Nedávno sme ťa informovali o tom, že Elon Musk plánuje spolupracovať so sieťou predajní Home Depot, vďaka ktorým budú mať zákazníci možnosť vidieť produkt ešte predtým než si ho zakúpia.

Energia z obnoviteľných zdrojov je budúcnosť a zelenou alternatívou k tým neobnoviteľným prostriedkom, ktoré sa neustálym vyťažovaním skôr či neskôr minú. Varovný prst je už dosť vysoko, preto čoraz viac krajín pristupuje k alternatívnym riešeniam. Jedným z nich je využitie solárnej energie, ktorej sa v súčasnosti využíva len malé percento. Významný krok vpred učinila v posledných dňoch Austrália, ktorá spoločne s Teslou plánuje vybudovať najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete.

Bezplatná energia pre zapojené domácnosti

Južná Austrália je už domovom najväčšej ‚‚batérie’’ na svete – Powerpack. Tá poskytuje elektrickú energiu pre viac ako 30 000 domácnosti. Tamojšia vláda však stále hľadala viac spôsobov, najmä pomocou obnoviteľných zdrojov energie, aby vyriešila energetické problémy, ktoré krajinu sužujú. Keď vláda vyzvala na predkladanie návrhov na inovácie v tejto oblasti, svoj plán neváhala predložiť aj spoločnosť Tesla, ktorá súťaž nakoniec aj vyhrala. Približne 50 000 domácnosti v nasledujúcich štyroch rokoch dostane solárne panely a batérie Powerwall, ktoré budú spoločne vytvárať veľkú virtuálnu elektráreň.

Táto sieť bude prepojená s dobíjateľnými batériami a získaná energia bude okrem zapojených domácnosti poskytovaná ďalším približne 25 000 domom. Ušetrenie nákladov má dosahovať približne 30 %. Aj preto sa vláda v pilotnom projekte zameriava predovšetkým na ľudí s nižším príjmom, ktorým to výrazne pomôže a zvýši kvalitu života. Projekt je financovaný prostredníctvom grantu vo výške 2 miliónov austrálskych dolárov (1,27 mil. eur) a 30 miliónov AUD (19,1 mil. eur) vrámci pôžičky z fondu na obnoviteľné technológie. Splácaná bude aj predajom nadbytočnej energie, ktorá sa týmto solárnym systémom vytvorí.

Nenechaj si ujsť!
Tesla rozšíri dostupnosť solárnych striech, panelov a batérií Powerwall. Ide o zásadný krok pre celý trh

Skúšobná fáza začne najprv s 1100 domami, pričom každý z nich bude vybavený 5kW solárnym systémom. Ak bude všetko v poriadku, nasledovať bude ďalších 24 000 domácností. Do roku 2022 bude nainštalovaných všetkých 50 000 systémov. Táto virtuálna elektráreň bude mať kapacitu 250 MWh, pričom ďalších 650 MWh bude uložených v batériách. V kritických situáciách môže táto elektráreň poskytnúť rovnaké množstvo energie ako obrovská plynová turbína či uhoľná elektráreň.

Zobraziť celú galériu (1)
Ilustračný obrázk: Worldometers.info

V posledných rokoch dochádza k zatváraniu uhoľných elektrárni a zákazu ťažby plynu na pevnine. Dopyt po ňom pritom každým rokom čoraz viac rastie, čo vyvolalo obavy z toho, že krajina bude mať nedostatok energie. Viac ako 60 % vyrobenej energie totiž pochádza z uhlia a len 14 % z obnoviteľných zdrojov. Tento projekt by tak výrazne pomohol aj samotnej krajine a zároveň priniesol aj nejaké peniaze do štátnej kasy, nakoľko by prebytočnú energiu mohli ďalej predávať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP