Sankcie USA voči Huawei priniesli čínskemu gigantovi mnoho nepríjemností. Hrozilo mimo iného, že príde o kľúčovú technológiu tvorcu architektúr čipov ARM. Zistilo sa však, že dôležité dizajny architektúr nepochádzajú z USA, ale Veľkej Británie.

Ešte v máji sme ťa informovali, že ARM ako dizajnér kľúčových architektúr procesorov chce pozastaviť spoluprácu s Huawei kvôli sankciám zo strany USA. Staršie generácie čipov Kirin by ukončením spolupráce neutrpeli, no ohrozená bola hlavne budúca výroba nových čipov. Aj keď Huawei si procesory Kirin vyrába sám, potreboval k ich využitiu licencie od ARM.

Kľúčové ARM architektúry budú naďalej pre Huawei prístupné

Teraz sa však zdá, že ARM svoje rozhodnutie nakoniec zmenilo. Portál Android Authority upozornil na vyjadrenie hovorcu čínskeho giganta pre Reuters, ktorý potvrdil, že ARM v8 a v9 architektúry sú pôvodom technológie pochádzajúce z Veľkej Británie, a nie USA.

Aktuálne architektúra ARM v8 tvorí základ prakticky všetkých moderných mobilných procesorov, vrátane čipov od spoločností Apple, Huawei, MediaTek, Qualcomm a Samsung. Na týchto architektúrach sú postavené aj známe mikroarchitektúry Cortex-A77, Cortex-A76 či Mongoose od Samsungu.

Budúce generácie procesorov Kirin nebudú ohrozené

Veľmi dôležitá a kľúčová bude ale nasledujúca generácia architektúry ARM v9, ktorú opäť využijú aj najnovšie generácie procesorov všetkých technologických gigantov.

Ak by Huawei nemohol túto novú architektúru využiť, výrazne by to obmedzilo jeho konkurencieschopnosť. Vďaka naďalej fungujúcej spolupráci s ARM sa tak čínsky gigant nemusí obávať o nasledujúcu generáciu čipu Kirin 1000.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú