Červená planéta našej slnečnej sústavy naďalej neprestáva astronómov prekvapovať a najnovšie im odhalila nezvyčajný kráter. Diera po dopade meteoritu má totiž vôkol seba nezvyčajné farby, ktoré na červenom povrchu vynikajú, informuje Science Alert. Kráter objavila na Marse planetárna sonda od NASA, ktorá vytvorenou fotografiou uchvátila mnohých astronómov.

Mars každoročne bombardujú stovky asteroidov a kométy, ktoré na jeho povrchu zanechávajú krátery. Počas pozorovania tejto planéty zaznamenala sonda MRO za 13 rokov niekoľko dopadov týchto vesmírnych telies. V apríli však NASA získala fotografiu pomocou HiRISE kamery, ktorá prekvapila aj samotných astronómov. Záber bol zachytený zo vzdialenosti 255 km od povrchu Marsu.

Nezvyčajný kráter na Marse ohromil astronómov

Čo je však na tomto kráteri zvláštne, je jeho tmavomodré sfarbenie, ktoré sa výrazne odlišuje od červenej farby planéty. Dopadajúci meteorit mal podľa členky tímu Univerzity v Arizone priemer približne 1,5 metra. Pri lete by v zemskej atmosfére takéto teleso zhorelo alebo sa rozpadlo na menšie kusy. V tomto prípade však musel byť meteorit pevnejší a narozdiel od iných, ktoré dopadajú na povrch Marsu, sa tento počas letu nerozpadol, informuje Space.

Nenechaj si ujsť
Stojíme na prahu nových objavov a ešte lepšiemu chápaniu Marsu? Vedci zachytili prvé „marsotrasenia“

Meteorit tak dopadol v jednom kuse a pravdepodobný čas dopadu NASA odhaduje medzi septembrom 2016 až februárom tohto roka. Kráter však skutočne odlišuje materiál, ktorý bol pri dopade vymrštený spod povrchu planéty.

Presné geografické zloženie v tejto oblasti Marsu zatiaľ nie je vedcom príliš známe, no predpokladá sa, že sa tam nachádza čadič. Veľké otázky vyvoláva aj modrý materiál okolo kráteru. Veronica Bray z Univerzity v Arizone odhaduje, že sa môže jednať o ľad.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú