Toto sú tie najvýznamnejšie technologické míľniky, ktoré sa v posledných rokoch odohrali na Slovensku
Nie je to tak dávno, kedy svet zažil tzv. technologickú revolúciu. Ak sa na to spätne pozrieme, môžme hovoriť o období približne 30 – tich rokov. Za tak relatívne krátku dobu prešlo aj samotné Slovensko poriadnou zmenou a výsledkom je, že dnes patríme medzi tie vyspelejšie krajiny, čo sa technológií a ich využívania týka.
Veľa ľudí fascinuje história. Je zaujímavé totiž sledovať, ako sa postupne rôzne techniky, nástroje a všetko ďalšie vyvíjalo. Každá generácia si pritom myslela, že dosiahli technologický vrchol a nemajú sa kam ďalej posunúť. Našťastie sa vždy nájde niekoľko múdrych hláv, ktorým doterajšie riešenia nevyhovujú a rozmýšľajú nad tým, ako by sa dali vylepšiť. V tomto článku sa však nebudeme pozerať až do tak ďalej minulosti a preberieme si len posledných niekoľko rokov. Zároveň si pripomenieme niektoré dôležité míľniky, ktoré sa na Slovensku odohrali a vďaka ktorým sme dnes tam, kde sa nachádzame.
90. roky
Tie najzaujímavejšie momenty sa odohrali práve v minulom storočí a to počas celých 90. rokov. V roku 1991 sa na Slovensko dostal Internet, aj keď bol spočiatku dostupný len pre akademikov. O jeho zavedenie na našom území sa postaralo združenie Sanet, ktoré je funkčné dodnes a zastrešuje dôležité internetové uzly na Slovensku.
Nakoľko si ho bežné domácnosti nemohli veľmi dovoliť, začali vznikať prvé internetové kaviarne, pričom tá prvá vznika 1.8.1996 v Banskej Bystrici. Postupne sa dostávali do viacerých miest a na prelome tisícročí zažívali najväčší boom. Internetové kaviarne si dokonca mohol nájsť na v dedinách, nakoľko sa jednalo o relatívne lukratívny biznis. Ten však začal postupne upadať, až sa takmer úplne zo Slovenska vytratil a nájsť dnes verejnú internetovú kaviareň je ťažšie, ako nájsť šafran. Nebol to však len Internet, ktorý sa na našom území dostával do popredia.
Boli ním aj mobilní operátori, ktorí začali vznikať v roku 1996 až 1997 a postupne tak nahradzovali poskytovateľ pevných telefónnych služieb. Tým sa síce podarilo prežiť až dodnes, avšak ich podiel na trhu je veľmi malý a sústreďujú sa hlavne na podniky a na domácnosti len veľmi okrajovo. Mobilné služby operátorov priniesli do života Slovákov výrazne zmeny, nakoľko si mohol byť v kontaktne so svojimi blízkymi kdekoľvek a kedykoľvek. Hlasové služby síce boli na tú dobu veľmi drahé, ale na druhú stranu aj stále viac žiadanejšie.
21. storočie
Rok 2000 priniesol v oblasti mobilných služieb výrazne zmeny, nakoľko operátori zaviedli tzv. sekundovú tarifikáciu, kedy sa cena hovoru účtovala za každú začatú sekundu. Išlo o veľmi veľkú vec, nakoľko dovtedy sa každý hovor spoplatňoval minútovou tarifikáciou, čo však nebolo veľmi výhodné, zvlášť pri tak vysokých cenách.
V roku 2002 nastal posun v použitej technológie a začalo sa s výstavbou širokopásmového EDGE pripojenia, ktoré je dnes vzhľadom na jeho rýchlosť nepoužiteľné. Na tú dobu to však bolo niečo prevratné. Koniec koncov, webový obsah bol oveľa menej náročný než je tomu dnes.
Ako čas plynul, aj toto pripojenie sa ukázalo ako nedostatočné a nastal čas pre príchod sietí tretej generácie, tzv. 3G. Písal sa rok 2006 a skok bol veľmi veľký. Kým EDGE dosahovalo teoretické rýchlosti na úrovni 384 kbps, v prípade 3G to bolo až 7,2 Mbps. Zrýchľovala sa aj rýchlosť internetového pripojenia pre počítače a rok 2010 priniesol moment, kedy sa začalo s výstavbou optickej siete. Patrili sme pritom medzi pár krajín v Európe, ktorá ju zaviedla ako prvá. Bohužiaľ, ani po takmer desiatich rokoch nie je optický internet samozrejmosťou a stále sa veľa ľudí musí spoliehať na DSL pripojenie.
Postupne sa dostávame k súčasnosti a dôležitým míľnikom v technológiách na Slovensku bol aj rok 2013. Nie len, že sa spustilo komerčné využívanie 4G siete, ale bol predstavený aj prototyp lietajúceho auta, vďaka čomu sa o nás začalo znovu hovoriť v celom svete. Dnes už sú práce takmer hotové a v poradí štvrtá generácia slovenského Aeromobilu by sa mala začal predávať zákazníkom už v budúcom roku.
V roku 2016 priniesla slovenská Tatra Banka revolúciu v platení, keď ako prvá banka zaviedla platbu mobilom a to prostredníctvom aplikácie Mobile Pay s využitím NFC technológie. Kým spočiatku šlo o veľmi ťažkopádnu možnosť platenia, ktorá navyše často nefungovala, dnes môže konkurovať aj takým spoločnostiam ako Google či Apple. Minimálne čo sa rýchlosti týka.
O dva roky neskôr nastala pre niekoho smutná chvíľa, nakoľko z verejných priestranstiev zmizol posledný telefónny automat, ktorý by bol aj funkčný. Bolo to z dôvodu nezáujmu a nákladom, ktoré výrazne prevyšovali zisky z ich prevádzkovania.
A ako posledný významný moment je ten, ktorý sa odohral na prelome rokov 2018/2019 a to sprístupnením technológie e-sim, aj keď len pre veľmi obmedzené množstvo zariadení. Ide o perfektné, lacné, ekologické a bezpečné riešenie, ku ktorému dúfame pristúpi čoraz viac výrobcov a o pár rokov pôjde o samozrejmosť.
A čo ty? Ktoré momenty sa v tvojej pamäti zapísali najviac? Podeľ sa s nami v diskusii a budeme radi, ak ti príde na um niečo, na čo sme zabudli.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
V aute ho majú desaťtisíce Slovákov. Ak zneužiješ obľúbené zariadenie, riskuješ masívnu pokutu
Tisíce slovenských domácností si priplatia stovky eur za kúrenie. Nový zákon EÚ ťa nepoteší (PREHĽAD)
Hyundai a Kia spustili masívne zľavy po celom svete. Autá zlacneli aj o desaťtisíce eur
Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
Tajný svet Slovákov, ktorí prenajímajú svoj internet: Každý mesiac si pasívne privyrobia, je to však legálne?
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Rusko pripravuje masívny útok, ktorý má definitívne ukončiť vojnu na Ukrajine. Analytici varujú pred následkami
Bežná potravina chráni mozog pred demenciou. Vedci objavili ideálnu dennú dávku
Silné búrky sa valia na Slovensko: SHMÚ varuje pred lokálnymi záplavami a vetrom (PREDPOVEĎ)
Skutočný vek ľudského tela určuje prekvapivý orgán. Môžeš byť mladší, ako ukazuje tvoj rodný list
Žena skončila na pokraji zlyhania pečene po užívaní obľúbeného bylinného doplnku. Vedci dvíhajú varovný prst
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Slováci tajne dovážajú smartfóny z Ázie za stovky eur lacnejšie. Prečo sa im to oplatí a ako škodia operátorom?
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- V takýto návrat nikto nedúfal. Jeden z najlepších seriálov sa vracia a zbiera brutálne ohlasy
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
- Sci-fi „kladivo“ je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
Zlomový krok v energetike. Od ruských palív sa úplne odstrihneme
Vedci potvrdili, čo zachraňuje najviac životov pri epidémiách. Funguje to až v 99 % prípadov
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP