Vedci z nemeckej University of Konstanz prišli s novou štúdiou, ktorá experimentuje s elektrónmi vo veľmi vysokých rýchlostiach. S novou metódou prepínania elektrického prúdu sa dosiahlo až tisícnásobné zrýchlenie v porovnaní so súčasným stavom a vedenie elektriny sa priblížilo rýchlosti svetla.

Elektronické komponenty a teda aj výpočtová technika je len tak rýchla, ako rýchlo dokáže prenášať informácie a inštrukcie. Ako plynie čas, postupne sa počítače stávajú lepšie, výkonnejšie a každú chvíľu budeme svedkami toho, ako sa dostaneme na hranicu materiálov, kedy sa už nebude dať ich výkon viac zvyšovať.

Aj preto je snaženie popredných spoločností smerované do kvantových počítačov a iných technológií, ktoré by našu technologickú vyspelosť mohli ďalej vyvíjať a zdokonaľovať. Tie sú však stále len na svojom úplnom začiatku, avšak novoobjavená metóda prepínania stavu elektriny by mohla byť ideálnou alternatívou, aj keď jej komerčné využitie môže byť v nedohľadne.

Implementácia môže trvať desaťročia

Prekročenie obmedzení, ktoré majú kremíkové polovodiče, je výzvou pre nejedného vedca a inžiniera. Ako píše ScienceAlert, vedci z University of Konstanz využitím špeciálneho laseru dokázali vyvinúť až 100 miliónov svetelných impulzov za jednu sekundu a vyprodukovať tým merateľný prúd. S touto metódou zároveň dokázali prepínať elektrický stav vo femtosekundách, čo predstavuje 10-15 sekundy. Ide tak o približne tisícnásobné zrýchlenie od súčasného stavu.

Ilustračná fotografia: Pixabay

Vedci svoje zistenia zverejnili v časopise Nature Physics a hoci by to mohlo predstavovať budúcnosť elektroniky, upozorňujú, že reálna aplikácia do súčasných systémov môže prebehnúť v horizonte niekoľkých rokov až desaťročí.

Screenshot/YouTube

Je nevyhnutné vykonať ďalšie merania a pokusy, ktoré by im priniesli viac informácií, no je tu reálny predpoklad, že podobná technológia by mohla výrazne posunúť hranice elektroniky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú