Smartfóny sa za uplynulé roky stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života a veľa ľudí sa na nich stalo doslova závislými. Nesprávne nakladanie s našim časom, ktorý venujeme čoraz viac práve týmto zariadeniam, chce napraviť aj Apple. Nová verzia operačného systému iOS 12 prinesie funkciu, ktorá používateľom prezradí, koľko času trávia so svojim iPhonom, čo môže mnohých poriadne zaskočiť.

Už pri rannom prebudení ľudia siahajú po svojom smartfóne, aby skontrolovali všetky novinky, správy a notifikácie, ktoré počas noci obdržali. Z ruky pritom počas dňa toto zariadenie nepúšťame na viac ako pár desiatok minút. Nechceme predsa prísť o nejakú aktuálnu novinku, alebo udalosť. Takýto spôsob života sa však odráža aj na našom zdraví a mení interakciu s okolitým svetom. Nehovor, že si nebol ani raz svedkom situácie, kedy mladí ľudia jeden vedľa druhého medzi sebou navzájom četovali.

Smartfóny príliš ovplyvnili náš každodenný život

Takéto správanie sa čoraz intenzívnejšie prejavuje najmä u mladej generácie používateľov, ktorých život je takmer spätý so sociálnymi sieťami a digitálnym prostredím. Ovplyvniť naše digitálne zdravie sa však čoskoro chystajú dvaja veľkí hráči zo sveta smartfónov. Okrem Googlu sa chystá svojim spôsobom zakročiť aj Apple. Tento gigant taktiež bude používateľov informovať o čase strávenom pozeraním do obrazovky ich iPhonu.

Zobraziť celú galériu (1)
CEO spoločnosti Apple Tim Cook, zdroj fotografie: Apple/YouTube

Nenechaj si ujsť
Nový iOS 12 sa zameriava na výkon a rozšírenú realitu

Funkciu, ktorá svojimi údajmi o používaní prekvapí nejedného človeka, chce spoločnosť priniesť verejnosti v operačnom systéme iOS 12. S touto novinkou sa dokonca stretol už aj CEO Apple, Tim Cook, ktorého výsledné čísla skutočne prekvapili.

Používal som túto funkciu a musím sa priznať, mal som pocit, že som v tomto smere dostatočne disciplinovaný, no mýlil som sa. Keď som začal získavať prvé údaje, zistil som, že míňam na smartfón oveľa viac času ako by som mal.“ – Tim Cook vo vyjadrení pre CNN.

Šéf Applu neprezradil, aké aplikácie využíva najčastejšie, no bolo ich podľa neho až príliš mnoho. Zozbieraním údajov v novej funkcii systému iOS 12 taktiež zistil, že dostáva mnoho nepodstatných notifikácií, ktoré sa pritom tvária ako nesmierne dôležité. Kalifornská spoločnosť sa podľa jeho slov nikdy nesústredila na to, aby používatelia strávili pred obrazovkami jej iPhonov čo najviac času. Je každého osobné rozhodnutie ako často sa svoj smartfón rozhodne používať.

Digitálne zdravie stále závisí len na rozhodnutiach ľudí

Uplatnením takejto funkcie však chce Apple a Google ovplyvniť spôsob, akým používame tieto zariadenia. Existuje teda nádej, že sa digitálne zdravie nás všetkých postupne zlepší, aj keď tieto vylepšenia priamo neovplyvnia výsledný čas používania smartfónov. Ľudia potrebujú svoje správanie zmeniť sami, k čomu im však môžu dopomôcť aj špeciálne aplikácie tretích strán. Tie dokážu v smartfóne blokovať všetky nepodstatné aplikácie a funkcie, pričom používateľovi umožnia využívať len základne možnosti ako telefonovanie, či posielanie SMS správ.

Problém skôr spočíva v sociálnych očakávaniach ako sa všetci v tomto smere správame. Trávime príliš mnoho času na sociálnych sieťach, príliš sa o nich staráme a chceme rýchlo odpísať ľuďom, či „googliť“ miesto toho, aby sme sa rozprávali navzájom.“ Alana Harvey,  spoluzakladateľka aplikácie Flipd.

Oboznámením ľudí o čase, ktorý každodenne trávia používaním svojich smartfónov, si môžu oni sami uvedomiť následky svojho digitálneho života. Každý má nakoniec slobodnú vôľu a je len na danom jedincovi, ako naloží s údajmi, ktoré mu aplikácia pre správu digitálneho zdravia poskytne. Ľudia potrebujú sami rozhodnúť o množstve času, ktorý strávia pozeraním do smartfónu. Nové funkcie od Apple a Googlu im v tom majú pomôcť, no zatiaľ priamo neovplyvnia ich rozhodnutie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú