Nová štúdia publikovaná v žurnále Nature Astronomy skúmajúca pohyb Mliečnej dráhy priniesla prekvapivé zistenia. Naznačuje totiž, že s našou galaxiou sa deje niečo neočakávané a dokonca by sme podľa jej autorov mali uvažovať o revízii doterajších modelov formovania Mliečnej dráhy, o téme informoval DailyMail.

Astronómovia vo svojej publikácii tvrdia, že naša domovská galaxia sa neustále krúti a deformuje pod vplyvom našej satelitnej galaxie známej ako Veľký Magellanov mrak (LMC – Large Magellanic Cloud), ktorá opustila hranice Mliečnej dráhy „iba“ pred 700 miliónmi rokov. Satelitná galaxia je galaxia, ktorá vplyvom gravitačnej príťažlivosti obieha okolo väčšej galaxie.

Galaxia LMC. ESA/NASA/Hubble

Čo prezrádza nový výskum?

Presnejšie táto nepravidelná trpasličia galaxia, ktorú možno voľným okom pozorovať zo Zeme, deformuje galaktický disk Mliečnej dráhy rýchlosťou až 32 km/s a tiahne ho k súhvezdiu Pegas. K samotnému deformovaniu galaktického disku podľa štúdie dochádza vďaka halu temnej hmoty, ktoré obklopuje galaxiu LMC, upozornil portál ScienceDaily.

Okrem toho, pred 33 rokmi pozorovali astronómovia v trpasličej galaxii Veľký Magellanov mrak jedinečnú udalosť, počas ktorej sa mala masívna supernova zmeniť na neutrónovú hviezdu.

Uvedený smer pohybu je jedným z kritických bodov výskumu, keďže naznačuje, že Mliečna dráha sa nepohybuje v smere aktuálnej polohy galaxie LMC, ale smeruje k bodu, kde sa LMC nachádzala v minulosti. Inými slovami, galaktický disk Mliečnej dráhy je vplyvom hala temnej hmoty krútený opačným smerom než sme si doteraz mysleli.

Vedci sa domnievajú, že tento neočakávaný smer pohybu je spôsobený tým, že LMC sa od Mliečnej dráhy pohybuje ešte rýchlejšie, ako je rýchlosť deformácie galaktického disku našej galaxie. Presnejšie by sa LMC mala vzďaľovať rýchlosťou až 370 km/s.

Znázornenie toho, ako LMC deformuje Mliečnu dráhu.

Zistenia sú založené na najnovšom štatistickom modeli, ktorý umožnil vypočítať rýchlosť najvzdialenejších hviezd (vzdialených približne 300 000 svetelných rokov) Mliečnej dráhy. Tieto hviezdy poskytli akési podklady pre daný výskum, pretože v sebe obsahujú informácie, ako vyzerala Mliečna dráha pred stretom s LMC.

Vedci momentálne pracujú na tom, aby zistili, ako a kedy presne došlo k stretu Mliečnej dráhy s galaxiou LMC. V prípade, že by vedci uspeli aj v tomto bode, vedeli by sme presne odhadnúť rozloženie a množstvo temnej hmoty v oboch galaxiách.

Výsledky uvedenej štúdie umožnia vytvoriť nové modely, ktoré dokážu presne zachytiť a popísať interakciu medzi Mliečnou dráhou a galaxiou LMC.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP