Keplerov vesmírny teleskop sa podieľal na ďalšom obdivuhodnom objave. Vďaka údajom, ktoré zozbieral, sa vedcom podarilo nájsť planétu vo veľkosti Zeme v obývateľnej oblasti, informuje NASA.

Novoobjavená exoplanéta, teda planéta, ktorá obieha inú hviezdu ako Slnko, dostala názov Kepler-1649c. Je 1,06-krát väčšia ako Zem, zatiaľ čo hviezda, okolo ktorej obieha, je omnoho menšia od Slnka. Napriek tomu sa na ňu dostane až 75 % svetla, ktoré sa dostane na Zem.

Kepler-1649c vzdialený 300 svetelných rokov je teda veľkosťou aj odhadovanou teplotou najpodobnejší Zemi zo všetkých 2681 exoplanét nájdených Keplerovým teleskopom v rokoch 2009 až 2018, píše CNN.

Zobraziť celú galériu (2)
NASA/Ames Research Center/Daniel Rutter

Expolanéta sa nachádza v obývateľnej zóne svojej hviezdy, a teda vzdialenosť od hviezdy je dostatočná, aby bol na exoplanéte možný život. Táto vzdialenosť je však menšia ako vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom a obežná dráha Kepler-1649c okolo hviezdy trvá necelých 20 pozemských dní.

Nenechaj si ujsť
NASA uverejnila novú, doteraz najdetailnejšiu fotografiu Pilierov stvorenia. Vyzerá úžasne

Hviezda, okolo ktorej obieha, je však červený trpaslík, teda malá a relatívne chladná hviezda, na ktorých často dochádza k hviezdnym erupciám. Tie by mohli spôsobiť, že by život na objavenej exoplanéte nebol možný. Známe nie sú ani detaily o jej atmosfére.

Zobraziť celú galériu (2)
NASA, ESA and D. Player. Červený trpaslík

Thomas Zurbuchen, zástupca riaditeľstva pre vedecké misie NASA, uviedol, že tento zaujímavý vzdialený svet nám dáva ešte väčšiu nádej, že druhá Zem leží niekde medzi hviezdami a čaká na objavenie.

V minulosti našli planéty, ktoré boli Zemi podobné veľkosťou, iné zas teplotou, Kepler-1649c je však našej planéte podobný v oboch hodnotách.

Takmer sa na ňu zabudlo

Misia Keplerovho teleskopu, ktorej úlohou bolo hľadať exoplanéty podobné Zemi, skončila už v roku 2018. Vedci vyvinuli algoritmus s názvom Robovetter, ktorý mal pomôcť pri triedení veľkého množstva údajov. Iný tím vedcov, ktorý kontroloval prácu algoritmu, sa k nemu vrátil po 2 rokoch a zistil, že algoritmus nesprávne neoznačil Kepler-1649c za exoplanétu.

Dvojitá kontrola automatizovanej práce je teda aj v dnešnej dobe vyspelých počítačov a algoritmov veľmi dôležitá.

Vedci sa rovnako domnievajú, že v blízkosti novoobjavenej exoplanéty sa nachádzajú aj ďalšie exoplanéty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú