V čase šírenia koronavírusu sa videokonferenčná platforma Zoom stala populárnou či už medzi študentmi, ľuďmi pracujúcimi z domu, alebo širokou verejnosťou v snahe spojiť sa s blízkymi. Počet používateľov rástol, a tak sa o aplikáciu začali zaujímať aj bezpečnostní odborníci a analytici. Najnovšie, žiaľ, odhalili únik hesiel mnohých používateľov, informuje Bleeping Computer.

Najnovšie vedci zo spoločnosti Cyble, ktorá sa venuje kybernetickej bezpečnosti, odhalili na dark webe 530 000 účtov a hesiel na Zoom. Cena za jedno heslo bola menšia ako 1 cent (0,0020 dolára), niektoré boli dokonca rozdávané zadarmo.

Vedci z Cyble ich všetky kúpili a zistili, že boli skutočne existujúce a funkčné. Hackeri zverejnili zoznamy e-mailových adries a kombinácií hesiel, našli sa však aj URL adresy či HostKey, ktoré slúžia na pripojenie k stretnutiam.

Bezplatne bolo zverejnených takmer 300 účtov týkajúcich sa vysokých škôl, ako sú University of Vermont, University of Colorado či Floridská univerzita. Okrem ďalších vzdelávacích inštitúcií sa v zozname nachádzali aj účty známych bánk, ako napríklad Citibank.

Zoom nebol priamo napadnutý

O bezpečnostných chybách Zoomu sme písali v tomto článku. Aj keď sa Zoom stretáva s problémami s ochranou súkromia už dlhšie a viaceré vlády či spoločnosti zakázali jeho používanie, hackeri sa k heslám nedostali vďaka Zoomu.

kampan zadarmo od startitup

Ako píše Forbes, väčšina hesiel je stará a získaná prostredníctvom predchádzajúcich útokov. Hackeri len „skúšali šťastie“ a kombináciou mailov a starých hesiel sa prihlásili do Zoomu. Znamená to teda, že aktuálny problém sa týka najmä ľudí, ktorí opakovane používajú svoje staré heslá.

Hackeri môžu potom hovor odpočúvať alebo nevhodne prerušovať. To však nie je najväčší problém uniknutých hesiel. Keďže heslá sú zachytené z predchádzajúcich útokov, znamená to, používatelia majú rovnaké heslo k e-mailu či Facebooku. Ak už raz hackeri tieto údaje majú, je viac než isté, že sa budú pokúšať ich využiť.

V súčasnosti však existuje mnoho iných videokonferenčných služieb, a tak sme o alternatívach k Zoomu napísali v tomto článku.

Ako zistiť, či bolo moje heslo v minulosti hacknuté?

To, či tvoja mailová adresa už niekedy bola zneužitá, môžeš overiť na webe na Have I Been Pwned, ktorá dokonca v mnohých prípadoch zobrazí aj stránku, vďaka ktorej sa tak stalo. Vyššie zmienená firma Cyble však tiež vytvorila podobný web AmIBreached, kde sa dá skontrolovať nielen mail, ale aj heslo či webová stránka.

Odporúčame však skontrolovať mail na oboch, pretože pri našej kontrole sa stalo, že kým Have I Been Pwned našlo štyri záznamy, AmIBreached až šesť. Pri inej e-mailovej adrese naopak AmIBreached nenašiel žiadny záznam, pričom Have I Been Pwned našlo konkrétnu webovú stránku.

Zobraziť celú galériu (3)
FonTech / Peter Šabo

Zobraziť celú galériu (3)
FonTech / Peter Šabo

Aké heslá používať?

Ak teda na Zoom používaš rovnaké heslo ako aj niekde inde, alebo si zistil, že tvoja e-mailová adresa bola zneužitá, je načase zmeniť heslá. Je odjakživa známe, že tie najlepšie heslá sú tie najťažšie. Ak máš teda zlú pamäť na heslá, alebo si ich nechceš zapisovať niekde na papier, existuje niekoľko možností.

Pomocou aplikácií na správu hesiel si nebudeš musieť vymýšľať a ani pamätať žiadne heslo. Aplikácia ho sama vygeneruje a zapamätá pre budúce používanie. Medzi najznámejšie patria 1Password, DashLane  či LastPass.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP