Príchod moderných technológií a internetového pripojenia aj do obyčajných vecí spôsobil nemalé problémy, ktoré stále pretrvávajú. Inteligentné chladničky, žiarovky, lampy, televízory a mnoho ďalších druhov spotrebnej elektroniky predstavuje veľké nebezpečenstvo, ktoré dokážu zneužiť najmä hackeri. Obeťou útočníkov sa tentokrát stalo kasíno v Las Vegas, do ktorého internej siete sa hackeri nabúrali skrz slabo zabezpečený smart termostat akvária. 

Rozširovanie „Internetu vecí“ prináša používateľom omnoho viac pohodlia, nakoľko môžu bežné spotrebiče jednoducho ovládať cez internet aj na ďiaľku. Takýto komfort má však svoju zlú stránku, ktorá oprávnene straší mnohých bezpečnostných expertov. Možností na kybernetický útok je teda s pribúdaním týchto smart zariadení čoraz viac.

Kasíno doplatilo na inteligentný termostat

O poslednom prípade takéhoto útoku informovala Nicole Eaganová, šéfka kybernetickej spoločnosti Darktrace. Tá na konferencii WSJ CEO Council hovorila o hackerskom útoku na kasíno v Las Vegas, ktoré kvôli inteligentnému termostatu s pripojením na internet prišlo o celú svoju databázu. Záznamy obsahovali citlivé informácie o veľkých hráčoch kasína a ďalšie údaje, ku ktorým sa útočníci dostali. Internet vecí tak opäť raz ukázal svoju slabú stránku, ktorú je ale potrebné urýchlene zabezpečiť.

Nenechaj si ujsť
Microsoft ukázal termostat budúcnosti. Má úžasný priehľadný displej a ovládať ho môžeš hlasom

Dnes existuje mnoho takýchto zariadení, od termostatov, chladiacich systémov, klimatizácií, až po zariadenia s Alexou, ktoré si ľudia brávajú každý deň do kancelárie. Je tu veľa Internetu vecí. To rozširuje možnosti útočníkov a mnoho z týchto zariadení nemá ani len základné zabezpečenie.“ – Nicole Eaganová.

Práve kvôli chabému zabezpečeniu týchto produktov sa tak útočníci pri napadnutí systémov nemusia ani príliš snažiť. Mnohým zariadeniam totižto chýba aj základná ochrana. Výrobcovia smart produktov sa však snažia svoje výrobky stále viac zabezpečovať, no ešte dlho potrvá, kým bude Internet vecí bezpečným miestom.

Do tejto sféry ale zrejme budú musieť zasiahnuť aj svetové vlády. Tie by mali stanoviť minimálne bezpečnostné kritéria pre každé zariadenie spadajúce do tohto segmentu. Dovtedy však ostane smart elektronika našich domácností stále veľkým terčom pre hackerov, pričom môže množstvo a rozsah útokov neustále narastať. Využívaš aj ty tieto chytré zariadenia?

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP