V posledných rokoch sa výrobcovia smartfónov naučili dobre zvládať pomocou nočných režimov slabo osvetlené scény. V úplnej tme však smartfóny stále nedokážu dobre „vidieť“.

Portál WCCFTech upozornil na zaujímavú aplikáciu, ktorá môže tvojmu smartfónu priniesť nočné videnie. Áno, znie to nedôveryhodne, no aplikácia s názvom Night Vision / ToF Viewer to skutočne dokáže pomocou vstavaného ToF senzora. Tie sú v smartfónoch čoraz častejšie implementované a aktuálne sa využívajú hlavne v súvislosti so snímaním hĺbky snímok a generovaniu 3D objektov.

Napríklad taký Samsung s príchodom modelu Galaxy S10 5G začal ToF senzor využívať v súvislosti s metódou 3D rozpoznávania tváre. Jednoducho povedané, ToF senzor je zodpovedný za sledovanie vzdialenosti medzi dvomi objektmi na základe rýchlosti jednotlivých lúčov svetla.

V minulosti však vývojári využívali údaje zozbierané z ToF senzorov na vytváranie virtuálnych 3D modelov s hĺbkovými údajmi, aby vytvorili režimy nočného videnia.

Nočné videnie za pomoci ToF senzora nie je v smartfónoch úplnou novinkou

V tejto oblasti sa angažovali vývojári hlavne v súvislosti s Huawei smartfónmi. Vznikla tak aplikácia Night Vision / ToF Viewer, pomocou ktorej bolo možné vyskúšať si nočné videnie na modeloch P30 Pro či Honor View 20. Neskôr pribudla podpora aj pre Samsung Galaxy Note 10+ a Samsung Galaxy S10 5G, pričom aktuálne aplikácia podporuje aj Samsung Galaxy S20+. V podstate môže v budúcnosti fungovať aj pre každý smartfón s ToF senzorom.

Zobraziť celú galériu (5)
Za pomoci ToF senzora bolo možné rozoznať v úplnej tme aj kosačku. Zdroj: Dávid Igaz

V našej redakcii sme aplikáciu vyskúšali na Huawei P30 Pro a môžeme povedať, že nočné videnie skutočne funguje. Nejde však o úplne bežné riešenie. Keďže ToF senzor pracuje na báze merania hĺbky, najlepšie sú viditeľné len bližšie predmety. Mohlo by sa tak stať, že počas nočnej prechádzky s telefónom by si si nemusel všimnúť predmety pod nohami a škaredo by si zakopol. Tento príklad je uvedený nižšie.

Zobraziť celú galériu (5)
Objekty vo väčšej vzdialenosti už také rozoznateľné nie sú. Zdroj: Dávid Igaz

Ak sa ale pozrieme na blízke predmety, vzhľadom na to, že zábery boli urobené v úplnej tme, naozaj ide o prinajmenšom zaujímavú funkcionalitu. Na našich záberoch tak môžeš vidieť kosačku či zariadenia v kotolni. Bohužiaľ, aplikácia je aktuálne len v experimentálnom štádiu a neumožňuje robiť fotografie. V tomto smere sme boli nútení urobiť snímky obrazovky.

Zobraziť celú galériu (5)
Pohľad na zariadenia v kotolni pri úplnej tme. Zdroj: Dávid Igaz

Každopádne, rozlíšenie taktiež nestojí za veľa. Ide o snímanie s rozlíšením približne od 240 x 180 po 320 x 240 pixelov v závislosti od smartfónu. Ako však uvádzame vyššie, ide o snímanie fotografií v úplnej tme, na ktorých je stále možné vidieť mnohé detaily. Takéto niečo nedokážu v reálnom čase pri úplnej tme ani najlepšie nočné režimy. Dúfame preto, že vývojár aplikáciu čoskoro vylepší a pribudnú v nej ďalšie funkcionality ako aj podpora ďalších smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú