Ak sa nový koronavírus šíriaci sa z čínskeho mesta Wu-chan nepodarí v dohľadnej dobe zastaviť, mohol by byť podľa expertov čoskoro prehlásený za pandémiu. Už teraz je jeho výskyt potvrdený vo viac ako 25 krajinách.

Nový koronavírus 2019-nCov robí expertom na choroby po celom svete vrásky na čele. Ako informuje portál BBC, ak sa odborníkom nepodarí v dohľadnej dobe zastaviť jeho šírenie, čoskoro by mohol byť prehlásený za pandémiu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už preto koncom januára prehlásila vírus za „stav ohrozujúci verejné zdravie medzinárodného významu“.

Doposiaľ je koronavírus 2019-nCov vedený ako epidémia

Pokiaľ by bol koronavírus označený za pandémiu, znamenalo by to jeho posunutie na vyššiu úroveň, ktorá by predstavovala globálne prepuknutie choroby.

Aktuálne je vírus označený za epidémiu. CDC pritom epidémiu označuje ako „nárast, často náhly, v počte prípadov choroby nad rámec toho, čo sa bežne očakáva v prípade danej populácie v konkrétnej oblasti“.

Zobraziť celú galériu (0)
Koronavirus SARS (SARS-CoV). Zdroj: CDC/Dr. Fred Murphy

Preto je epidémia vnímaná skôr z lokálneho alebo regionálneho hľadiska prepuknutia choroby, ako z hľadiska globálneho výskytu. V čase písania článku už však počet krajín, v ktorých bol koronavírus potvrdený, stúpol na 27 a celosvetovo o život pripravil 427 ľudí. Našťastie je zatiaľ počet uzdravených pacientov vyšší a aktuálne sa podarilo vyliečiť 697 ľudí.

Kedy môže byť choroba alebo vírus prehlásený za pandémiu?

Choroba alebo šírenie koronavírusu môže byť označené za pandémiu, ak spĺňa viaceré podmienky. Napríklad WHO definuje pandémiu ako „celosvetové šírenie novej choroby“. Podľa Amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb môže byť daná choroba považovaná za pandémiu, ak sa šíri naprieč „niekoľkými krajinami alebo kontinentmi, ktoré zvyčajne postihuje veľký počet ľudí“.

Britské výkonné riaditeľstvo pre zdravie a bezpečnosť charakterizuje chorobu ako pandémiu, ak sa „výrazne líši od nedávno cirkulujúcich kmeňov“ a ak „ľudia majú proti nej malú alebo žiadnu imunitu“.

Podľa organizácie HSE sa pandémiou rozumie stav, keď môže daná choroba infikovať veľa ľudí na veľkom území, byť prenášaná z človeka na človeka a spôsobiť klinické ochorenia.

Ďalšie články

Čo na koronavírus hovorí uznávaný virológ zo Slovenska?
Virológ o koronavíruse: Avizovaný zdroj nákazy je nepravdepodobný, na Slovensku zatiaľ nie je dôvod na paniku
Šíria sa dezinformácie v spojení s koronavírusom
Facebook spravil ďalšie kroky v boji proti koronavírusu. Zakáže šíriace sa dezinformácie
Situáciu zneužívajú aj útočníci. Rozosielajú škodlivé emaily
Panika z koronavírusu je novým nástrojom online podvodníkov. Posielajú mail s radami na obranu
Nové zistenia čínskych vedcov
Čínski vedci odhalili nové skutočnosti: Potvrdili sa domnienky, s akým zvieraťom je koronavírus spojený

Podľa generálneho riaditeľa WHO ale situácia nie je až tak vážna

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ale krotí vášne a hovorí, že doteraz sa šírenie mimo Číny javí ako „minimálne a pomalé“.

Mimo Číny bolo doteraz potvrdených niečo viac ako 150 prípadov z celkových viac ako 20 600 nakazených pacientov, pričom len jedno úmrtie bolo registrované na Filipínach. Veríme preto, že šírenie koronavírusu bude čoskoro zastavené a dôvod na prehlásenie pandémie sa vôbec neobjaví.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú