Belgickej spoločnosti Kamp C sa podarilo postaviť najväčší dvojpodlažný dom v Európe vytlačený ako jeden kus 3D tlačiarňou. Podľa slov spoločnosti sa tak stalo prvýkrát v histórii a za pomoci najväčšej fixnej 3D tlačiarne.

Portál Futurism upozornil prostredníctvom webu DigitalTrends na belgickú firmu Kamp C, ktorej sa podarilo dosiahnuť hneď niekoľko úspechov.

Tým prvým je fakt, že sa jej podarilo pomocou 3D tlačiarne postaviť najväčší dvojposchodový dom v Európe vytlačený ako jeden kus. Tým druhým je zároveň fakt, že postavený bol najväčšou fixnou 3D tlačiarňou.

3D tlačiarne sú bežne využívané pre tlačenie menších objektov, no v posledných rokoch sa rozbehli viaceré iniciatívy, ktoré 3D tlačiarne začali využívať aj pre stavbu domov.

Ide o rýchly a celkovo udržateľný spôsob výstavby domov, ktorý navyše umožňuje stavať domy oveľa lacnejšie. Bohužiaľ, tento spôsob narážal aj na svoje limity, ktoré neumožňovali výstavbu väčších či dokonca viacpodlažných domov.

Belgická spoločnosť Kamp C ale posunula výstavbu 3D tlačených domov opäť o niečo vpred, keď sa jej podarilo postaviť rovno dvojpodlažný dom s výmerou 90 m2. Postavený bol za pomoci 3D tlačiarne BOD2 od spoločnosti COBOD, ktorej rozmery činia 10 x 10 metrov. Jedná sa tak o najväčšiu fixnú 3D tlačiareň, ktorá je 3-krát rýchlejšia ako jej predchádzajúca generácia pri rýchlosti tlače 18 metrov za minútu.

Zobraziť celú galériu (4)
3D tlačiareň BOD2 od posločnosti COBOD. Zdroj: COBOD

Dvojpodlažný dom však nie je určený na bývanie. Aktuálne slúži ako demonštrácia technologického pokroku 3D tlačenia a dokonca bude aj sprístupnený k osobnej prehliadke.

Čo ho ale robí navyše špeciálnym, je použitý materiál. Projektová manažérka Marijke Aerts pre portál New Atlas uviedla, že „pevnosť v tlaku tohto materiálu je trikrát väčšia ako v prípade konvenčných tehál používaných pre rýchlu výstavbu“.

Ako je možné vidieť vo vyššie priloženom videu, tlačiareň bola zodpovedná za tlač stien a priečok, zatiaľ čo pracovníci neskôr dokončili strechu a pridali okná, dvere či ostatné vybavenie, ktoré zahŕňa aj solárne panely a vyhrievanú podlahu.

Navyše, v dôsledku použitej technológie tlače bolo možné konštrukčné debnenia využívať opakovane, čo podľa odhadov prispelo k takmer 60 % úsporám na materiáloch, čase a celkovom rozpočte.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú