Dvojročná nadvláda superpočítača Summit od IBM končí, pričom svojho premožiteľa našiel v Japonsku. Superpočítač Fugaku si prvé miesto vydobyl výkonom 415 petaflopov pri rekordnom počte jadier. Jeho prvenstvo ale pravdepodobne dlho nevydrží.

Portál Gizmodo nedávno priniesol novinky, ktoré hovoria o pohybe v známom rebríčku Top500 najvýkonnejších superpočítačov. Od júna 2018 prvé miesto obhajoval superpočítač Summit od spoločnosti IBM, ktorý v čase svojho nástupu ponúkal výkon 122 petaflopov. Hoci svoj výkon medzičasom vylepšil na 148 petaflopov, po dvoch rokoch sa jeho nadvláda končí.

Prvý počítač a architektúrou ARM, ktorý pokoril prvú priečku najvýkonnejších superpočítačov

Na prvé miesto si zasadol superpočítač Fugaku z japonského inštitútu Riken, ktorý dokázal vykonať o 2,8-krát viac výpočtov za sekundu ako Summit, ktorý sa posunul na aktuálne druhé miesto.

Podľa denníka New York Times zaplatil inštitút Riken za takmer 6 rokov budovania a vývoja superpočítača Fugaku približne 1 miliardu dolárov (~886 miliónov €). Nový kráľ superpočítačov je postavený na architektúre ARM, ktorá sa častejšie spája s mobilnými telefónmi a inými mobilnými zariadeniami.

Superpočítače, ktoré kraľovali rebríčku doposiaľ, sa väčšinou spoliehali na čipy odvodené od spoločností Intel a AMD.

Fugaku aj napriek inej architektúre obsahuje podľa rebríčka Top500 7,3 milióna jadier, spotrebuje 28 MW energie a je schopný ponúknuť výkon 415 petaflopov pri operáciách s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu. Teoretický maximálny výkon pritom dosahuje 514 petaflopov.

Okrem hrubého výkonu dominuje aj v iných oblastiach

Okrem dominancie v rámci hrubého výkonu obsadil superpočítač Fugaku ďalšie tri prvé miesta v testoch špeciálne navrhnutých na hodnotenie aplikácií pre priemysel, umelú inteligenciu a Big Data analýzy. Ide o ďalší perfektný výsledok, nakoľko žiadny iný superpočítač doposiaľ nedokázal obsadiť prvé miesto vo všetkých štyroch oblastiach.

Zobraziť celú galériu (2)
Superpočítač Fugaku sa aktuálne nachádza vo fáze testovania a vylepšovania. Prlná funkčnosť sa očakáva v približne v apríli 2021. Zdroj: Riken

Aktuálne ešte nie je Fugaku plne funkčný a jeho plná prevádzka sa očakáva až v apríli 2021, hoci aktuálne už vypomáha pri istom medicínskom výskume v rámci pandémie koronavírusu. Napriek tomu, že Fugaku je naozaj výkonný superpočítač, jeho vláda nemusí trvať dlho.

Americké Ministerstvo energetiky stavia so spoločnosťou Cray Inc. superpočítač Frontier, ktorý by mal byť schopný spracovať až 1,5 exaflopov za sekundu.

Rok 2021 prinesie superpočítače s výkonom v oblasti exaflopov

Tento ohromný výkon pokorí kombinovaný výkon 160 najrýchlejších superpočítačov z mája roku 2019. Aktuálny počet superpočítačov v kombinovanom výkone by už dnes nebol presný, nakoľko superpočítač Fugaku je zodpovedný za posledných 6 mesiacov o 35 % nárast globálnej superpočítačovej kapacity.

Okrem superpočítača Frontier sa v oblasti exaflopov predstaví viacero modelov. Hneď prvým by mal byť už v priebehu 2021 americký superpočítač Aurora, rovnako stavaný Ministerstvom energetiky. Veľkým konkurentom Američanov však bude Čína, ktorá chystá až tri superpočítače v oblasti exaflopov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP