Ako na PC #4: Toto sú základné zručnosti, ktoré by mal vedieť každý človek
Práve čítaš predposledný diel Ako na PC, ktorá už pomohla nejednému používateľovi orientovať sa pri práci s počítačom. Z praktických ukážok a zručností sa postupne presunieme aj k témam, ktoré sú viac osvetové a taktiež neodmysliteľne patria k počítačom ako takým.
Štvrtý diel bude venovaný problematike vírusov a antivírusových programov, kde si prejdeme najznámejšie formy vírusov, aké nástrahy najčastejšie ohrozujú používateľov a ako sa voči nim brániť. Pokračovať budeme zálohou údajov (na fyzické médiá a aj na cloudové služby). Záver bude venovaný nakupovaním na internete, ktoré postupne vytláča nakupovanie v kamenných predajniach.
Vírusy a antivírusové programy
Vírusy
V podstate je to kúsok kódu, ktorý sa dokáže v určitých prípadoch šíriť bez toho, aby o tom vedel samotný používateľ. Často býva skrytý a odhaliť ho na prvý pohľad nemusí byť jednoduché. Ako sa hovorí, kvalitný vírus spoznáš tak, že ho nespoznáš. Svoju prácu vykonáva veselo na pozadí, pričom používateľ a ani počítač o ňom ani len netuší. Hlavnou úlohou vírusov je poškodiť nejakým spôsobom používateľa, preto sa rozlišujú do niekoľkých skupín.
Najčastejšie typy útokov
- Trójske kone – Môžu to byť na prvý pohľad funkčné programy, ktoré však obsahujú skrytú časť, ktorá sa aktivuje v presne stanovený čas, alebo za určitých podmienok. Z toho vyplýva aj označenie tohto vírusu. Väčšinou sa ukrývajú v neoficiálnych verziách programoch, alebo v crackoch hier. Spustením škodlivého kódu sa môže spustiť vymazávanie súborov, ich modifikácia či inštalácia ďalších častí.
- Červy – šíri sa prostredníctvom internetovej siete, prípadne po lokálnej sieti. Využíva chyby v e-mailových serveroch či obyčajných serveroch, cez ktoré sa dostáva až k používateľovi. Väčšinou je vyžadovaná aj akcia od samotného používateľa (napríklad stiahnutie prílohy). Nebezpečné sú hlavne z dôvodu veľkého objemu a infekčnosti, čo môže spôsobiť DDoS útok, či dokonca prostredníctvom zadných dvierok prevziať kontrolu nad počítačom.
- Ransomware – je druh víru, ktorý sa taktiež môže objavovať ako program, po ktorého spustení sa zašifrujú všetky dáta v počítači do doby, než je zaplatená určitá čiastka peňazí. Obzvlášť nebezpečný je tento vírus v prípade, kedy máš v počítači dôležité veci a dokumente. V opačnom prípade stačí spraviť formátovanie disku.
- Adware – Jeden z najviac otravných druhov vírusov, nakoľko jeho primárnou funkciou je zobrazovanie reklám a to doslova všade. Takýmto spôsobom na seba zarábajú. Stiahnuť ich je opäť možné z rôznych nezabezpečených stránok, no môže byť aj ich priamou súčasťou.
Okrem týchto základných typov existuje aj jeden obzvlášť nebezpečný typ útoku, ktorým je phishing. V podstate ide o škodlivý kód/softvér, ktorého jediným cieľom je sledovanie používateľa. V tomto prípade nie je reč len o fyzickom sledovaní prostredníctvom kamery a podobne, ale o zachytávaní prihlasovacích údajov, čísla bankovej karty a ďalších citlivých údajov, ktorých zneužitie by malo veľmi negatívny dopad.
Najlepší spôsob ochrany pred vírusmi je navštevovať len overené stránky (https), ktoré majú zabezpečenie a platný bezpečnostný certifikát. To je znázornené zámkom pred URL adresou. Znamená to, že komunikácia medzi počítačom a serverom je šifrovaná a je tak ťažšie sa k nej dostať a odchytiť ju. Rovnako dôležité je tiež inštalovať programy len z oficiálnych stránok výrobcov a v prípade emailov reagovať len na tie, ktoré sú dôveryhodné. Nikdy napríklad nezverejňujme svoje bankové či prihlasovacie údaje.
Antivírusové programy
Pomôcť v tomto smere môžu aj rôzne programy, ktoré efektívne chránia používateľa pred nástrahami vírusov. Na začiatok plne postačuje aj Windows Defender, ktorý je súčasťou systému Windows. Využiť môžeš aj niektoré komerčné riešenia. Niektoré programy ako Avast sú napríklad dostupné úplne zdarma, iné (ESET) sú zas platené. Treba si však uvedomiť, že najlepšie sa ochránime aj tak sami, svojim rozvážnym konaním a správaním na internete.
Zálohovanie údajov
Záloha údajov je dôležitá hlavne v prípade, ak je počítač pracovným prostriedkom a nielen nástrojom zábavy. Do počítača si dnes ukladáme množstvo cenných informácií a určite by nikoho z nás nepotešilo, ak by sme o ne prišli. Preto je dôležité vytvárať zálohu, ktorá nemusí obsahovať presnú kópiu systému Windows, ale stačí, ak sa tam budú nachádzať dôležité dokumenty či fotky.
Externé disky
Využiť k tomu môžme fyzické média, ako sú napríklad externé disky, USB kľúče, pamäťové karty či CD. V tomto prípade si stačí na ne skopírovať dôležité súbory a mať ich tak uložené na viacerých miestach. Pre fajnšmekrov je tiež relatívne dostupná možnosť tzv. RAID(u), čo je v podstate diskové pole, ktoré má viacero úrovní. V prípade zálohy je možné využiť RAID 1, ktorý vytvára identickú kópiu systému na dvoch, alebo viacerých diskov.
Cloud
Efektívnym, aj keď o čosi drahším riešením zálohy je cloud, čo je v podstate virtuálne úložisko. Nespornou výhodou je možnosť prístupu k súborom odkiaľkoľvek a predovšetkým to, že nie je možné ich fyzické poškodenie (ako napríklad pri zálohe na pevný disk). Taktiež sa nikdy nestratia. Väčšina služieb ako Google Drive či MEGA umožňuje používateľovi po založení účtu využívať určité miesto, za ktoré nemusí platiť (MEGA – 50 GB). Za miesto naviac sa obvykle platí určitou mesačnou/ročnou čiastkou.
Nakupovanie na internete
Téme bezpečného nakupovania na internete sme sa venovali v samostatnom článku, preto tu bude len to najdôležitejšie zhrnutie pravidiel, ako sa pri takomto spôsobe nákupu tovaru správať.
Nákup na internete
Bezpečnosť nakupovania v e-shopoch: Vieš ako nenaletieť podvodníkom?
Výber obchodu
Dnes má zákazník na výber z niekoľkých desiatok, ba až stoviek internetových obchodov a vybrať ten správny nemusí byť také ľahké. Väčšina ľudí sa orientuje podľa ceny, no je potrebné si uvedomiť, že tento parameter by nemal byť tým hlavným. V prípade overených obchodoch ako je Alza, Mall, Nay a podobne, ktoré majú aj kamenné predajne sa nemusíš podvodu obávať. Oveľa väčším rizikom sú však neoverené obchody, ktoré môžu mať vlastné obchodné podmienky a v prípade reklamácie môžeš zistiť, že sa nemáš na koho obrátiť.
Nekalé praktiky
V tomto bode možno označiť porušovanie práv zákazníka, ako je napríklad nemožnosť vrátiť tovar do 14 dní či zvoliť si metódu platby. Nemenej častým prípadom je tiež predĺženie zákonom stanovej doby reklamácie (u FO 30 dní), pričom tejto chyby sa dopúšťajú aj známe obchody. Nájsť vhodný obchod na nákup tovaru ale v konečnom dôsledku nie je žiadna veda. Ak sa ti daný obchod nepozdáva, stačí si prečítať obchodné podmienky a z nich ti bude hneď jasné, či ti za to stojí alebo nie.
Možnosti platby online
Platba kartou online je pohodlný spôsob platby za tovar a služby, ktorý je zároveň jeden z najbezpečnejších. V prípade nedodania dohodnutého tovaru/služby sú ti peniaze vrátené, pričom sa môžeš obrátiť priamo na obchodníka či banku. Dôležitý je však spôsob platby. Nikdy nedoporučuje platiť kartou na stránkach, ktorá nie je overená vydavateľom platobných kariet, prípadne nevyužíva žiadnu zo známych platobných brán. V takomto prípade určite nevpisuj do formulára žiadne údaje a radšej si danú vec vyhľadaj inde.
Perfektným spôsobom platby je tiež využívanie rôznych služieb ako je napríklad PayPal, s ktorou budú tvoje peniaze stále v bezpečí a v prípade akéhokoľvek problému je jeho následne riešenie veľmi rýchle. Taktiež odporúčame využívať možnosť virtuálnej karty, ktorú ponúka na Slovensku viacero bánk. Stačí si v bankovej aplikácii vygenerovať kartu, ktorej platnosť bude len po dobu nákupu. Aj v prípade odchytenia údajov tak nehrozí, že bude niekým zneužitá, nakoľko už dávno nebude platná.
Čítajte viac z kategórie: Ako na to?
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Slovákov špehujú, ani o tom netušia. Takto overíš, či niekto nesleduje tvoj mobil
Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
Slováci o nich vôbec netušia. Expert prezradil tajné triky, ktorými ušetríš stovky eur na energiách
Zdravomer: apka Unionu prináša tlakomer v smartfóne
Lepšiu dovolenku som nezažil. AI mi ušetrila stovky eur a ukázala miesta, ktoré poznajú len domáci (+návod)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Pri nehode na prehliadke vojenskej techniky zahynuli dvaja ľudia, viacero sa zranilo
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Pri nehode na prehliadke vojenskej techniky zahynuli dvaja ľudia, viacero sa zranilo
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené