Unikátne planéty s vhodnými podmienkami pre život? Našli sa úplne nové a veľmi blízko Zeme
Hľadanie exoplanét vhodných pre život nie je vôbec ľahká úloha. Vedcom sa však napriek tomu podarilo nájsť hneď tri planéty obiehajúce červeného trpaslíka, z ktorých 2 sú veľmi nádejné v rámci hľadania známok po mimozemskom živote.
Portál Science Alert upozornil na štúdiu publikovanú v žurnále Science, ktorej cieľom bolo pátranie po mimozemskom živote na potencionálne obývateľných planétach. To však vôbec nie je ľahká úloha. Vhodná vzdialenosť obežnej dráhy exoplanéty k svojej hostiteľskej hviezde je len jeden z kľúčových bodov.
Svoju úlohu zohrávajú aj veľkosť a zloženie planéty, rovnako ako úroveň aktivity samotnej hviezdy. Najnovšie sme sa dokonca dozvedeli, že kľúčovú rolu by mohol zohrávať aj prach v atmosfére exoplanét. Ak by aj všetky tieto vyššie uvedené položky boli splnené, stále nemáme záruku, že pozorované exoplanéty ukrývajú život. Hlavne vtedy, ak sú od nás vzdialené natoľko, že ich nedokážme podrobne pozorovať.
Planetárny systém, ktorý čoskoro pritiahne pozornosť mnohých vedcov
Novoobjavený planetárny systém ale môže spĺňať viacero bodov, ktoré sú pre hľadanie mimozemského života nutné a zároveň je od Zeme vzdialený „len“ 10,7 svetelných rokov. To všetko znamená, že čoskoro by sa mohol stať jedným z najštudovanejších planetárnych systémov, podobne ako systém okolo hviezdy Proxima Centauri.
Planetárny systém obieha okolo hviezdy Lacaille 9352, označovanou tiež ako GJ 887. Na jej obežnej dráhe vedci našli dve skalnaté exoplanéty, ktoré sa podobajú Zemi a Marsu. Rovnako existujú aj náznaky prítomnosti tretej exoplanéty, ktorá však obieha vo väčšej vzdialenosti od hviezdy. To by znamenalo, že na jej povrchu nie je ani príliš horúco a zároveň ani príliš zima, aby sa tam vyskytla tekutá voda.
V tejto fáze sa však náznaky okolo tretej planéty nepovažujú za príliš presvedčivé. Napriek tomu je systém okolo hviezdy GJ 887 v spoločnosti ďalších dvoch planét veľmi zaujímavý pre zahájanie hlbších pozorovaní. Samotná hviezda, ktorá predstavuje polovicu hmotnosti Slnka, je červeným trpaslíkom.
Je teda jedným z druhov dlho prežívajúcich hviezd, ktoré sú relatívne chladné a malé. V podstate ide o najrozšírenejší druh hviezd v Mliečnej dráhe a v ich okolí sme už našli mnoho zaujímavých exoplanét.
Výnimočný červený trpaslík
Problém červených trpaslíkov však spočíva v tom, že nie sú až tak relatívne stabilní ako Slnko a vykazujú intenzívne hviezdne žiarenie a mnohé erupcie. Mnohé z planét obiehajúcich v relatívnej blízkosti týchto hviezd sú preto neobývateľné, pretože hviezdne žiarenie a mnohé erupcie doslova ozptýlia ich atmosféru.
Červený trpaslík GJ 887 je však jedna z mála výnimiek. Podľa všetkého je až neuveriteľne pokojný a má v porovnaní so svojimi rovesníkmi veľmi nízku aktivitu, pričom jeho jas je viac-menej rovnomerný. Práve kvôli týmto vlastnostiam sa GJ 887 stal objektom pozorovaní v rámci projektu Red Dots, ktorý je zameraný na hľadanie obývateľných svetov v okolí blízkych červených trpasličích hviezd.
V rámci Red Dots prieskumov bola hviezda GJ 887 študovaná počas 3 mesiacov za pomoci inštrumentu pre vyhľadávane radiálnych planét s vysokou presnosťou (HARPS), ktorý nainštalovali na 3,6 metrový teleskop Európskeho južného observatória ESO v Čile. Tento citlivý prístroj hľadá veľmi malé zmeny vo svetle hviezd počas ich nepatrného pohybu, keď sú ťahané gravitačným vplyvom planét na svojej obežnej dráhe.
V prípade hviezdy GJ 887 boli odhalené dva odlišné periodické signály. Týmto spôsobom a porovnaním s archívnymi údajmi zaznamenanými po dobu 200 dní získaných od roku 2002 do roku 2004, vedci objavili dve vyššie uvedené exoplanéty, aktuálne označené ako GJ 887b a GJ 887c.
Planéta GJ 887b má minimálnu hmotnosť, ktorá činí približne 4,2-násobok hmotnosti Zeme a obieha hviezdu každých 9,3 dní. Na druhej strane je planéta GJ 887c o niečo väčšia, nakoľko jej hmotnosť činí približne 7,6-násobok hmotnosti Zeme a obieha hviezdu každých 21,8 dní. Vďaka týmto hmotnostiam boli planéty zaradené do kategórie „super-Zeme“.
Budú však potrebné ďalšie prieskumy, aby sa skutočne potvrdilo, či sú skalnaté, alebo plynné. Vzhľadom na ich vzdialenosť k hviezde je nepravdepodobné, že by boli obývateľné, no sú však veľmi blízko k vnútornému okraju obývateľnej zóny.
Ako bolo spomínané, objavil sa aj tretí signál, ktorý môže odkazovať na ďalšiu exoplanétu. Ak by sa to potvrdilo, táto planéta predstavuje ďalšiu super-Zem s hmotnosťou na úrovni 8,3-násobku Zeme priamo v strede obývateľnej zóny hviezdy s orbitálnou periódou 50,7 dňa. Je tu len jeden jediný problém – signál bol v dátach zaznamenaných za pomoci inštrumentu HARPS detegovaný iba raz.
A planetary system around a star only 11 light-years away from Earth offers the prospect for atmospheric study. Read more in a new #SciMagPerspective: ($) https://t.co/ooRqGngQJJ #Astronomy pic.twitter.com/Sw86TnaZI9
— Science Magazine (@ScienceMagazine) July 2, 2020
To znamená, že vôbec nemusí ísť o exoplanétu: „Tretí 50-dňový signál považujeme za pochybný a pravdepodobne súvisiaci s hviezdnou aktivitou,“ napísali vedci vo svojej štúdii, ale pri súčasných údajoch stále nie je možné vylúčiť možnosť existencie exoplanéty.
Na druhej strane, planéty GJ 887b a GJ 887c budú v najbližšom období lákať hlavne planetárnych vedcov. Kvôli pokojnej aktivite hviezdy si mohli obe exoplanéty zachovať svoju atmosféru a nakoľko svetlo hviezdy je stabilné, tieto atmosféry by mohli byť detekovateľné. V súčasnosti ale nemáme k dispozícii vhodné nástroje, no to by mohla byť úloha pre pripravovaný vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obrovská nehoda vo vesmíre vydesila vedcov. Zachytili extrémnu zvukovú bombu, toto ju spôsobilo
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Zaradili spiatočku. Legendárna značka kašle na elektromobily, zameria sa na pohon s vyšším dojazdom
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Oživili 55-ročný nápad. Japonci stvorili „ľudskú práčku“, ktorá ťa umyje a osuší za 15 minút
Musk zúri. Jeho konkurent nasadil geniálne funkcie, ktoré navždy pochovajú X
Z konkurenta záchranca. Vyhľadávanie Google sa topí v problémoch, spasiť ho môže ChatGPT
Je bezplatná a chceme ju úplne všetci. Obľúbená aplikácia dostane ultimátnu funkciu
Lukašenko prišiel s bizarnou vyhrážkou. Chce odpojiť od internetu celú krajinu
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené