Európska únia pripravuje zmenu, ktorá sa postará o bezpečnejšie občianske preukazy, čím sa sťaží ich falšovanie. Niektoré weby však začali šíriť falošné teórie a hoaxy o tom, že únia plánuje touto formou čipovať občanov. Prípadom šírenia hoaxov o čipovaní občianskych preukazov sa začala zaoberať aj polícia, ktorá pred týmito správami vystríha ľudí aj na Facebooku. 

Začiatkom tohto týždňa priniesol kontroverzný portál Hlavné správy informácie o čipovaní občianskych preukazov, o ktorých sa mali rozprávať podľa údajného prepisu rozhovoru Ministerka vnútra, Denisa Saková, predseda strany ĽSNS, Marián Kotleba, Milan Krajniak zo strany Sme rodina a Anton Hrnko z SNS.

K vytvoreniu hoaxu stačí aj pochybný prepis rozhovoru

Nepotvrdené a neoverené výroky v článku odkazujú na nové zmeny Európskej únie, ktorá sa pripravuje na zvýšenie bezpečnosti občianskych preukazov. Tieto doklady totožnosti majú disponovať čipmi, ktoré budú obsahovať informácie o občanoch, no k nim sa dostanú len poverené osoby. Čítanie informácie nebude možné na vzdialenosť väčšiu než pár centimetrov. Opačné informácie ale zverejnil portál Hlavné správy v spomínanom prepise rozhovoru.

Nenechaj si ujsť
Polícia opäť upozorňuje Slovákov na podvody cez Facebook. Od ľudí lákajú bankomatové karty

Údajne majú nové občianske preukazy ohroziť ľudí a ich citlivé údaje bude môcť získať „nejaký človek, sediaci napríklad v dodávke“, čo mal povedať Marián Kotleba, predseda strany ĽSNS. Šírením týchto falošných správ sa však už zaoberá aj polícia, ktorá ľudí na Facebooku ubezpečila, že „samotné načítanie čipu je možné nanajvýš z diaľky zopár centimetrov, nie je možné chodiť s čítačkou po ulici a načítavať osobné údaje.“ Európska únia však plánuje zaviesť podobné bezpečnostné prvky ako sú už na cestovných pasoch od roku 2008.

„Tento týždeň sme zaznamenali hoax o čipovaní občianskych preukazov, ktoré by mali obsahovať citlivé údaje a mali by byť ľahko zneužiteľné. Rôzne podobné tvrdenia a prekrútené informácie nie sú pravdivé. Európska únia pripravuje návrh na čipovanie občianskych preukazov v rovnakej podobe, ako sa dnes čipujú cestovné pasy.

Čip obsahuje základné informácie o jeho vlastníkovi, ku ktorým sa dostane napríklad policajt na letisku. Čipovanie občianskych preukazov je otázkou zvýšenia bezpečnosti slušných ľudí. Vďaka nemu sa falšovanie občianskych preukazov stane oveľa ťažším,“ informovala polícia na Facebooku. 

Na rozšírenie falošnej informácie tak zrejme stačí podľa portálu Hlavné správy iba prekrútený rozhovor známych poslancov a šírenie paniky sa môže začať. Nie každá zverejnená správa na internete musí byť pravdivá a v prípade kontroverzných webov by mali byť čitatelia obzvlášť obozretní.

Polícia SR v zásade odmieta, že by boli informácie o čipovaní ľudí prostredníctvom nových občianskych preukazov pravdivé. „Je to otázka zvýšenia bezpečnosti v dobe, keď terorizmus nie je v Európe ničím výnimočným. Slušní občania nemusia mať žiadne starosti,“ dodala polícia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú