Mnohí by mohli namietať, že vylepšení je málo, čo je čiastočne pravda, no udiali sa na správnych miestach. Väčšie batérie, nové matné sklo a 3 skvelé fotoaparáty, ktoré kvalitami ďaleko prevyšujú predchádzajúce iPhony. Apple tak aj tento rok stavil na istotu s podobným dizajnom, no neodpustil si privysokú cenu prémiových modelov a niekoľko kritizovaných vlastností stále nevylepšil tak, ako by si to zákazníci priali. Zatiaľ čo pre menej náročných je jasnou voľbou iPhone 11, modely „Pro“ sú určené pre tých najnáročnejších. Pokiaľ však vlastníš niektorý z predošlých iPhonov s písmenom „X“ v názve, nie je príliš veľa dôvodov vymeniť ho za poslednú a rovnako drahú generáciu.
Čas, kedy Apple predstavil nové iPhony, je už za nami. Uplynulo niekoľko týždňov a nová modelová rada si získala mnohých fanúšikov, ale aj odporcov. Jednými milované a druhými nenávidené smartfóny tohto giganta prišli s viacerými novinkami, ktorými chcú upútať pozornosť. Stoja však za to?
Trojica nových iPhonov ani tento rok nepriniesla dizajnovú revolúciu a prišla v takmer rovnakej podobe ako pred rokom a ešte rok predtým. Mnoho zmien sa však opäť udialo v útrobách týchto zariadení, ktoré uzatvárajú 3-ročný dizajnový cyklus Applu a pripravili pôdu pre to, čo príde o rok.
Najnovší iPhone 11 a 11 Pro sme si vyskúšali aj my v redakcii, kde sme s nimi strávili nejaký ten čas a zisťovali sme, aké vylepšenia v nich nájdeme. Naše skúsenosti sme sa rozhodli zhrnúť v netradičnej recenzii, kde odpovieme aj na pár otázok, ktoré by si budúci záujemca o jeden z týchto iPhonov mohol pred kúpou položiť.
1. Dizajn z minulých rokov s novým matným sklom
Tretí rok po sebe sme od Apple videli takmer rovnaký dizajn ako pri predstavení výročného iPhonu X. Isteže, mnohí pozorujú, že Apple je čoraz konzervatívnejší a na nových vylepšeniach pracuje omnoho pomalšie ako kedysi. Mohol to byť jeden z dôvodov, prečo sa aj tento rok rozhodol staviť „na istotu“? Áno.
Práve iPhone 11 Pro by mal ukončiť dizajnový cyklus Apple smartfónov a v budúcom roku ho zrejme nahradí nový vizuál, ktorý by mal podľa niektorých zdrojov pripomínať iPhone 4. Napriek týmto neistým prísľubom už môže mnohých rovnaký dizajn možno aj nudiť. Apple zrejme nemal potrebu meniť to, čo sa medzi zákazníkmi ujalo, respektíve to, čo museli prijať. Jediný rozdiel medzi minulou a aktuálnou generáciou tak odhaľuje iba zadná stena s tromi objektívmi fotoaparátu, centrovaným logom a novým matným spracovaním.
Nuž Apple, veríme, že budúci rok svojich fanúšikov prekvapíš niečím výnimočným, pretože aj tento rok sme mali pri pohľade na prednú stenu iPhonov pocit, že sa dívame na minuloročné kúsky. Zadná strana je už ale samostatnou časťou. Nová „trojplatnička“, ako by mnohí povedali, zmenila nielen dizajn zadnej časti iPhonu 11 Pro, ale aj jeho fotografické vlastnosti, no o tom potom. Napriek kritike je dizajn individuálnou záležitosťou každého z nás. Niekomu sa páči, inému nie.
Tri objektívy a logo v strede sklenenej steny nás zaujalo a hoci sa mohli rendery iPhonov zdať niekedy až tragické, tak táto podoba bola jednou z tých najlepších možností, na akú mohol výrobca staviť. Navyše sme sa dočkali matného prevedenia, ktoré vyzerá naozaj skvelo a nepôsobí ako magnet na odtlačky, avšak s týmto povrchom je iPhone 11 Pro a iPhone 11 klzkejší ako pri lesklom skle.
iPhone 11
O lacnejšom iPhone sa zbytočne hovorí ako o kúpe z nutnosti pre toho, kto nemá finančne na drahšie modely. Tento pohľad na vec je veľmi scestný a hlavne nepresný. Osobne som vyskúšal aj najnovší iPhone 11 Pro Max aj klasický iPhone 11. V mnohých prípadoch mi práve lacnejší model prišiel ako ten iPhone, ktorý by som chcel mať vo svojom vačku.
Že nemá tak luxusnú konštrukciu? Matný hliník v špičkovom vyhotovení nie sú dostatočne kvalitné prvky? Že má len HD displej a vyzerá nekvalitne? Pre väčšinu ľudí je rozdiel s drahšími súrodencami nerozoznateľný. Stačí si to ísť overiť osobne do predajne.
Na internete je dnes veľa odborníkov, ktorí ťa len zbytočne a hlavne bezdôvodne odradia od kúpy. V konečnom dôsledku sa tak kúpi iPhone 11 kvôli týmto dvom nevýhodám určite netreba báť. Oveľa viac by som sa zameral na rozmery, uhlopriečku displeja a fotografické schopnosti a tieto prvky bral ako prioritu pri rozhodovaní.
2. Stále je jeden z najlepších displejov
Ani tento rok neprináša veľké zmeny. iPhone 11 Pro opäť dostal kvalitný OLED panel s výrazným výrezom. V prípade drahšej 11-ky Pro je obrazovka znova o čosi lepšia, no tentokrát jej chýba podpora pre 3D Touch, ktorý sa v iPhonoch objavil v roku 2015.
Túto technológiu nahradil Haptic Touch ako z iPhonu XR a prevzali ju aj minuloročné iPhony, v ktorých je 3D Touch od vydania iOS 13 prakticky nevyužitý. Niektorí môžu za tento krok dať Applu mínusový bod, no z nášho pohľadu to nebolo jedno z tých zlých rozhodnutí. Odozva je v celku rýchla.
3. Rovnaké HD rozlíšenie
Lacnejší iPhone 11 sa po dizajnovej stránke aj tento rok nesie v duchu predošlého iPhonu XR, no dostal nové farby. Jeden objektív nahradili dva, ktoré sa nachádzajú v podobnej časti ako u iPhonu 11 Pro, no miesto tretieho objektívu nájdeme veľa fotoaparátov LED diódu a mikrofón. Displej iPhonu 11 si žiaľ zachoval LCD displej ako z iPhonu XR aj s „tragickým“ HD rozlíšením. V tejto cenovej kategórii nad 800 € by už zákazník čakal viac, no Apple musel niekde šetriť. Skutočne by to ale nešlo aj s FullHD rozlíšením, Apple?
Práve HD rozlíšenie obrazovky v iPhone 11 môže byť mnohým znova na smiech, no v skutočnosti nie je vôbec také hrozné, ako by si niektorí mysleli. Naopak, podanie farieb aj celková kvalita zobrazenia je na výbornej úrovni, teda aspoň v kategórii LCD panelov. Rozmery smartfónov sa pritom príliš nezmenili, no oba modely tak trochu „pribrali“ kvôli väčším batériám, čo je cítiť aj pri uchopení do rúk.
4. Výkon
Majitelia nových iPhonov 11 či 11 Pro si už rozhodne všimli, že nový procesor A13 Bionic je ešte schopnejší ako minuloročný kremík v iPhone XS a XR. Apple opäť zvýšil jeho výpočtový výkon, vďaka čomu mohol v benchmarkových aplikáciách dosiahnuť výrazne vyššie skóre. Jednoducho povedané, aj tohtoročné iPhony majú výkonu na rozdávanie a nemajú absolútne žiaden problém ani s najnáročnejšími aplikáciami a úlohami.
Menší „problém“ však môže v novej generácii týchto smartfónov predstavovať správa operačnej RAM pamäte. Opätovné otváranie používaných aplikácií je výraznejšie ako v prípade minuloročných modelov a v našom testovaní nedokázal iPhone 11 Pro udržať v operačnej pamäti toľko otvorených aplikácií ako jeho predchodca.
Navyše, pri náročných úlohách sme pozorovali aj výraznejšie prehrievanie, ktoré sa v prípade iPhonov prejaví aj stlmením jasu obrazovky počas používania. Po krátkej chvíli a znížení teploty sa všetko vrátilo do normálu. Ani to však smartfónom nebránilo, aby podali plný výkon aj za týchto okolností. Hranie najnáročnejších hier na najvyššej kvalite či úprava videí nie sú žiadnym problémom ani pre tohtoročné iPhony. Pre používateľov, ktorí berú ohľad aj na čísla v benchmarkoch, sme pripravili krátky prehľad výsledkov testov v niektorých aplikáciách.
Výsledky benchmarkových testov pre iPhone 11 Pro:
- Geekbench (single-core): 1 332
- Geekbench (multi-core): 3 523
- 3DMark (Sling Shot Extreme): 5 379
- Antutu: 451 666
5. iOS 13
Spolu s novými iPhonmi priniesol Apple aj novú verziu svoju operačného systému iOS, ktorá tento rok dostala ďalšie výrazné vylepšenia. Medzi nimi nechýba ani tmavý režim, ktorý zahalí používateľské prostredie do tmavých farieb a nielenže pomáha ušetriť energiu batérie, ale taktiež šetrí v noci aj oči používateľa. S iOS 13 však prišlo viacero dôležitých zmien, ktoré sme si obľúbili aj my. Nanešťastie sa spočiatku objavilo aj viacero nedostatkov a mnoho z nich Apple vyriešil v ďalších aktualizáciách, ktorých nebolo vôbec málo.
Ďalšie veľké novinky si priniesol update na iOS 13.2, ktorý v iPhone 11 a 11 Pro sprístupnil funkciu Deep Fusion pre ešte lepšie fotografie. Viac o novinkách v iOS 13 sa dočítaš aj v našom samostatnom článku.
Okrem toho sa však objavili ďalšie negatívne informácie, ktoré hovoria o zlom manažmente multitaskingu a operačnej RAM pamäte, ktorá zatvára otvorené aplikácie agresívnejšie ako predtým. Tento problém sa však nemusí týkať každého majiteľa iPhonu s iOS 13.2, no horšiu správu RAM-ky sme pozorovali už v predchádzajúcej verzii systému. Najnovší iOS 13.2.2 má túto chybu opravovať.
6. Väčšia batéria pre dostatok energie
Ako sme už spomínali vyššie, hmotnosť a hrúbka iPhonov sa tento rok mierne zväčšili, za čo môže práve batéria s väčšou kapacitou u každého z 3 nových modelov. Nejde pritom len o pár desiatok miliampér hodín. Apple totiž zvýšil celkovú kapacitu akumulátorov o stovky mAh, aby tak mohli tohtoročné modely vydržať ešte dlhšie ako ich predchodcovia.
V prípade iPhonu 11 Pro pritom deklaroval dlhšiu výdrž o 4 hodiny a v prípade iPhonu 11 Pro Max až o celých 5 hodín. Najmenšie zmeny budú badať majitelia iPhonu 11, ktorí môžu využiť väčšiu batériu o 168 mAh, no aj to tejto novinke dopomôže, aby vydržala o čosi dlhšie ako predošlý iPhone XR.
7. iPhone 11 Pro dostal vytúžený rýchly adaptér priamo v balení
Menší zo súrodencov s prívlastkom „Pro“ prišiel na svet s 3 046 mAh batériou, ktorá je presne o 388 mAh väčšia ako batéria v iPhone XS. Týmto vylepšením zaostáva akumulátor v novom iPhone 11 Pro za minuloročným iPhonom XS Max len o 128 mAh a môžeme potvrdiť, že výsledná výdrž smartfónu je skutočne o niekoľko hodín dlhšia. Vďaka viacerým úpravám aj v samotnom systéme a nižšej spotrebe hardvéru je možné túto novinku používať aj 2 dni pri priemernej záťaži.
S náročným používaním si poradí celý 1 deň. Pri nedostatku energie je potom možné smartfón nabiť pomocou rýchleho nabíjacieho adaptéra, ktorý sa KONEČNE nachádza priamo v balení. Isteže, s 18 W výkonu nejde o žiadneho rekordmana, no oproti základnej nabíjačke s 5 W, ktorú Apple celé roky pribaľoval k iPhonom, je nabíjanie rýchlejšie.
Napriek predpovediam sme sa aj tento rok dočkali Lightning portu, ktorý neprepustil svoje miesto USB-C portu, ako sa o tom špekulovalo celé mesiace pred predstavením. V prípade dostupnejšieho modelu sa však zákazník musí zmieriť s tým, že v balení nájde opäť len pomalú nabíjačku.
8. Fotoaparáty dohnali a predčili aj niektorú konkurenciu
Dostávame sa k najväčšej zmene, akú Apple za tie roky v iPhonoch urobil. Pridať do prémiových modelov o jeden objektív navyše nebol vôbec zlý nápad, práve naopak, trojitý fotoaparát sa mu podarilo vyladiť natoľko, že sa stáva jedným z najlepší, a to aj v nočných podmienkach.
Podľa viacerých testov a porovnaní dokonca poráža aj ostrieľaných lídrov v tejto oblasti, nové modely Pixel 4 a Pixel 4 XL, ktoré sa po fotografickej stránke tento rok príliš nevyšvihli. Kalifornský gigant si tak na svoje konto pripísal obrovský úspech, ktorý spôsobil pri fotografovaní úsmev na tvári mnohým spokojným majiteľom iPhonu 11 Pro, ale aj iPhonu 11. Nejde však len o celkovú kvalitu fotiek, ale aj o zmeny v aplikácii Fotoaparát, ktoré priniesli o čosi prívetivejšie prostredie.
9. Novinky fotoaparátu sú exkluzívne pre iPhone 11 a 11 Pro
Historicky prvýkrát sme sa v základnej aplikácii dočkali podpory pre fotografovanie s pomerom strán 16:9, ale aj podpory ďalších noviniek, ktoré iba vylepšujú dojmy z celkového používania. Niektoré z nich sa ale mohli pokojne dostať aj do minuloročných modelov, no Apple chce tieto vlastnosti nechať exkluzívne pre nové iPhony. Kto vie, možno sa po niektorej z aktualizácii dočkáme nových zmien v aplikácii fotoaparátu aj pri predošlých modeloch.
Klasický režim vs. Night Mode
[twenty20 img1=“189991″ img2=“189990″ offset=“0.5″]
Klasický režim vs. 2-násobný zoom
[twenty20 img1=“189994″ img2=“189995″ offset=“0.5″]
Klasický režim vs. „Bokeh“ efekt
[twenty20 img1=“189987″ img2=“189993″ offset=“0.5″]
iPhone 11 Pro vs. iPhone XS
[twenty20 img1=“189992″ img2=“190011″ offset=“0.5″]
Ďalšie fotografie v plnom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.
Nateraz však ostáva iPhone 11 Pro najlepším fotosmartfónom spoločnosti a skutočne potvrdzujeme, že tento titul si zaslúži. Presvedčil nás o tom nielen cez deň, kedy majú fotografie reálne farby, skvelý dynamický rozsah a zároveň je biela menej prepaľovaná, ale aj v noci, kedy dokázal s Nočným režimom čarovať fotky aj v skutočnej tme. Stará sa o to automatické rozlíšenie prostredia, ktoré následne ponúkne automatické predĺženie uzávierky.
Čas sa pritom predlžuje v závislosti od množstva svetla v okolí, a teda, čím je väčšia tma, tým dlhšiu uzávierku iPhony nastavia. Prednastavený čas si môže používateľ ešte upraviť a nám sa podarilo dostať až na 10 sekúnd, kedy sme smartfón držali iba v rukách.
Napriek tomu sme sa dočkali skutočne skvelého výsledku bez výrazného rozmazania, ako by bolo tomu v iných prípadoch. V noci sa však objavuje šum, ktorý je ale v porovnaní s výslednými fotografiami minuloročných prémiových iPhonov výrazne menší. Viditeľne lepšie sú aj samotné detaily a farebné podanie nočných záberov.
iPhone 11 Pro
Trojica zadných objektívov s 12 MPx rozlíšením je tentokrát priam fantastická a dokáže zachytiť kvalitné fotografie pri každom momente. Rovnako to platí aj v prípade videa, kedy sú zábery stabilizované a pri natáčaní nie je badateľné výraznejšie roztrasenie obrazu. Používateľ má možnosť nahrávať aj v 4K rozlíšení pri 60 fps a s takouto možnosťou dokáže nový iPhone 11 Pro vytvoriť špičkové zábery vo vysokej kvalite. Kvalitu videa je teraz možné meniť aj priamo v aplikácii fotoaparátu.
Tam pribudlo aj tlačidlo pre prepínanie medzi klasickým objektívom, ultraširokouhlým objektívom a teleobjektívom. Práve ultraširokouhlý objektív je novinkou, ktorá dokáže zachytiť fotografie s uhlom záberu až 120°.
V istých momentoch môže pripomínať aj známe rybie oko, ktorého okraje však vyrovnáva softvérové riešenie od Apple. Vylepšenia neobišli ani teleobjektív, ktorý tentokrát zvláda portrétový režim ešte dokonalejšie a lepšie rozoznáva objekty, vrátane zvierat. Na výber sú rovnako ako minulý rok aj viaceré režimy, pričom pribudol aj nový High Key Mono režim.
Deep Fusion
S príchodom nového iOS 13.2 sprístupnil Apple aj dlho očakávanú funkciu Deep Fusion, ktorá vyzdvihuje fotky zachytené novými iPhony ešte o úroveň vyššie. Opäť však nastáva situácia ako pri Nočnom režime a používateľ si ani túto novinku nevie aktivovať svojvoľne. Zapína ju samotná aplikácia fotoaparátu.
Deep Fusion sa spolieha na umelú inteligenciu, ktorá upravuje každý zachytený pixel pri slabších svetelných podmienkach. V skratke dokáže táto funkcia zachytiť 4 zábery s rôznou expozíciou a skombinovať ich do 1 kvalitného výsledku s lepšími detailmi. Využiť ju však môžeme iba v prípade klasického objektívu a teleobjektívu. Ultraširokouhlý objektív sa podpory nedočkal, rovnako ako v prípade Nočného režimu.
iPhone 11:
Lacnejší iPhone 11 je vybavený totožnými objektívmi ako jeho drahší súrodenci, avšak chýba mu teleobjektív. To nemení nič na tom, že aj tento kúsok dokáže vytvoriť špičkové zábery a ponúka podobné možnosti fotoaparátu ako Pro verzia.
Chýbajúci teleobjektív prekvapivo nie je zásadnou nevýhodou, práve naopak. Kombinácia klasického a širokouhlého fotoaparátu je to najlepšie, čo kedy mohlo „lacný“ iPhone 11 postretnúť. Nový pohľad na vytvorené snímky, krásne 4K video pri 60 fps alebo nočný režim sú prvky, ktoré dodali iPhone 11 zbrane najťažšieho kalibru. S pokojným svedomým tak hlásim, že aj s iPhone 11 si prídu zarytí fotografi na svoje v rukách šikovného človeka je to skutočne dokonalý nástroj.
10. Je iPhone 11 a 11 Pro lepší ako minuloročné modely?
Trojica nových Apple smartfónov priniesla aj tento rok zaujímavé novinky, spomedzi ktorých vyniká najmä väčšia batéria a lepšie fotoaparáty. To môžeme povedať pri každom novom iPhone, no tentokrát bol skok skutočne citeľný a iPhone 11 Pro priniesol do sveta Apple smartfónov nový level fotografie. Rovnako tak sme sa konečne dočkali slušnej batérie v iPhone 11 Pro Max, ktorá má takmer 4 000 mAh.
Výrobca sa už konečne ako-tak rozhýbal a priniesol aj rýchlu nabíjačku priamo v balení, avšak len pri prémiovej dvojici smartfónov. iPhone 11 dostal starý, pomalý adaptér. Práve v týchto smeroch sa novinky od Apple líšia od predošlých modelov, ktoré sa od nich po dizajnovej stránke okrem zopár zmien takmer vôbec nelíšia.
11. Prečo nie je iPhone 11 a 11 Pro až taký skvelý?
Viacero z argumentov, prečo sú nové iPhony horšie ako tie minuloročné, sme spomenuli v našej recenzii. Napriek niekoľkým zásadným vylepšeniam však nemusia tieto novinky mnohým vyhovovať ani tento rok. V skratke povedané, pre niektorých neprinášajú tak veľa zásadných zmien.
Jednoducho ich už ľudia nevnímajú ako razantný príchod inovácií ako tomu bolo v starších generáciách iPhonov pred niekoľkými rokmi. Opäť takmer na vlas rovnaký dizajn, veľký výrez a vysoká cenovka tak môžu odradiť mnohých záujemcov najmä od prémiového iPhonu 11 Pro a 11 Pro Max, pri ktorých nemusí mať majiteľ minuloročných modelov toľko dôvodov na výmenu smartfónu.
Práve cena zohráva pri výbere nového modelu veľkú rolu a Apple sa ani tento rok nepolepšil, práve naopak si vysoké ceny udržal. Najlacnejšou možnosťou je iPhone 11, ktorý však svojim spôsobom a nižšie nastavenou cenou podkopáva predaje iPhonu XR, ktorý je stále v ponuke Applu aj na oficiálnom webe. Z tohto pohľadu ho môžeme vnímať ako smartfón, ktorý kazí spoločnosti predaje predošlej generácie, no pozitívnejšou správou je vysoký záujem zákazníkov práve o tento dostupnejší model.
Zo všetkých 3 nových iPhonov v roku 2019 ide totiž o komplexne najvyváženejší kúsok. Mnohí ho dokonca uprednostnia pred Pro verziami a tých pár stoviek eur, čo ušetrili, radšej investujúcu do príslušenstva.
Pravdaže, nie každý si musí kúpiť vždy najnovší iPhone, no tohtoročné modely priniesli niekoľko dôvodov, prečo vymeniť svoj starší kúsok, ale aj viacero iných dôvodov k tomu, aby si majiteľ iPhonu XS, XS Max alebo aj takého iPhonu X ešte nejaký čas svoj model ponechal.
Za poskytnutie smartfónov ďakujeme spoločnosti Telekom
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Stojí 800 € a vyvoláva veľké vášne. Vyskúšal som PlayStation 5 Pro a mám jasno, či sa oplatí
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené