Spoločnosť Synaptics pred pár dňami informovala o spustení sériovej výroby špeciálneho skeneru odtlačkov prstov, ktorý je možné umiestniť pod displej a nepotrebuje tak vlastné hardvérové tlačidlo. V oficiálnej správe spoločnosti sme sa veľa detailov nedozvedeli, dnes však už poznáme dôležité informácie ohľadom fungovania skeneru aj meno prvého výrobcu, ktorý daný senzor prinesie v smartfóne.

Nové informácie priniesol redaktor Patrick Moorhead z magazínu Forbes, ktorý mal možnosť vyskúšať si prácu so snímačom Clear ID v reálnom zariadení. Išlo pritom o smartfón značky Vivo, takže práve zariadenie tohto čínskeho výrobcu bude s najväčšou pravdepodobnosťou prvým, ktoré príde so snímaním odtlačkov priamo v displeji. Pár indícií zo stredajšej tlačovej správy pritom favorizovalo skôr Samsung. Všeobecne však spoločnosť spomínala „päticu veľkých výrobcov“, ku ktorým celosvetovo patrí aj Vivo. Výrobca je známy najmä v Číne a pod jeho materskú spoločnosť BBK Electronics patria ešte OnePlus aj Oppo.

Sníma odraz svetla

Čo sa týka technológie fungovania snímača od Synaptics, poznáme niekoľko nových detailov. Skener je primárne určený pre „infinity“ OLED displeje, ktoré sa prezentujú bezrámikovým dizajnom a netradičným pomerom strán, poväčšine 18:9. Tieto panely sa nachádzajú vo vlajkových modeloch najväčších výrobcov, ide napríklad o smartfóny Samsung Galaxy S8 alebo iPhone X od Apple.

Zobraziť celú galériu (3)
Dávid Igaz / FonTech

Samotný Clear ID snímač je v podstate obrazový CMOS senzor umiestnený pod displejom. Aby mohol skener zosnímať odtlačok používateľa, prst musí byť na určitú dobu osvetlený časťou displeja a počas toho dôjde k zosnímaniu odrazu. Momentálne je na inicializáciu snímania odtlačku potrebné stlačenie tlačidla odomykania, no proces by sa mal postupne optimalizovať a skenovanie by malo prebiehať hneď po priložení prstu. Senzor spolupracuje aj s rozličnými senzormi smartfónu, pričom samotný obsahuje vo výbave akcelerometer.

V oblasti prispôsobenia zariadení novému snímaču, nemusia robiť výrobcovia veľké úpravy. Senzor Clear ID podľa údajov, ktoré priniesol portál Phonearena spotrebuje len 80 mA energie. Zároveň je široký 0,69 mm, takže rozhodne nepridá veľa na rozmeroch zariadení. Čo sa týka rýchlosti, Synaptics už avizoval, že Clear ID je približne dvojnásobne rýchlejší než 3D sken tváre. V reči čísiel to môže znamenať odomykanie za približne 0,7 sekundy, v porovnaní s 1,4 sekundami pri snímaní tváre. Nestačí to síce na približne 0,2 sekundy, ktoré dosahujú súčasné skenery odtlačkov prstov, reportér Forbes však hovorí, že Clear ID je rýchlejší než očakával.

Už sa to blíži

Čínsky producent smartfónov Vivo tak zdá sa vypáli rybník všetkým ostatným veľkým výrobcom. Stať by sa tak mohlo už v prvom kvartáli blížiaceho sa roka. Každopádne, zrejme nepotrvá dlho a na päty mu budú šliapať aj ďalší z pätice výrobcov, o ktorých sa zmieňuje Synaptics. Mohli by to byť Samsung, Apple, Xiaomi či Huawei. Všetko sa zrejme dozvieme už čoskoro.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP