Nastane už v blízkej dobe prielom v cestovaní vesmírom? David Burns, inžinier z NASA prišiel s tvrdením, že nový koncept motora dokáže dosiahnuť 99 % rýchlosti svetla bez toho, aby bolo potrebné bežné palivo – píše portál Newscientist. 

O niečo podobné sa snažili vedci aj v roku 2006, kedy bol predstavený koncept pohonnej jednotky EmDrive, ktorá mala slúžiť na pohon vo vesmíre a k tomu, aby fungovala, jej stačila len elektrická energia. Jeho vynálezca síce tvrdil, že motor dokáže generovať ťah, no počas testovania rôznymi laboratóriami sa ukázalo, že je to rádovo niekoľko desiatok μN.

motor rýchlosť svetla
Prototyp motora EmDrive Zdroj: EmDrive.com

V roku 2018 sa následne dospelo k záveru, že zdanlivo generovaný ťah je v skutočnosti spôsobený magnetickým poľom Zeme, ktoré pôsobí ne kovové súčiastky. Celý koncept motora tak bol označený ako nefunkčný.

Nový motor môže stretnúť podobný osud

Podobný koncept bol predstavený aj teraz a rovnako porušuje základný fyzikálny zákon akcie a reakcie. Nový motor využíva na zrýchlenie efekt hromadnej zmeny iónov, o ktorých je známe, že majú takmer rýchlosť svetla. Týmto spôsobom sa dá dosiahnuť ťah bez toho, aby bolo spotrebované palivo. Postačuje elektrická energia – píše Futurism.

Celý princíp vychádza z hypotézy, podľa ktorej je hmotnosť hmoty v jednom smere väčšia ako v opačnom. Pre zjednodušenie si môžme predstaviť tyč v krabici, po ktorej jazdí guľôčka z jednej strany na druhú. Podľa Newtonovho zákona bude mať táto guľôčka rovnakú hmotnosť a energiu, ktorou narazí do stien krabici a posunie ju rovnako do oboch strán (pri náraze s rovnakou energiou). Burns sa však pýta, čo ak by táto guľôčka mala v jednom smere väčšiu hmotnosť ako v opačnom? Ak by to bola pravda, krabica by sa do jednej strany strany posúvala viac a rýchlosť posunu by sa stále zvyšovala.

motor rýchlosť svetla
David Burns/NASA

Kde je teda problém? Hlavne v samotnom koncepte. Na to, aby produkoval 1 N ťahu, motor by musel musel byť 200 metrov dlhý, s priemerom 12 metrov a spotrebou 165 MW energie. Síce by bol schopný dosiahnuť takmer rýchlosť svetla, no zrejme by sme sa toho nedožili. Aj Burns pripúšťa, že efektivita jeho nového motora je mizerná, no poukazuje na jeho potenciál.

Martin Tajmar z Technickej univerzity v Drážďanoch, ktorý testoval aj spomínaný motor EmDrive, však tvrdí, že aj tento motor bude pravdepodobne trpieť rovnakým problém, ako jeho predchodca a je teda vo svojej podstate nefunkčný. Podľa jeho slov nie je možné, aby sa obišiel zákon akcie a reakcie.

Cestovanie vesmírom takmer rýchlosťou svetla sa tak odkladá na neurčito, no môže to byť impulzom pre pracovníkov v CERN-e, kde prebieha urýchľovanie častíc. Burnsov nápad, hoci neefektívny, môže priniesť nové poznatky, ktoré by sa neskôr mohli zúžitkovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP