Len začiatkom tohto roka sme ťa informovali o analýze spoločnosti SophosLabs, v ktorej zdokumentovali veľké množstvo Android aplikácií, ktorých cieľom je ťa premysleným spôsobom obrať o peniaze. Bezpečnostní experti sa teraz zamerali na iOS a obchod App Store, z ktorého si tieto aplikácie stiahlo viac ako 3,5 milióna ľudí, píše ZDNet.

Po skúšobnej dobe ťa začnú oberať o peniaze

Je všeobecne známe, že v Obchode Play s aplikáciami pre Android sa niekedy objavia aplikácie, ktoré sa navonok tvária ako bezpečné, no v skutočnosti dokážu poškodiť tvoje zariadenie či ošklbať ťa o peniaze.

Apple si na výber aplikácií v App Store dáva síce trochu väčší pozor, ale podvodníkom sa z času na čas podarí podobné aplikácie implementovať aj do systému iOS. Nová štúdia odborníkov zo SophosLabs teraz vyčlenila viac než 30 aplikácií v App Store, na ktoré by si si mal dávať pozor.

Zobraziť celú galériu (3)
Niektoré z aplikácií v App Store, na ktkré si treba dávať pozor / Zdroj: SophosLabs

Tieto kúsky zaradila spoločnosť medzi takzvaný „fleeceware“, čo je aplikácia poskytujúca používanie zdarma počas skúšobnej doby, avšak po jej uplynutí zaň platíš mesačný poplatok.

Háčik je v tom, že pri týchto aplikáciách nie je vôbec jednoduché toto predplatného ukončiť, pričom často sa stáva, že za aplikáciu platíš aj po jej odinštalovaní.

Pravidlá na App Store totiž umožňujú vývojárom vytvoriť si vlastný spôsob zrušenia skúšobnej verzie, čo niektorí zneužívajú, a odinštalovanie aplikácie neberú ako podnet na zrušenie predplatného, ale nútia používateľov prejsť zložitými postupmi.

Zobraziť celú galériu (3)
Po uplynutí skúšobnej doby po tebe "fleeceware" aplikácie chcú pravidelný poplatok / Zdroj: SophosLabs

Analytik Jagadeesh Chandraiah, ktorý sa problémom zaoberal, tvrdí, že identifikoval 32 aplikácií pre iOS, ktoré si účtujú sumy až do 30 dolárov mesačne alebo 9 dolárov týždenne za jednoduché funkcie, ktoré sú používateľom k dispozícii aj zadarmo.

Ide najmä o editory fotografií, ukazovatele horoskopov, skenery QR kódov či aplikácie na zmenu vzhľadu používateľa, ktoré analytik všetky zaradil do zoznamu.

Alarmujúce však je, že podľa Chandraiaha patria mnohé z týchto aplikácií medzi najzárobkovejšie kúsky v App Store, a nainštalovalo si ich viac ako 3,5 milióna ľudí. Dokopy tieto aplikácie podľa štúdie dokonca zarobili v USA viac než 4,5 milióna dolárov.

Je diskutabilné, prečo sú „fleeceware“ aplikácie na App Store stále povolené, avšak Chandraiah naznačuje, že Apple ich necháva aktívne práve kvôli províziám zo všetkých nákupov.

Zobraziť celú galériu (3)
Niektoré z nebezpečných aplikácií sa dokonca dostali medzi najzárobkovejšie kúsky v USA / Zdroj: SophosLabs

Bezpečnostný expert zo SophosLabs preto odporúča, aby si používatelia pravidelne kontrolovali svoje sekcie odberov a predplatného na Androide a iOS a ubezpečili sa, že neplatia niečo, o čom nevedia.

Obe technologické spoločnosti ponúkajú na svojich stránkach aj jednoduchý návod, ako tak urobiť, ktorý ti prinášame nižšie.

Zrušenie predplatného aplikácií na systéme Android:
  1. Otvor aplikáciu Obchod Play
  2. Skontroluj, či si prihlásený v svojom účte Google
  3. Ťukni na ponuku menu -> Odbery
  4. Vyber predplatné, ktoré chceš zrušiť
  5. Ťukni na možnosť „Zrušiť predplatné“ a postupuj podľa pokynov
Zrušenie predplatného aplikácií na systéme iOS:
  1. Otvor aplikáciu Nastavenia
  2. Ťukni na svoje meno v hornej ponuke
  3. Ťukni na položku Odbery
  4. Vyber predplatné, ktoré chceš zrušiť
  5. Ťukni na možnosť „Zrušiť predplatné“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP