Dvojročná aplikácia z dielne ruského štúdia Wireless Lab si opäť získala pozornosť používateľov smartfónov a tabletov s iOS, na ktorých dokáže upravovať fotografie ľudí podľa veku. Práve vďaka efektom sa tento titul stal po čase virálnym, no kvôli spôsobu jej fungovania sa môžu vynárať rôzne otázky, informuje TechCrunch. FaceApp dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa veku, avšak všetky fotografie sú nahrávané na servery bez vedomia používateľov.

Svetom momentálne hýbe ďalšia aplikácia, pomocou ktorej môžu používatelia upraviť svoj vzhľad a vďaka umelej inteligencii vyzerajú na fotkách o niekoľko rokov mladšie či staršie. Ľudia však na sociálnych sieťach masovo zdieľajú novú výzvu pod hashtagom #AgeChallenge alebo #FaceAppChallenge bez toho, aby vedeli, akým spôsobom sú ich fotografie spracované.

Populárna aplikácia môže ohroziť súkromie ľudí

V prvom rade vyvstávajú pochybnosti kvôli nahrávaniu všetkých fotografií na servery aplikácie priamo z galérie. Druhou podozrivou vlastnosťou je vyberanie fotiek. Používateľ má možnosť vybrať si jednu zo svojich snímok aj bez toho, aby aplikácia potrebovala povolenie k prístupu do galérie. To zariadil Apple API v iOS 11, odkedy môže vývojár v aplikácii umožniť používateľovi vybrať jednu fotku aj bez udelenia povolenia. Pokým používateľ na fotografiu neťukne, aplikáciu ju nevidí.

Zobraziť celú galériu (1)
FaceApp zozbierala už vyše 150 miliónov tvárí, FaceApp

Nenechaj si ujsť
Google Play ohrozuje ďalšia falošná aplikácia, ktorá sa vydávala za overeného správcu súborov

Pochybnosti však nastávajú pri situácii, v ktorej Apple API umožňuje aplikácii vybrať fotografiu aj napriek tomu, že je prístup k fotografiám v nastaveniach zakázaný. Vývojári takéhoto softvéru však mnohokrát neoboznámia používateľa detailne s podmienkami používania, informuje The Next Web. Podľa nových vyjadrení spoločnosti pre TechCrunch sú fotografie na serveroch uložené iba po dobu 48 hodín od nahratia. Aplikácia však nemá podľa týchto informácií ani exportovať informácie o používateľoch tretím stranám.

FaceApp však v podmienkach potvrdzuje, že zhromažďuje viacero údajov, vrátane informácií o používateľovi, pričom tie môžu byť odoslané do iných krajín aj napriek prísnym reguláciám EÚ. Hoci sa tak táto aplikácia znova rozšírila medzi publikum používateľov, ktorí si s jej pomocou vytvárajú rôzne zábavné fotografie, riskuje ich súkromie. Je preto dôležité dávať si pozor na to, čo všetko si do svojich smartfónov stiahneme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú