Vo svete kybernetických útokov sa objavujú stále novšie metódy útočníkov, ako napadnúť počítače a získať prístup k citlivým osobným či finančným informáciám obetí. V mnohých prípadoch však úradujú skúsení hackeri so znalosťami z programovania. Občas sa však objavia aj takí, ktorí síce programovať nevedia, no chceli by si vydieraním ľudí cez internet zarobiť nejaké peniaze. Takýto prípad sa odohral v zámorí, kde „hackeri“ využili na vydieranie obetí jednoduchý program pre zamykanie počítača a následne od nich pýtali peniaze, informuje Bleeping Computer.

Všetko to začínalo ako falošná technická podpora veľkých spoločností. Podvodníci sa vydávali za technikov Microsoftu či Googlu a obetiam ponúkali možnosť, že im opravia problémy s ich počítačom, a to priamo na diaľku. Dnes totiž nie je nič zvláštne na telefonickej technickej podpore, ktorá dokáže prostredníctvom diaľkového prístupu k zariadeniu vyriešiť prípadne chyby.

Podvodníci zneužili bezplatný program. Ľuďom zablokovali prístup k systému počítača

Akonáhle však falošní technici získali takýto vzdialený prístup k počítaču, nainštalovali program Lock My PC, ktorý prakticky vymkne používateľa zo zariadenia, pokým nezadá potrebné heslo. A práve za heslo si podvodníci pýtali výkupné, teda poplatok za technickú podporu. Spočiatku sa spoliehali na program Windows Syskey, ktorý však už nie je vo Windowse 10 od verzie 1709 dostupný a Microsoft zrušil jeho podporu. Falošná technická podpora tak siahla práve po doplnku Lock My PC, ktorým vydierali svoje obete.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
Známa hackerská skupina sa nabúrala do Twitteru. Zneužila tamojší učet Facebooku

Keď raz došlo k uzamknutiu zariadenia, používateľ sa do systému bez hesla nedostal. Stlačenie akéhokoľvek klávesu vyvolalo dialógové okno pre zadanie kódu a ihneď po štarte počítača sa objavovala obrazovka, ktorá informovala o zamknutí počítača.

Tento program pritom iba zabránil používateľovi v prístupe do systému, zamkol všetky USB porty, CD a DVD mechaniky a taktiež kurzor myši, informuje TechRadar. Lock My PC bol pritom dostupný úplne zadarmo, čo však zneužili títo podvodníci z falošnej technickej podpory.

Falošnú technickú podporu stopli vývojári programu

Do ich plánov im však po čase zasiahli vývojári programu zo spoločnosti FSPro Labs, ktorá obdržala veľa sťažností. Následne bol program stiahnutý z ponuky a nebol viac dostupný bezplatne pre každého. Firma tiež ponúkla pomoc zasiahnutým používateľom, ktorých podvodníci vymkli z počítačov. Stačilo im použiť kód „999901111“, ktorý mohli obete zadať do dialógového okna a následne sa v ňom objavil nový kód pre odomknutie zariadenia.

Potom mohli odinštalovať aj spomínaný program Lock My PC. Existujúci zákazníci spoločnosti môžu stále softvér využívať a biznis klienti k nemu majú taktiež prístup, no noví záujemcovia musia pri registrácii využiť firemný email. Každá žiadosť bude pritom skúmaná osobitne, aby sa zabránilo podobnému zneužitiu programu, informoval ZDNet.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú