Roboty a humanoidy sú budúcnosťou ukážky technologického pokroku. V súčasnosti je najznámejší robot Sophia, ktorý vykazuje vysokú mieru podobnosti s ľudským správaním a z určitej časti aj myslením. Cieľom je tieto humanoidy čo najviac priblížiť ľuďom a sprevádzali ich v každodenných činnostiach. Aby pôsobili čo najviac realisticky, neznáma technologická spoločnosť vypísala súťaž, ktorej cieľom je získať licenciu na používanie tváre. Víťazná osoba si týmto spôsobom môže prilepšiť o viac ako 150 000 eur – píše portál IFL Science.

Na prvý pohľad si možno niekto povie, že ide o veľmi jednoduchý a rýchly spôsob získania veľkého obnosu peňazí, no je potrebné si uvedomiť, že ten čo túto súťaž vyhrá, tak poskytne svoju tvár pre tisíce robotov po celom svete. A bolo by minimálne čudné sa s podobným výtvorom stretnúť zoči voči. Neznáma spoločnosť si kladie len jedinú podmienku, a to aby daná tvár vyzerala priateľsky a láskavo.

Utajený projekt

Rúškom tajomstvom je zahalená nie len samotná spoločnosť, ale aj projekt na ktorom pracuje. Dôvodom má byť podpísaná mlčanlivosť medzi dizajnérmi a investormi. Určité podrobnosti sa dozvedia len samotní kandidáti, ktorých však zatiaľ nie je veľa, nakoľko sú voči tejto ponuke skeptickí. Portál Geomiq ale zverejnil niektoré podrobnosti, podľa ktorých by sa projekt mal vyvíjať približne päť rokov.

150 000 eur za využívanie tvojej tváre v robotike
Humanoid v každej domácnosti? Možno o pár rokov Zdroj: Pixabay

Po skončení tohto obdobia by sa mala začať komerčná výroba robotov, ktorí by mali byť dostupné ako určitá forma „virtuálneho priateľa“. Otázkou však ostáva, prečo spoločnosť nevyužije softvérové riešenie, ktoré generuje realisticky vyzerajúce tváre. Napríklad projekt Generative Adversarial Network ponúka databáza 100 000 tvári, ktoré sú vytvorené pomocou softvéru.

Nakoľko má jeden z hlavných investorov sídlo s Šanghaji, existuje predpoklad, že dôvod tohto rozhodnutia môže súvisieť aj so zbieraním údajov o tvárach jednotlivých ľudí. Koniec koncov, rozpoznávanie tváre a sledovanie ľudí nie je v Číne žiadnou novinkou a s touto technológiou sa občania stretávajú takmer na každom kroku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú