Po nedávnych tipoch ako sa postarať o nové Android zariadenie prinášame pohľad na čerstvo nainštalovaný Windows.

Zoznam pokrýva krok od inštalácie základných programov, cez viaceré pohodlné tipy a triky, až po zálohovanie a bezpečnosť.

Nainštaluj potrebné programy a zvoľ ich ako predvolené

Ku každodennému používaniu počítača využíva každý z nás hneď niekoľko osvedčených programov. Po čerstvej inštalácii operačného systému ich však na ploche nenájdeš, a tak je dobré si okamžite nainštalovať aspoň tie najzákladanejšie, vďaka ktorým systém dokáže otvoriť akýkoľvek program alebo typ dokumentu.

K jednoduchej inštalácii použi ninite.com, ktorý stiahne všetky tebou vybrané programy naraz do jednej spusiteľnej inštalačky

Určite nezabudni na balík softvéru Office alebo jednu z jeho voľných alternatív, pokiaľ nepatríš medzi fanúšikov Microsoft Edge, použi ho na stiahnutie tebou preferovaného prehliadača a určite nezabudni ani na otváranie multimediálnych súborov, kde dlhé roky panuje prehrávač VLC.

Nezabudni stiahnuté programy zvoliť ako predvolené

Následne tieto programy v sekcii nastavení predvolených aplikácii nastav tak, aby ti multimediálne súbory, webové lokality alebo ďalšie špecifické programy otváral systém v tebou preferovaný aplikáciách.

Zabráň spúšťaniu programov pri zapínaní systému

Keď už máš svoje obľúbené programy nainštalované, rozhodne nezabudni na ich správanie počas zapínania počítača. Väčšina z nich už pri inštalácii alebo prvotnom zapnutí navrhne automatické spúšťanie so systémom na pozadí, no malé percento z nich na takúto slušnosť zabudne, a tebe tak neostáva nič iné, ako ich ručne vypnúť skrz Správcu úloh.

V karte Spustenie nájdeš výber programov zaťažujúcich a predlžujúcich zapínanie operačného systému. Spúšťaniu programu, ktorý nepotrebuješ nutne používať po štarte Windowsu, môžeš zamedziť v kontextovom menu, vyvolanom pravým klikom na daný program.

Všetko aktualizuj a nastav si rozvrh aktualizovania

Nesmierne dôležitou súčasťou procesu konfigurácie nového počítača je okamžité aktualizovanie všetkých ovládačov, prípadné sťahovanie dodatočných aktualizácií. Po spustení čerstvého systému a nainštalovaní potrebných programov zájdi do nastavení s aktualizáciami a vyhľadaj posledné verzie, ktoré sú spravidla najbezpečnejšie.

Po celoplošnom aktualizovaní ovládačov, programov a ich súčasti si nezabudni nastaviť rozvrh, aby ťa aktualizácia neprekvapila v najmenej vhodnej chvíli

Nezabudni aj na inštaláciu voliteľných aktualizácii.

Nezabudni periodicky kontrolovať aj voliteľné aktualizácie

Po sťahovaní, inštalovaní a niekoľkonásobnom reštartovaní počítača zájdi do nastavení aktualizácii a nastav si správanie sa aktualizácii podľa špecifického rozvrhu, aby ťa nečakaný update neprekvapil v najnevhodnejšom čase.

Vytvor si bod obnovenia

Zálohuj. To platí nielen na osobné súbory, ale aj na operačný systém. Aj keď to nie je vysoko pravdepodobné, aktualizácia akýkoľvek rozmerov môže poškodiť Windows natoľko, že sa budeš musieť vrátiť o niekoľko krokov späť. Vtedy pomôže funkcionalita Obnovenie, ktorú nájdeš v Ovládacom paneli.

V prvom kroku vyber možnosť vytvorenia zálohovacieho disku, ktorá otvorí okno podobné akejkoľvek inštalácii. Po zaškrtnutí možnosti zálohovania všetkých systémových súborov pokračuj ďalej v inštalácii. Po dokončení procesu trvajúceho niekoľko sekúnd si musíš zvoliť, na aké médium chceš, aby sa záloha uložila.

Tu však maj na pamäti, že potenciálne USB musí byť prázdne a musíš sa s jeho ďalším používaním rozlúčiť. Po dokončení procesu máš teda na externom médiu kópiu systému, využiteľnú v prípade najkritickejších udalostí.

Nastav si správanie sa upozornení

Ako v každom operačnom systéme, aj vo Windowse sú notifikácie dvojsečnou zbraňou, ktorá vie byť nápomocná, ale aj otravná. Preto by mal každý používateľ zvážiť závažnosť jednotlivých upozornení v dedikovanej časti nastavení systému.

K notifikáciám s najjednoduchšie dostaneš skrz ich centrum skrytom v rohu obrazovku pri hodinách

V sekcii nastavení Oznámenia a akcie v prvej sekcii okna nájdeš možnosť kompletne vypnúť akékoľvek notifikácie programov tretích strán.

Tu máš na výber hneď niekoľko možností, ako by sa oznámenia mali správať

V prípade, že potrebuješ byť upozornený na akcie len niektorých programov, spodná časť tejto obrazovky  poskytne pohľad na všetky aplikácie disponujúce upozorneniami, kde už je len na tebe, ktoré oznámenia dostaneš.

Prispôsob si fungovanie systému skrz registre

Pamätaj si, že všetko, čo môžeš urobiť cez Editor registrov, uprednostni pred inštalovaním dodatočných programov. Jednoduché úpravy registrov nielenže nepredstavujú takmer žiadne riziko vo forme stabilizačnej hrozby systému, ale najmä fungujú okamžite, nepotrebujú žiadne aktualizácie a v mnohých prípadoch sa tieto zmeny prenášajú aj aktualizáciami Windowsu.

FonTech

Pokiaľ ťa zaujímajú skôr optimalizačné triky, ktoré okamžite zrýchlia tvoj systém už od základu alebo ťa pripravia o viaceré nevítané funkcionality, pozri si triky popísané v tomto článku.

V prípade, že si chceš správanie a zovňajšok Windowsu prispôsobiť k obrazu svojmu, pozri si tipy skryté  v tomto článku. Nájdeš v ňom niekoľko odporúčaní, ako zmeniť kontextovú ponuku za pravým tlačidlom myši, odstránenie nepotrebného centra notifikácií a ďalšie nápady, ktoré zadarmo a v radoch niekoľkých sekúnd posunú zážitok z používania počítača na nový level.

Nastav si správanie Windows prieskumníka + zmeň jeho výzor

Windows v najrýdzejšej forme disponuje hneď niekoľkými nastaveniami svojho Prieskumníka súborov, ktoré nepatria medzi najšťastnejšie riešenia, a tak by si ich mal určite zmeniť. Vyhľadaj teda Možnosti prieskumníka súborov a v prvom kroku zmeň, aby sa prehliadač súborov otvoril (klávesová skratka Win + E) ako Tento počítač a nie ako ponuka rýchleho prístupu.

Jednou z našich rád je je zmena otvárania prieskumníka na Tento počítač

Následne prejdi do vedľajšej karty zameranej na výzor a zaškrtni možnosti, ktoré vyhovujú tvojim potrebám. Odporúčame zaškrknutie aspoň možnosti zobrazovania skrytých súborov.

V karte Zobrazenie si tak prejdi, ktoré možnosti ti vyhovujú

Podľa vlastnej preferencie zváž, či využiješ program popísaný v nedávnych tipoch, OldNewExplorer. Vďaka tomuto, na systém nenáročnému nástroju, dosiahneš minimalistickejšiu ponuku otvorených okien, bez nadbytočných možností editácie priečinkov a súborov. Rovnako môžeš zmeniť farebnú paletu prehliadača, zbaviť sa nepotrebných knižníc a zmeniť spôsob kategorizovania pevných diskov.

Vytvor si svoj vlastný režim spotreby energie

Windows na laptopoch ponúka možnosť nastaviť si jeho výkonnosť v závislosti od napojenia na batériu alebo adaptér. V Ovládacom paneli zvoľ Možnosti napájania a vytvor si vlastný plán, kde si môžeš nastaviť, po akom časovom limite sa má vypínať obrazovka, respektíve kedy má systém prejsť do režimu spánku.

To však nie je všetko, čo si pri plánovaní optimalizácie batérie môžeš zmeniť. Klikni na rozšírené nastavenia napájania a naštuduj si jednotlivé kategórie, ktoré vieš, že nebudeš potrebovať a priraď im najnižšiu prioritu.

Medzi ďalšie odporúčania patrí aj zváženie nastavenia integrovanej grafickej karty v prípade, že pri graficky náročnejších činnostiach laptop okamžite prepína na dedikovanú jednotku. Rovnako využi špeciálne nastavenia využitia procesora pri batérii alebo počas napájania adaptérom, vďaka čomu sa môžeš vyhnúť nepríjemnému spúšťaniu ventilátorov aj pri najmenej zaťažujúcich procesoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú