KVÍZ: Poznáš Android? Tento test ťa prevedie jeho najskrytejšími zákutiami a históriou
Si zvyknutý na Android a prechod ku konkurencii nepripadá do úvahy? Potom určite poznáš jeho najskrytejšie zákutia, či už histórie, alebo technickej stránky. Práve jej otvorenosť a modifikovateľnosť je hlavným faktorom podpisujúcim sa na popularite operačného systému aj na Slovensku.
Už tradične sme zostavili 10 otázok, sústreďujúcich sa ako na historické zaujímavosti, tak aj na menej známe praktické vymoženosti systému ako takého.
Ako v prípade ostatných našich kvízov, zodpovedáš na jednu správnu odpoveď zo štyroch možností, kedy aj v prípade nesprávnej odpovede sa ponúka vysvetlenie, respektíve zaujímavý fakt spojený s otázkou. Pokiaľ ťa naše kvízy bavia, určite sa rovnakou formou otestuj aj v oblasti Windowsu a jeho ikonických programov, histórii mobilov, spoločnosti Apple a mnohých ďalších.
Android je aj naďalej z veľkej časti open source platforma. Ako sa volá primárne úložisko, kde nájdeš všetky zdrojové kódy potrebné k vytvoreniu vlastných variánt operačného systému?
Ako naznačujeme v otázke, AOSP je komplexné úložisko informácií a kódov, potrebných pre vytváranie vlastných verzií operačného systému Android. Platforma zároveň zabezpečuje, aby jej súčasti boli kompatibilné naprieč ekosystémom a tým pre všetkých vytvárali stabilné a spoľahlivé prostredie. Vzhľadom na jeho otvorenosť, do projektu môže prispievať každý či už formou pripomienkovania, dokumentácie alebo samotným budovaním na zdrojovom kóde.
Ktorá z nasledujúcich verzií Androidu niesla označenie Gingerbread?
Aj keď siedma iterácia Androidu nepatrí dnes už medzi najdôležitejšie v histórii, stála pri zrode niečoho, bez čoho by sme si dnešný svet telefónov nevedeli predstaviť. V roku 2010 bol totiž prvým telefónom, ktorý dostal vtedy čerstvý Android Gingerbread, práve debut dnes už legendárnej línie Google Nexus. Po niekoľkých nástupcoch pôvodného Nexusu sme sa tak dočkali úplného prezlečenia kabátov, ktoré dnes každý pozná pod označením Google Pixel. Gingerbread bol zároveň prvým mobilným systémom, podporujúcim NFC.
Ktorým z nasledujúcich kódov, keď ho vytočíš skrz aplikáciu volania, úplne vymažeš telefón a preinštaluješ firmvér?
O dnes už nie tak skrytých kódoch, na ktoré, keď "zavoláš", tak vykonáš určité akcie, si už určite počul. Poväčšinou sa jedná o vývojárske skratky, nápomocné z hľadiska jednoduchosti ich používania aj bežným používateľom. Takýmto spôsobom môžeš okrem iného získať aj podrobné informácie o zariadení, jeho jedinečné číslo IMEI, vyvolať proces reštartu alebo ako píšeme vyššie, úplne vymazať a preinštalovať zariadenie.
Nižšie môžeš vidieť funkcionality, bez ktorých by sme si už používanie Androidu nevedeli predstaviť. Ktorú z nich priniesol Android 4.1 Jelly Bean v roku 2012?
Stály dohľad nad pohybom konzumenta technologickým svetom a následné podávanie informácií v dedikovanej sekcii zariadenia, Google Now, bolo predstavené už v roku 2012. Išlo však len o jeden z medzistupňov na ceste k takmer dokonalému inteligentnému asistentovi, akým Google Assistant momentálne je. Práve možnosť viesť obojstranný dialóg je rozlišovacím znakom medzi Google Now a Google Assistant, kedy druhý spomínaný predchodcu v roku 2016 plnohodnotne nahradil.
Boli časy, kedy bol najčistejší Android bol výsadou telefónov striktne vyrábaných Googlom. Ako sa ale nazýva program, zastrešujúci myšlienku najrýdzejšieho operačného systému na telefónoch spoločností tretích strán?
Android One je excelentným ťahom Google, spríjemňujúcim používanie ich operačného systému aj na lacnejších a zákonite nie najvýkonnejších smartfónoch. V špecifickom programe sú zahrnuté modely etablovaných spoločností (Xiaomi alebo Motorola) nižšej až strednej triedy, ktoré ale nie sú zbytočne preplnené aplikáciami tretích strán (bloatwarom). Smartfóny majú zároveň zabezpečenú podporu aktualizácií systému podobne, ako dedikované zariadenia s čistým Androidom a tým pádom sú tieto telefóny nielen bezpečné, ale aj svižné, a to aj pri podstatne nižšej cenovke.
Funkcia Smart Lock už neodmysliteľne patrí ku každodennému používaniu mobilného zariadenia. Aký spôsob odomykania, respektíve podmienku jeho zamykania v ponuke nenájdeš?
Veľmi obľúbená vymoženosť ponechania odomknutého telefónu tam, kde mu to povolíme skrz funkcionalitu Smart Lock bola verejnosti predstavená s operačným systémom Android Lollipop v lete 2014. Jej hlavnou prednosťou je, že na základe podmienok, ako napríklad pripojenie k Bluetooth periférii, sa telefón nezablokuje. Vedľa dôveryhodných zariadení (detekcia za pomoci spomínaného Bluetooth) vie ešte telefón určiť, že ho používateľ má vo vrecku alebo že sa podľa GPS súradníc nachádza v navolenej oblasti. Nezablokovanie na základne pripojenia k dôveryhodnej Wi-Fi sieti však chýba.
V ktorej sekcii nastavení nájdeš limitovanie procesov na pozadí?
Vývojárske možnosti sú sekciou, ktorá už dlhé roky nepatrí medzi doménu len technicky najschopnejších fanúšikov systému. Vedľa vyššie spomínaného obmedzovania procesov na pozadí, a tým aj šetrenia operačnej pamäte, vo vývojárskom menu vieš zrýchliť animácie prechodov v rámci systému, nastaviť škálovanie obrazovky a teda dostať viac informácií na displej, nastaviť, aby sa obrazovka nikdy nevypla a mnoho ďalších, nemenej šikovných vlastností.
Ktorú z nasledujúcich aplikácií v zariadení s akoukoľvek nadstavbou Androidu v základe nenájdeš, no u konkurencie áno?
Apple už od prvého iPhonu ponúka konzumentom vlastné aplikácie, pričom ani tie najzbytočnejšie nedovoľuje odinštalovať. Na druhej strane, Android dovoľuje každému výrobcovi vydávanie ich vlastných verzií, ktoré neraz pôsobia nadbytočne. Aj napriek mnohým aplikáciám predinštalovaným už v základe však po prvotnom zapnutí systému nenájdeš dedikovanú aplikáciu na počúvanie podcastov. Konkurencia aj v tomto smere ponúka vlastné riešenie, a tak milovníkom iOS zariadení nevzniká potreba dodatočného sťahovania a inštalovania aplikácie tretej strany.
Na ktorú z nasledujúcich možností môžeš využiť smartfón alebo tablet s Androidom?
Všestrannosť Androidu je už tradovanou vlastnosťou tohto technologické tábora, ktorá s narastajúcim výkonom vreckových superpočítačov ponúka stále širšie možnosti využitia. Dnešné telefóny už dokážu v svojskej podobe replikovať nielen domáce multimediálne servery, ale v mnohých ďalších smeroch replikovať procesy, kedysi nedosiahnuteľné ani tými najdrahšími počítačmi. Samozrejme aj v tomto prípade hrá open-source povaha softvéru veľkú rolu.
Android je už od samotného začiatku ikonický vysokou mierou modifikovateľnosti. Ktorú z nasledujúcich funkcií odomkneš jedine rootom?
Aj keď komunita okolo konkurenčného jailbreakingu už počas posledných niekoľkých rokov pomaly upadá, "hackovanie" otvorenejšieho operačného systému s cieľom dosahovania lepších výsledkov na strane výkonu alebo len skrášľovania používateľského prostredia sa stále teší obrovskej obľube. Navyše, rootnutie dnešných zariadení je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, kedy ho s privretými očami zvládne naozaj každý.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
REBRÍČEK: Slováci prehovorili. Toto je TOP 10 najobľúbenejších mobilov a tabletov
Nový klenot strednej triedy? Tento netradičný smartfón má niečo, čo inde nenájdeš
Apple chce tromfnúť medicínu. Vyvíja „AI lekára“, ktorý ti má zásadne zlepšiť život
Samsung sa trasie. Nenápadná značka ukázala svoje vlajkové mobily za polovičnú cenu (PREHĽAD)
Najväčšia zmena iPhonu za roky: Máme dátum, kedy ju Apple konečne odhalí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
POTVRDENÉ: Slintačka a krívačka ohrozuje ďalší chov s takmer 900 býkmi
USA zakazujú milostné vzťahy s Číňanmi: Diplomati musia poslúchať alebo odísť
Huliak zrušil zmluvy s Tabakovou. Zarábala 1 600 eur mesačne ako ambasádorka ženského športu
Štát dáva 100 eur na rekreačný pobyt. Už zverejnili prvé ponuky po celom Slovensku
Táto každodenná aktivita ničí tvoju imunitu a rozvíja chronické ochorenia. Zisti, ako jej predchádzať
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Chcú pochovať elektromobily aj spaľováky. Nový motor s výkonom 320 koní váži len 32 kg
- Západ posiela Rusom varovanie. Ak zaútočia, bez váhania použijú tieto devastačné zbrane
- Robia zo seba nedobytnú pevnosť. Krajina z juhu Európy spúšťa premenu armády za 25 miliárd eur
- Automobilový trh chce ovládnúť veľký hráč. Historické zlúčenie dvoch veľkých značiek je na spadnutie
- Európa sa vráti 20 000 rokov späť v čase, katastrofu už nemožno zastaviť
-
- Rusi skúšajú zákernú taktiku so Šahídmi. Na Ukrajincov vypustili dron s drevenou hlavicou
- Severná Kórea sa chváli novou „superzbraňou“. Podľa Západu by v boji nevydržala ani deň
- Je efektívnejší než tepelné čerpadlo a ušetrí ti stovky eur. Na svete je revolučný spôsob, ako ohrievať vodu
- Najväčšia televízna udalosť roka prichádza. The Last of Us prinesie krvavú vojnu aj veľké zmeny
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
-
- Štát všetkých zaskočil: Tisíce Slovákov nepotrebujú PZP (PREHĽAD)
- Európa sa vráti 20 000 rokov späť v čase, katastrofu už nemožno zastaviť
- Žiadna pokuta, rovno ti zoberú vodičák. Tieto činnosti za volantom nikdy nerob (PREHĽAD)
- Sotva prežijú 100-tisíc km. Toto je rebríček najporuchovejších áut, ktoré obľubujú aj Slováci
- Pokorili hranice vedy. Nový motor nepotrebuje žiadne palivo, využíva nepochopenú vlastnosť fyziky
Trumpove clá môžu ohroziť výrobu zbraní. Spojenci varujú pred dôsledkami pre obranný priemysel
Historický moment je tu. Prvý autonómny vlak v Európe začal jazdiť v Česku
Slovnaft chce spracovať odpad, nie ho dovážať. Centrum CEZO má vyrásť do 2030
Deti budú učiť aj cez Minecraft. Školy získali prístup k nástrojom budúcnosti
Trump obviňuje EÚ, no predaje hovoria jasne. Americké autá nemajú v Európe šancu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
POTVRDENÉ: Slintačka a krívačka ohrozuje ďalší chov s takmer 900 býkmi
USA zakazujú milostné vzťahy s Číňanmi: Diplomati musia poslúchať alebo odísť
Huliak zrušil zmluvy s Tabakovou. Zarábala 1 600 eur mesačne ako ambasádorka ženského športu
Štát dáva 100 eur na rekreačný pobyt. Už zverejnili prvé ponuky po celom Slovensku
Táto každodenná aktivita ničí tvoju imunitu a rozvíja chronické ochorenia. Zisti, ako jej predchádzať
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené