Modul pre lety s posádkou na ISS od spoločnosti Boeing čaká ďalší testovací let. Po predošlých zlyhaniach, ktoré odhalili množstvo závažných nedostatkov, stanovila vesmírna agentúra nový termín. NASA a Boeing sa aktuálne pripravujú na ďalšiu skúšku modulu Starliner, ktorý má byť znova otestovaný na jar, informuje agentúra na svojom blogu.

Prvý testovací let modulu Starliner sa uskutočnil ešte v decembri 2019, kedy však počas misie OTF-1 kapsula ani nedoletela k ISS. Zlyhanie odhalilo vážne problémy, na ktorých Boeing intenzívne pracoval aj na základe odporúčaní od NASA.

Aktualizácia 21.februára 2021:

NASA a Boeing nestihnú otestovať Starliner v pôvodnom termíne, oznámila to agentúra vo svojom blogu. Pôvodný dátum testovacieho letu modulu sa tak z 29. marca presúva najskôr na 2. apríla. Dôvodom má byť podľa informácií NASA dodatočná kontrola hardvéru a modulu pred samotným štartom.

Pred nedávnym plnením pohonnej látky taktiež došlo k výmene letových riadiacich jednotiek, ktoré boli nahradené novými v dôsledku výpadku napájania kvôli nesprávnemu nastaveniu pozemného podporného zariadenia. NASA a Boeing si tak chcú byť istí, že ďalší testovací let, hoci bez posádky, bude bezpečný a bezproblémový.

Vedúci komerčného programu pre posádku v NASA, Steve Stich, potvrdil, že modul CST-100 Starliner od Boeingu bude môcť byť opätovne otestovaný, až keď bude všetko pripravené. Doteraz mali byť úspešne ukončené formálne testy softvéru a Boeing bude pokračovať v ďalších kontrolách, ktoré budú zahŕňať aj komplexnú skúšku všetkých systémov.

NEPREHLIADNI 
Optimizmus je preč, NASA priznáva, že nepristane v roku 2024 na Mesiaci s ľuďmi. Kde sa stala chyba?

NASA informovala, že sa Boeing aj naďalej riadi rozsiahlymi odporúčaniami, ktoré boli vydané po vyšetrovaní problémového testovacieho letu v roku 2019. Doteraz mal splniť 95 % všetkých odporúčaní agentúry a nezávislého vyšetrovacieho tímu.

Pôvodný článok z decembra 2020:

Boeing opravil takmer všetky problémy Starlineru

Aktuálne je však takmer pripravený pokus s modulom pre posádku zopakovať znova o pár mesiacov. Podľa nedávnych informácií vesmírnej agentúry poletí Starliner z Mysu Canaveral na rakete Atlas V od United Launch Alliance (ULA) 29. marca 2021. Počas testu by sa už mal dostať k Medzinárodnej vesmírnej stanici, ku ktorej sa pripojí.

Následne má po týždni opätovne pristáť na západne Spojených štátov, čím zakončí testovací let a môže dokázať, že je po vážnych problémoch pripravený na prvý let s astronautmi. Boeing mal podľa doterajších správ spraviť značný pokrok pri náprave predošlých zlyhaní a najbližší štart rakety so Starlinerom tak môže priniesť dlho očakávaný úspech druhej demonštračnej misie OFT-2.

Nenechaj si ujsť
Kokpit Starlineru je voči Crew Dragon až šokujúco rozdielny. Od jednoduchosti má na míle ďaleko

Spoločnosť mala doteraz vyriešiť podľa odporúčaní NASA už 90 % všetkých nedostatkov, vrátane nepovinných odporúčaní, ktoré neboli príliš dôležité. Pokiaľ tak pôjdu prípravy a následný štart podľa očakávaní, môžeme sa následne dočkať aj prvého letu modulu pre posádku s astronautmi na ISS. Ten by sa mohol odohrať už v lete 2021.

Týmto by sa tak Boeing dostal na úroveň SpaceX a dokázal rovnako zaistiť lety astronautov na vesmírnu stanicu. Vďaka tomu by sa NASA dokázala úplne zbaviť závislosti na letoch, ktoré dlhé roky zabezpečoval ruský Roskomos.

Prvý let s posádkou sa má uskutočniť už v lete

Na testovací let Starlineru sa pripravuje aj aliancia ULA, ktorá už má pripravený hardvér pre svoju raketu Atlas V a hotový horný stupeň Centaur.

Hardvér pre prvú pilotovanú misiu CFT-1 je stále vo vývoji, no hotový by mal byť podľa doterajších informácií už začiatkom budúceho roka. Práce na podpornom hardvéri pre Starliner-1 pokračujú ďalej. Zatiaľ však nebol stanovený presný termín letu s posádkou.

Boeing získal financie na vývoj a skonštruovanie modulu pre posádku ešte v roku 2014, kedy mu NASA udelila v rámci svojho programu Commercial Crew Program 4,2 miliardy dolárov na vývoj Starlineru. Spoločnosť má pritom podľa kontraktu uskutočniť aspoň 6 pilotovaných letov s astronautmi na ISS a späť na Zem, informuje Space.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú