Vesmírna agentúra NASA plánuje v nasledujúcich rokoch spustiť misiu, ktorú označuje ako priekopnícku v oblasti astrofyziky. Nazýva sa Imaging X-Ray Polarimetry Explorer (IXPE) a astronómom má pomôcť odhaliť tajomstvá čiernych dier a neutrónových hviezd, informuje Futurism.

Neutrónové hviezdy sú vesmírne objekty, ktoré vznikajú po výbuchu supernovy. Ide o záverečné štádium vývoja hmotných hviezd. Najčastejšie sa vyskytujú ako dvojhviezdy, kedy jedna z nich je plazmová hviezda. Gravitácia neutrónovej hviezdy z nej strháva plazmu, ktorá keď dopadne na povrch neutrónovej hviezdy, čo sa prejavuje ako silné röntgenové žiarenie. Je až trojnásobne ťažšia ako naše Slnko, no keď túto hranicu prekročí, gravitácia je natoľko silná, že sa z hviezdy stane čierna diera.

Doposiaľ neprebádané územie

Celkovo NASA plánuje vyslať do vesmíru tri teleskopy, ktoré budú vybavené kamerou, rôznymi senzormi a budú skúmať polarizáciu týchto röntgenových lúčov. Okrem toho budú skúmať čierne diery, neutrónové hviezdy a pulzary. Zatiaľ si nevedia predstaviť, čo všetko sa v blízkosti týchto objektov odohráva, no práve nasledujúca misia IXPE by to mohla upresniť. Ako informuje NASA na svojej stránke, misia je plánovaná na rok 2020 a bude stáť približne 188 miliónov dolárov.

Nenechaj si ujsť
Prvá umelá inteligencia, ktorá simuluje vesmír, funguje až príliš dobre. Vie robiť veci, ktoré by nemala

Cena zahŕňa všetky náklady spojené s prevádzkou vozidiel, štartom a následnou analýzou získaných dát. Spolupracovať pri tom bude s talianskou vesmírnou agentúrou, ktorá poskytne detektor polarizácie. Kontrakt na vynesenie teleskopov do vesmíru získala súkromná spoločnosť SpaceX.

Štart rakety Falcon 9 sa očakáva na mieste Launch Complex 39A na Floride. SpaceX za túto misiu získa 50,3 milióna dolárov. Nízka cena je spôsobená aj vďaka malému množstvu nákladu, ktoré predstavuje len 292 kilogramov (údaj z oficiálnych prospektov k misii). Užitočné zaťaženie rakety je pritom až 22 800 kilogramov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú