Tím pod vedením Juhozápadného výskumného inštitútu v Texase identifikoval nový potenciálny materský asteroid o veľkosti malej planéty. K Zemi vrhol 80-tonový meteorit, ktorého úlomky dnes vedci podrobne skúmajú, informuje Space.

Blúdiaca planétka nás bombarduje kameňmi

Vedci zozbierali vyše 10 kg vzoriek meteorov s kolektívnym názvom Almahatta Sita, patriace medzi uhlíkové chondrity a pochádzajúce z 8-tonového meteoru, ktorý sa ulomil z oveľa väčšieho meteoritu 2008 TC3. Ten explodoval vo výške približne 37 km nad Sudánom v roku 2008 a skúmaním vzoriek vedci dnes konečne určili jeho pôvod.

Takto vyzerá ohnivá guľa, ktorá bola zaznamenaná dňa 17. októbra 2012 na nočnej oblohe v zálive v San Franciscu. Zdroj: NASA/Robert P. Moreno Jr

Po podrobnom rozbore zloženia meteorov prišli vedci na to, že niektoré z nich obsahujú prevažne minerály naznačujúce prítomnosť vody počas ich formácie pri nízkej teplote a tlaku. Jeden malinký úlomok však ukázal veľmi špecifické zloženie, ktoré pre svoj vznik potrebovalo vyššie teploty a tlaky než je v klasických asteroidoch normálne, píše Juhozápadný výskumný inštitút.

Prítomný bol v ňom aj minerál amfibol, ktorý pre svoj vznik potrebuje dlhšiu prítomnosť vody. Na Zemi je pomerne bežný, avšak v meteore ho vedci doteraz detegovali len raz v meteore Allende, najväčšom uhlíkovom chondrite – aj to len v stopovom množstve.

Objav naznačuje, že sa meteor ulomil z asteroidu, z ktorého sa nikdy predtým na Zem meteory nedostali. Podľa odborníkov je zdrojom úlomkov asteroid s veľkosťou trpasličej planétky Ceres, najväčšieho objektu v páse asteroidov.

Dôležité je pre vedcov zistiť, čo sa s takýmto zložením meteoritu deje pri vstupe do atmosféry, čo môžu prezradiť vzorky asteroidov Bennu a Ryugu, takisto patriace do skupiny uhlíkových chondritov. Ich orbitálna spektroskopia ukázala, že sa svojou hydratáciou líšia od väčšiny známych asteroidov a dokazujú tak prítomnosť nízkoteplotných hydrotermálnych procesov pri ich vzniku. Z asteroidu Ryugu priniesla japonská sonda Hayabusa-2 vzorky len nedávno a ich rozbor pomôže objaviť oveľa viac minerálov, ktoré sa v meteoritoch objavujú len zriedkavo.

Akihiro Ikeshita/JAXA

Skúmané meteory patria medzi uhlíkové chondrity a v prípade odlišnosti vzoriek sond Hayabusa2 a OSIRIS-REx od našich pozemných zbierok je možné, že ich fyzické zloženie a vlastnosti im znemožňujú prežiť vymrštenie, dlhú púť slnečnou sústavou a následný vstup do atmosféry Zeme.

Aj v prípade že takýto meteor prežije, vstup do atmosféry pravdepodobne pozmení jeho štruktúru a práve preto sú čerstvé vzorky z vesmíru nesmierne dôležité.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú