Severný magnetický pol bol objavený už v roku 1831 v kanadskej časti Arktídy. Využívajú ho najmä federálne organizácie, akými sú NASA či Federálna letecká administratíva na navigačné účely. Slúži taktiež aj ako prieskum na mapovanie, sledovanie pomocou satelitov či riadenie leteckej prevádzky. Kvôli jeho rýchlemu posunu však začali vznikať veľké, takmer neprijateľné odchýlky.

S posunom vedci pracujú už takmer od jeho objavenia, a preto vychádza raz za 5 rokov aktualizácia presnej polohy a teda určenie aktuálneho Svetového magnetického modelu. Posledná verzia je z roku 2015 a tá najnovšia mala byť k dispozícii až v roku 2020, no kvôli rýchlemu presunu museli vedci aktualizovanie urýchliť.

Prečítajte si tiež!
Nelichotivé vyhliadky pre ľudstvo: Populácia bude klesať a budúcnosť je neistá

Nutná aktualizácia už v 2019

Nečakane predčasná aktualizácia prinútila vedcov určiť aktuálnu polohu o čosi skôr, konkrétne 4. februára 2019. Hlavným problémom boli príliš veľké odchýlky, ktoré by mohli spôsobovať výraznejšie problémy v letectve, ale napríklad aj pri bežných zariadeniach, ktoré poskytujú mapy a určujú smer.

Navyše sa začala zvyšovať aj rýchlosť posunu, ktorá sa zvýšila z pôvodných 15 km ročne na súčasných 50 až 55 kilometrov za jediný rok. Okrem rýchlosti narastá aj magnetická deklinácia, ktorá narástla o 2,5 stupňov za posledných 22 rokov. Magnetická deklinácia predstavuje uhol medzi astronomickým a magnetickým severom na zemeguli.

Zdá sa, že tieto údaje prinútia expertov vykonávať aktualizáciu častejšie, než to bolo doteraz (raz za 5 rokov). Najbližšie aktualizácia sa predpokladá hneď v roku 2020. Posun magnetického pólu spôsobuje pohyb tekutého železa a niklu vo vnútornom jadre planéty, no dôvod, kvôli ktorému došlo k zrýchleniu pohybu v priebehu posledných rokov, zatiaľ vedci nezistili. Viac než jasné je to, že Severný magnetický pol Zeme naberá rýchlosť a presúva sa od Arktídy k ruskej Sibíri.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP