V poradí už desiaty prelet sondy Juno nad pólmi Jupitera priniesol ďalšie úchvatné zábery tejto planéty. Posledná dávka fotografií ukazuje obrie búrky a nádherné mraky, doslova ako z inej planéty.

Juno je kozmická sonda NASA, určená na výskum planéty Jupiter. Jej misia začala 5. augusta 2011 a o päť rokov neskôr, 5. júla 2016 dosiahla Jupiter. Nastavená bola na obežnú dráhu nad pólmi planéty. Misia má trvať 20 mesiacov (pravdepodobne to bude dlhšie), pričom celkový počet obehov je naplánovaný na 37. Jej úlohou je zbierať údaje o gravitačnom a magnetickom poli a štruktúre atmosféry. Zaujímavým faktom je, že sa jedná vôbec o prvú sondu, ktorá bola vyslaná tak ďaleko a je odkázaná len na solárne panely.

Dychberúce zábery

Sonda Juno vytvára zábery za pomoci kamery JunoCAM každých 53,5 dní. Vytvárané sú v rýchlosti 209 000 km/h. Posledný prelet bol 16. decembra, no až teraz sa k nám dostali vytvorené fotografie. Predsa len, prenos z Jupitera na Zem nejakú chvíľu trvá, no čakanie rozhodne stojí za to. O spracovanie fotografií sa postaral britský grafický umelec Sean Doran.

Výskumníci sa teraz budú zaoberať rozborom týchto fotografií, nakoľko veľa úkazov je pre nich úplnou neznámou. Niektoré búrky majú dokonca väčší priemer než samotná Zem. Vytvorený bol aj časozberný záber, ktorý zobrazuje takmer celý povrch planéty. Ak máš záujem sledovať ďalšie úchvatné zábery, pozri si tento album, kde sú postupne pridávané všetky fotografie zo sondy.

Po skončení misie bude sonda Juno s hodnotou 1 miliardy dolárov navedená do atmosféry Jupitera, kde dôjde k deštrukcii. Je to najmä z dôvodu, aby nedošlo k prípadnej kolízií s niektorým z mesiacov Jupitera. Najzaujímavejším je mesiac Európa, na ktorom vedci predpokladajú, že sa nachádza oceán, čo by mohlo viesť aj k potencionálnemu životu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú