Vesmír je skutočne obrovský a len málokto si dokáže reálne predstaviť, ako veľmi sú od nás niektoré objekty vzdialené. Hviezdy, ktoré vidíš z povrchu Zeme sú tak ďaleko, že len zriedkavo sa k nám dostanú objekty z iných hviezdnych sústav. Jeden takýto objekt ale nedávno spozoroval ruský amatérsky astronóm Gennady Borisov, informuje DailyMail.

Tento zatiaľ pomerne neznámy objekt dostal pomenovanie C/2019 Q4 a Gennady ho spozoroval zo svojej amatérskej stanice na Kryme. Tím odborníkov tento objekt skúma už od augusta a všetci sa zhodli, že by sa malo jednať o kométu z inej hviezdnej sústavy, ktorá by však mala preletieť blízko Slnka.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot/Youtube/ NASA Jet Propulsion Laboratory

Ako informuje portál InterestingEngineering, objekt C/2019 Q4 má na rozdiel od planét v našej sústave hyperbolickú krivku letu. To znamená, že táto kométa nekrúži po elipse okolo nejakého väčšieho objektu, ale jednoducho preletí okolo Slnka, mierne zatočí a bude pokračovať ďalej vo svojej ceste naprieč vesmírom.

Kométa C/2019 Q4 je iba druhým medzihviezdnym objektom, ktorý môžeme sledovať z povrchu Zeme za posledné roky. Prvým z nich bola kométa Oumuamua, ktorá však bola pozorovateľná iba 3 týždne. Objekt C/2019 Q4 by sa mal zdržať o čosi dlhšie, vedci odhadujú že by to malo byť 6 mesiacov až 1 rok. Táto doba im poskytne viac priestoru na to, aby ju mohli skúmať a zistiť tak viac o tom, čo sa nachádza mimo našej Slnečnej sústavy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú