Vedci v Bristole a Paríži vyvinuli novú dotykovú technológiu, ktorá vyzerá ako ľudská koža (Skin-on), má rôzne vrstvy a dokonca dokáže rozoznať rôzne vonkajšie vnemy. V budúcnosti by mohla byť súčasťou interaktívnych zariadení, ako sú smartfóny, notebooky či nositeľné zariadenia – píše univerzita na svojej stránke. 

Obal na smartfón má v prvom rade plniť ochrannú funkciu, preto si ho aj množstvo používateľov kupuje. Existuje nespočetné množstvo druhov, pričom nechýbajú ani rôzne extravagantné kúsky, ktorými sa chcú jednotlivci odlíšiť od davu. No to, čo predstavili vedci z Bristolu a Paríža je zrejme ten najväčší bizár, ktorý vyzerá a znie minimálne zvláštne a v súčasnej podobe by sa len ťažko odhadovala cieľová skupina tohto produktu.

Reaguje na šteklenie či hladenie

Podľa ich slov, môže byť nový materiál prispôsobený pre rôzne zariadenia, ktoré by tak boli ešte bližšie pre človeka. Samotný softvér bol naprogramovaný tak, aby táto „pokožka“ vyzerala a napodobňovala tú ľudskú. Reaguje tak na rôzne formy kontaktu ako je šteklenie či hladenie a na základe toho vykonať vopred určenú reakciu.

Vo videu môžeš vidieť viacero príkladov, ako ovládanie hlasitosti pomocou uchopenia a krútenia kože, či zmenu nálady postavy na obrazovke, ktorá po uštipnutí tejto kože zamračí – píše Daily Mail.

Možnosti využitia sú napríklad v robotike, kde by roboti dokázali reagovať na špecifický dotyk, či ako touchpad alebo obal na smartfón. Podľa doktoranda Marca Teyssier z ParisTech, táto technológia by nám mohla navrátiť emocionálny zážitok z komunikácie a obohatiť tak náš prejav s daným zariadením. Ktovie ako Francúzi komunikujú so svojimi zariadeniami.

Pokožka Skin-on je vytvorená viacvrstvovou silikónovou membránou, ktorá má špeciálnu povrchovú textúra, aby bol navodený čo najviac realistický zážitok.

Daný produkt samozrejme nezatracujeme a určite nájde využitie vo viacerých oblastiach, ale ako obal na smartfón? Možno tak v súťaží o najviac odpudzujúci obal na svete. Konkurencia by sa v tomto smere hľadala ťažko.

Takto vyzerá výroba umelej kože

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú