Pri kúpe nového mobilného telefónu často končí ten starý v zásuvke. Pre istotu. Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa táto zásuvka pomaly, ale isto, plní, je na čase ju vyprázdniť. Vieme ako na to, aby ste neurobili viac škody, ako úžitku a ešte navyše pomôžete dobrej veci. 

Starý mobil nepatrí do koša

Na Slovensku je v domácnostiach odhadom niekoľko desiatok miliónov odložených zariadení, ktoré vytvárajú niekoľko tisíc ton elektronického odpadu. Mobilné zariadenia obsahujú toxické látky, a to najmä ťažké kovy a ich zlúčeniny.

Ak skončia spolu so zvyškami večere v odpadkovom koši, na smetisku zapadnú do veľkej kopy odpadu. Z odhodeného telefónu sa postupne začnú uvoľňovať toxické látky, dokážu kontaminovať okolitú pôdu a spodnú vodu. Vyhodený telefón sa k Vám týmto spôsobom vrát, a to si rozhodne si nikto z nás neželá.

Nový mobil  nie je hriech, ale…

… treba sa postarať aj o tie nepotrebné. Ekologická likvidácia vyradených mobilov je nesmierne dôležitá, a pritom úplne jednoduchá. Všetko, čo musíte urobiť, je zaniesť ich na zberné miesto alebo späť do predajne. O ostatné sa postarajú za vás –  odborne ich zrecyklujú a telefón sa vráti naspäť do výroby, ako druhotná surovina. Tú ďalej využívajú napríklad aj šperkári. V mobiloch a elektronike sa totiž využívajú aj drahé kovy. 

Aj nepotrebný telefón môže pomôcť

Najväčšiu zbierku mobilov robí na Slovensku už sedem rokov spoločnosť Orange Slovensko. Len v minulom roku sa jej podarilo vyzbierať zhruba jednu tonu batérií z mobilných telefónov a 75 333 nepoužívaných starých zariadení.

Pritom odovzdaním svojho starého mobilného telefónu v predajni Orange, alebo počas zberných akcií na niektorom z hudobných festivalov alebo podujatí počas roka, prispejete aj na dobrú vec a ste zapojení do súťaže o 5 telefónov Huawei P20 black.

Za každý odovzdaný kus Orange prispeje sumou 50 centov občianskemu združeniu VAGUS, ktoré už od roku 2011 pomáha ľudom bez domova. Každým starým telefónom tak pomáhate trikrát – poriadku vo svojej domácnosti, životnému prostrediu a tiež dobrej veci. Viac informácií nájdete na webovej stránke Orangeu v časti Spoločenská zodpovednosť.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Orange

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP