Emailové správy sú súkromnou záležitosťou, ku ktorej by nemal mať prístup nik iný, okrem používateľa účtu. Zatiaľ čo Google už od minulého roka správy svojim používateľom nečíta, nemusí to isté platiť o aplikáciách tretích strán, ktoré získavajú osobné údaje ľudí na marketingové účely. Na zistenie a zablokovanie aplikácií, ktoré môžu získavať osobné údaje z Google účtov, pritom stačí využiť jednoduché riešenie.

Prehliadanie webových stránok, vybavovanie emailov, či četovanie s priateľmi už nie je ani zďaleka tak bezpečné. Mnohé spoločnosti totiž aktivitu ľudí na internete sledujú, aby im neskôr mohli poskytovať relevantné reklamy. Kvôli marketingovým účelom sledujú informácie používateľov Google účtov aj aplikácie tretích strán, ktorým ľudia neraz nevedomky pridelia povolenie k prístupu. Niekedy to však nie sú len počítače, ale samotní vývojári, ktorí dokážu nahliadnuť aj do emailovej schránky.

Zobraziť celú galériu (6)
Life at Google/YouTube

Google im totiž udelil povolenie, vďaka ktorému dokážu sledovať aktivitu ľudí, ich správanie sa na internete, ale aj prehliadať prijaté maily. Po veľkom škandále Facebooku je dôvera používateľov pochybná a mnohí už neveria ani veľkým softvérovým spoločnostiam, ktoré by mali držať ich súkromné údaje v bezpečí.

Niet sa teda ani čomu diviť, keď sa stále častejšie stretávame so správami o úniku osobných informácií používateľov. Tí teraz môžu zablokovať prístup k dátam ich Google účtu aj aplikáciám tretích strán, aby tak nebolo možné využiť citlivé údaje na marketingové účely. Stačí k tomu len pár krokov.

Prihlás sa do svojho Google účtu a prejdi do záložky „Prihlásenie a zabezpečenie“.

Do týchto nastavení sa používateľ dostane po kliknutí na ikonu v pravom hornom rohu a výbere možnosti „Účet Google“ na hlavnej stránke tohto prehliadača.

Pre zistenie, ktoré aplikácie majú prístup k informáciám Google účtu, stačí kliknúť na záložku „Aplikácie s prístupom do účtu“.

Nenechaj si ujsť
Takto zistíš, ktoré rozšírenia, stránky a karty prehliadača Google Chrome spotrebujú najviac výkonu počítača

V tejto sekcii nájdeš všetky aplikácie, ktorým si kedysi udelil povolenie pre prístup k informáciám o tvojom Google účte. Pre úpravu ich prístupu k údajom stačí kliknúť na „Spravovať aplikácie“.

 

Aplikácie sú rozdelené do 3 kategórií, a to na aplikácie s prístupom do účtu, na aplikácie, do ktorých sa používateľ pomocou Google účtu prihlasuje a na samotné aplikácie Googlu. Prvá kategória aplikácií môže pristupovať k údajom používateľa, ktorý im udelil na prístup povolenie. Pri každej aplikácii je taktiež napísané, k akým údajom má prístup.

Aplikácie s možnosťou prihlasovania cez Google účet zasa môžu zobrazovať základné informácie o používateľovi. Väčšinou sú to však práve tieto tituly, ktoré majú možnosť získať viac údajov, než by bolo vhodné. Vývojári týchto aplikácií ale našťastie nemajú možnosti, ktorými by mohli zmeniť heslo účtu, využiť Google Pay, no môžu si prečítať nejaký ten email.

Pokiaľ si niekto v zozname aplikácií našiel tituly, ktoré by povolenia na prístup k účtu nemali mať, môže ich jednoducho odstrániť.

Nenechaj si ujsť
Facebook, WhatsApp aj Google už čelia žalobám za nedodržanie GDPR

Stačí, ak používateľ klikne na vybranú aplikáciu a tlačidlom „Odstrániť prístup“ zablokuje povolenia a odstráni ju spomedzi ostatných. V tejto chvíli každý môže vidieť, k akým konkrétnym informáciám mohla aplikácia pristupovať a kedy jej bolo povolenie udelené.

Po potvrdení odstránenia prístupu už dané aplikácie nebudú môcť získavať údaje o používateľovi. Samozrejme, že tituly od Googlu majú plné právo k účtu pristupovať, no nemali by predstavovať žiadnu hrozbu. Spoločnosť už totiž emaily svojim klientom nečíta. Na škodu však nebude ani pravidelná kontrola tohto zoznamu aplikácií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú