Pred zhruba 14 miliardami rokov malo dôjsť k tejto enormnej explózii, vďaka ktorej mohol vzniknúť vesmír. Presné podmienky a príčiny jeho vzniku doteraz nie sú úplne známe. Mnohí vedci sveta sa tým však zaoberajú celé dekády. Tímu z univerzity na Floride sa teraz podarilo omylom vytvoriť v laboratóriu podmienky, ktoré mali stáť za zrodom vesmíru a umožniť „veľký tresk“, informuje Futurism.

Mnohí vedci po celom svete popisujú udalosti stojace za vznikom vesmíru ako „veľký tresk“, explóziu, ktorá bola tak masívna, že mala vytvoriť univerzum.

Niektorí túto udalosť pripisujú aj gigantickej supernove, hviezde, ktorá na sklonku svojho života mohla vyčerpať palivo v jadre alebo sa z nej mohol stať biely trpaslík. Vo výsledku však dôjde k ohromnej explózií, ktorá vymrští väčšinu alebo všetok materiál takejto supernovy.

Náhoda pomohla k objaveniu dôležitého javu

Zistiť presné procesy a príčiny vzniku vesmíru je však pre vedcov zložité aj dnes, no mnohým teóriám a vedeckým modelom by mohlo pomôcť zistenie vedcov z University of Central Florida. Tí vo svojej práci, ktorú popísali aj na webe univerzity a v časopise Science, tvrdia, že dokázali vytvoriť podmienky potrebné k „veľkému tresku“, ktorý sa mal odohrať pred miliardami rokov.

Celý jav mal pritom vzniknúť náhodne, keď vedci testovali metódy pre hypersonický tryskový pohon a počas testov sa im podarilo objavil nezvyčajný jav.

Nenechaj si ujsť
Astronómovia objavili záhadnú galaxiu z ranného vesmíru. Predstavuje odpoveď na množstvo otázok

Objavili totiž akýsi mechanizmus, pri ktorom sa z pasívneho plameňa (tým je napríklad aj plameň sviečky) môže stať veľmi aktívny plameň a ten sa dostane dostať do bodu, kedy exploduje a stáva sa z neho pomyselná supernova. Hoci vedci zatiaľ vedia o existencii tohto procesu, stále nie je jasné, ako mohol plameň prejsť z jedného stavu do druhého a vytvoriť tak výbuch.

Podarilo sa im však vytvoriť „malý tresk“, ktorý pripomína jav ako pri vzniku vesmíru. Plameň v laboratórnych podmienkach tímu, ktorý pri tomto pokuse využil trubicu o rozmeroch 5 x 5 cm, sa stal energetickým plameňom a explodoval, informuje Inverse. Detonácia pripomínala podľa Kareema Ahmeda, asistenta profesora, veľmi silnú ranu z brokovnice.

Objav, ktorý môže zmeniť aj vesmírny a letecký priemysel

Hoci bol tento jav mnohonásobne menší ako veľký tresk, princíp jeho vzniku môžu vedci využiť aj vo väčšej škále, aby tak lepšie pochopili vznik vesmíru. Ten pred vedcami totiž skrýva ešte mnohé neodhalené tajomstvá.

Využitie tohto procesu však môže byť aj v leteckom a vesmírnom priemysle, kde sa pomocou toho mechanizmu môžu vyvinúť hypersonické pohony pre lietadlá a raketoplány. S takýmto pohonom by mohli vedci dosiahnuť ďalšie významné úspechy aj v objavovaní okolitého vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú