Simpsonovci, internet cez pevnú telefónnu linku, tamagoči… 90. roky priniesli mnoho skvelých noviniek a na začiatku dekády sa diali veľké veci aj na trhu s prenosnými hernými konzolami. V snahe konkurovať revolučnému Game Boyu od Nintenda, Sega vydala koncom roka 1990 svoju horúcu novinku Game Gear.

Najprv v Japonsku, no v priebehu pár mesiacov sa Game Gear objavil aj na európskom a americkom trhu. Bohatá knižnica hier 8-bitovej konzoly a výhodná cena jej zaručili úspech na celom svete a postavičky ako Sonic the Hedgehog boli zrazu dostupné aj v prenosnom formáte. Ale nielen Sonic dal krídla našej fantázii. Tu je 6 ďalších Game Gear hier, na ktoré si spomíname aj 30 rokov od ich uvedenia na trh.

Streets of Rage II

Viaceré prvky z verzie tejto bojovej hry pre Mega Drive boli z 8-bitovej verzie pre Game Gear vynechané – napríklad nepriatelia nemali mená, ani sa nezobrazovalo, koľko im ostáva života. No na svoju dobu to aj tak bola skvelá prenosná hra: najmä režim pre dvoch hráčov, v ktorom si hráči mohli prepojiť konzoly káblom a dobre sa pobiť.

Každá postava mala svoj špeciálny útok, ktorý sa spúšťal kombináciou tlačidiel, čo nepriateľom spôsobovalo veľké škody a bojovníkovi umožňovalo pustiť sa do viacerých odporcov naraz. Sega vydala niekoľko pokračovaní, ktoré stavali na úspechu pôvodných verzií, vrátane 3D titulu v roku 2015, ale fanúšikovia SoR si stále radi spomínajú na to, ako túto klasiku prvýkrát držali v rukách.

Road Rash

Je ľahké zabudnúť, aká revolučná bola 2D závodná hra na prenosnej konzole začiatkom 90. rokov. V dnešnej dobe možno máme lepšiu grafiku v hrách na našich inteligentných hodinkách, no vtedy to bolo akoby Road Rash na nás priam skákal z obrazovky, keď sme motorku v šmyku viedli po kľukatej asfaltovej dráhe.

Funkcia ukladania hry, ktorá bola na tú dobu relatívne nová, umožňovala pokračovať v hre tam, kde ste ju prerušili. To bolo ideálne pre Game Gear. Okrem toho ste si mohli vybrať z množstva miest a urobiť si virtuálnu prehliadku Severnej Ameriky. Ale čo bola azda najlepšia vlastnosť hry? Možnosť kopať a udierať do súperov počas závodu. Skvelá zábava.

Lemmings

Hru Lemmings vytvorila skupina škótskych programátorov, ktorí sa zabávali s Deluxe Paint. Koncept bol jednoduchý: zachrániť čo najviac lemmingov — nie je to jednoduchá úloha, keďže malé tvory zjavne nemali vlastný zdravý rozum. Táto logická hra bola zložitejšia, než vyzerala.

Hoci hráčska taktika nebola taká komplexná ako v iných hrách, napríklad ako stratégie, ktoré by ste mohli využiť pri Blackjacku alebo tipy a triky pre Command and Conquer: Rivals, aj tak ste si museli logicky premyslieť svoj ďalší krok.

Napríklad ste lemmingom dali špeciálne schopnosti, aby vedeli liezť alebo skákať s padákom, dokonca ste mohli zadať kamikadze úlohu, v ktorej sa jeden lemming obetoval a vyhodil do vzduchu, a tak vyčistil cestu od prekážok.

Hra bola pôvodne navrhnutá pre Amigu, ale veľký úspech zaznamenala aj na Game Gear a celkovo sa jej predalo viac ako 20 miliónov kópií. Odvtedy vzniklo niekoľko pokračovaní a remakov, ale mnohí tvrdia, že žiadne neskoršie vydanie naozaj nedosiahlo úroveň originálu.

Mortal Kombat II

Franšíza Mortal Kombat je jednou z najúspešnejších bojových hier v histórii, spolu s hrami ako Street Figher a Tekken. Dobrá správa pre fanúšikov Game Gear bola, že ich 8-bitová verzia pri prenose z domáceho systému veľa nestratila.

Postavy z pôvodnej verzie, ako napríklad Sub Zero a Liu Kang, teraz vedeli silnejšie kopať z otočky a mali aj nový prikrčený úder, a pritom sa vedeli rýchlejšie zotaviť. Mali nové špeciálne údery a vedeli zadeliť kombinácie úderov ešte rýchlejšie.

Recenzenti ocenili „famóznu grafiku“ Game Gearu a mnohí ju označili za najlepšiu prenosnú bojovú hru na trhu. Spoločnosť Makers Acclaim tiež vedela, ako ju správne predať. Uviedla ju na trh zároveň s hrami Game Boy, SNES a Genesis, a deň uvedenia na trh nazvali „Mortal Tuesday“.

Prince of Persia

Vďaka 60-minútovému časovému limitu nás Perzský princ od prvej minúty pripútal k obrazovkám Game Gear. Zlý čarodejník pripravuje puč a unesie sultánovu dcéru – a vašou úlohou je zachrániť ju z jeho pazúrov. Môže to znieť jednoducho, ale rozhodne to tak nie je: najskôr musíte uniknúť zo žalára, prekonať množstvo nepriateľov a vyhnúť sa zákerným pasciam.

Táto hra bola priekopníkom v tom, že umožnila hráčovi vykonať viaceré pohyby naraz, napríklad skákanie, beh a boj, pričom predchádzajúce prenosné konzoly umožňovali robiť tieto pohyby iba osobitne. Keď beží čas, vo vzduchu visí napätie, pretože viete, že sa musíte rozhodovať rýchlo. Táto hra je skutočná klasika.

Dragon Crystal

Už ste niekedy vošli do obchodu a zbadali ste na poličke ležať tajomný krištáľ, ktorého sila vás vtiahne do sveta fantázie plného príšer? Asi nie, ale v tejto klasickej hre na Game Gear sa tomu maximálne priblížite prostredníctvom virtuálneho protagonistu, ktorého musíte previesť týmto zvláštnym a úžasným svetom.

Na hru sa nahliadalo zhora nadol, čo bolo ideálne, keďže v hre boli viaceré bludiská, z ktorých sa bolo treba vymotať. Ľahko sa tiež zhromažďovali zbrane a zberateľské predmety na posilnenie vášho zdravia… a bolo dobre vidieť, ako sa blížia strašní nepriatelia.

Táto hra sa často porovnáva so Zeldou, čo je však trochu nefér, pretože Zelda je jedna z vôbec najlepších výtvorov firmy Nintendo. Dragon Crystal vás skvele prenesie do sveta fantázie a sprostredkuje jedno z najväčších dobrodružstiev, aké sa na prenosnej konzole v polovici 90. rokov dali zažiť.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú