Žiadna automobilka zatiaľ nedisponuje systémom plne autonómneho riadenia, no Tesla je vo vývoji najďalej. Dôkazom je aj nedávne vypustenie aktualizácie pre malú skupinu používateľov, ktorá im do vozidla pridáva doteraz najpokročilejšieho autopilota, informoval portál The Verge.

Tesla to skutočne dokázala a ako prvá automobilka priniesla plnohodnotného autopilota schopného autonómnej jazdy. Aktualizáciu systému dostalo iba zopár používateľov, konkrétne sa jedná o zákazníkov, ktorí sú zapojení do programu predbežného prístupu.

Funkcia „Full Self Driving“ je zatiaľ iba v beta verzii a vodič musí počas jej využívania držať celý čas ruky na volante a byť pripravený prevziať riadenie v prípade, ak autopilot nesprávne vyhodnotí niektorú zo situácií v premávke.

Musk vyzýva vodičov k opatrnosti

Širšie uvoľnenie tejto funkcie by malo prebehnúť ku koncu roka, no Elon Musk na Twitteri vyzýval všetkých používateľov, ktorí už aktualizáciu dostali, aby boli mimoriadne opatrní pri jej využívaní.

Ako cenný fakt Elon Musk uviedol, že na cestách jazdí už viac ako 930 000 automobilov Tesla a tie zo svojich jázd poskytujú potrebné dáta na trénovanie neurónovej siete, ktorá sa stará o autonómne riadenie vozidla.

Na sociálnych sieťach sa začali okamžite objavovať videá od používateľov, ktorí túto funkciu dostali a ihneď ju začali testovať. Plne autonómny autopilot by sa teda mal vedieť vysporiadať so všetkými štandardnými dopravnými situáciami, ako výjazd a zjazd z diaľnice, prechod križovatkami či vyhýbanie sa iným vozidlám.

Príchod pokročilejšieho autopilota bude pre budúcich záujemcov o novú Teslu znamenať aj navýšenie ceny za túto funkciu, informoval portál CNET. Aktuálne sa dá autopilot Tesly v USA dokúpiť za 8000 dolárov.

Cena sa má po vypustení stabilnej verzie navýšiť o 2000 dolárov. Európania si aktuálne vedia kúpiť autopilota za 7500 €, navýšenie jeho ceny sa tak v európskych regiónoch bude pohybovať na úrovni 1500 až 2000 €.

Stále nejde o plne autonómne riadenie

Aj napriek tomu, že nový autopilot Tesly by už mal zvládať úplne samostatnú jazdu a vodič na tento proces iba dohliada, respektíve zasahuje len v prípade problému, práve kvôli tomu stále nemôžeme hovoriť o plne autonómnom aute. Celkovo máme 6 úrovní autonómnosti a funkcia Full Self Driving dosahuje „iba“ tretiu úroveň. Tu je popis toho, čo musí auto na danej úrovni zvládnuť:

  • Úroveň 0 – žiadni asistenti, všetky úlohy pri riadení vykonáva vodič
  • Úroveň 1 – o riadenie sa stará vodič, auto však napríklad dokáže samo upravovať rýchlosť, alebo disponuje systémom udržiavania v jazdných pruhoch
  • Úroveň 2 – auto už dokáže na krátky čas prevziať kontrolu nad riadením, vodič však musí byť neustále v pozore
  • Úroveň 3 – na základe zvolenej trasy dokáže autopilot vykonávať všetky úkony miesto vodiča, vodič však musí neustále sledovať okolie a zasiahnuť v prípade núdze
  • Úroveň 4 – systém je schopný plne autonómnej jazdy no v prípade krízovej situácie vozidlo zastaví a vodič nad ním preberá kontrolu
  • Úroveň 5 – systém je schopný plne autonómnej jazdy, zvláda aj riešenie krízových situácií, vodič vo vozidle nie je potrebný

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú