Doogee Valencia 2 Y100 Pro je nový smartfón spoločnosti Doogee, ktorá má na svedomí už veľa smartfónov, hlavne strednej a nižšej triedy. Doogee si dáva záležať aj na čo najoriginálnejšom dizajne, ale ak sa nejaký osvedčí u iného výrobcu, nemajú vôbec problém ho skopírovať.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!

Doogee Valencia 2 Y100 Pro je pomenovaný po úspešnom lacnom smartfóne Valencia DG800. Valencia si svoju popularitu získala pomocou farebných výmenných krytov, podpore BackTouch a len 4.5″ displeju. Doogee však nezachoval žiadnu z týchto výhod. Ďalej v označení nájdeme Y100 Pro, čo naznačuje, že sa zároveň jedná o vylepšenú verziu Doogee Y100. Y100 už má s Valenciou spoločných 1 GB RAM, 8 ROM a vymeniteľné farebné kryty. A takto sme sa dostali až k teraz testovanej Valencii 2 Y100 Pro. Narozdiel od Y100 prináša podporu 4G, 2 GB RAM, 16 GB ROM, najnovší Android 5.1. Nenájdeme tu však takú širokú ponuku výmenných krytov. Výsledkom tejto evolúcie je smartfón Doogee Valencia 2 Y100 Pro s nasledujúcimi špecifikáciami.

Kľúčové špecifikácie Doogee Valencia 2 Y100 Pro:

  • Všeobecné:
    • GSM (2G): 850/900/1800/1900MHz
    • WCDMA (3G): 900/1900/2100MHz
    • FDD-LTE (4G): 800/1800/2100/2600MHz (Cat.4)
  • Rozmery a váha: 142,3 x 72,1 x 9,35 mm, 160,0 g
  • Displej 5.0″, kapacitná IPS obrazovka s rozlíšením 1240 x 720 pixelov, 320 ppi, 2.5D zakrivenie a Corning Gorilla Glass
  • Čipset: MediaTek MT6735
  • CPU: Štvorjadrový Cortex-A53 taktovaný na 1,0 GHz, 64-bit
  • GPU: Mali-T720
  • RAM: 2 GB, LPDDR3
  • OS: Android 5.1 (Lollipop)
  • Pamäť: 16 GB (pre používateľa dostupných 12,11 GB), slot pre microSD karty do 128 GB
  • Fotoaparát: 13 MPx Sony fotoaparát , LED blesk, autofocus, detekcia tváre a úsmevu, HDR, Panoráma
  • Predný fotoaparát: 8 MPx
  • Video kamera: 720p video nahrávanie pri 30 fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0 s podporou USB OTG, GPS s AGPS, 3.5mm audio jack, FM rádio
  • Batéria: 2200 mAh
  • Ostatné: Akcelerometer, Senzor priblíženia, Svetelný senzor, Dual SIM (microSIM + SIM), inteligentné gestá a inteligentné prebudenie

Doogee Valencia 2 Y100 Pro najlacnejšie zakúpite v e-shope Gearbest.com!

Balenie

|Viac, než sa očakáva

MUS_3896

Obsahom balenia Doogee nikdy neurazí. To platí aj pri Valencii 2 Y100 PRO. Valencia 2 Y100 Pro prichádza v malej praktickej krabičke s veľkým množstvom príslušenstva. Srdcom celého balenia je smartfón, na ktorom nájdeme nalepenú ochrannú fóliu už od výroby. Okrem nej je pribalená druhá fólia a handrička na čistenie displeja. Priamo k smartfónu dostanete aj ochranný plastový obal z tvrdého kusu plastu, ktorý je náchylný na prasknutie pri častom nasadzovaní. Na samom konci krabičky nájdeme aj slúchadlá, manuál v angličtine, EU nabíjačku s prúdom 1A a USB kábel.

MUS_3900

Konštrukcia a dizajn

Netradičný zadný kryt

Valencia 2 vsádza na jednoduchý dizajn, s výnimkou neobyčajného zadného krytu. Z diaľky vyzerá ako brúsený kov. No keď sa vám dostane do rúk, zistíte, že to nie je len ďalší lacný plastový kryt, ktorý sa snaží imitovať kov. Na dotyk vytvára dojem veľmi hrubého krytu, toto však vyvažuje matná povrchová úprava. Vyzerá ako brúsený kov, no nie je vôbec drsný, nevidieť na ňom odtlačky prstov a vďaka vyššej tvrdosti je odolný voči škrabancom. Pri častom otváraní zvykne mierne puknúť pri 3,5mm jacku. To si všimnete len pri otváraní, za iných okolností je trhlina nevšimnuteľná. Na smartfóne drží kryt veľmi pevne, nič nevŕzga. Doogee pri výrobe tohto mobilu zvolilo netradičný postup otvárania krytu, pretože nevylúpavate kryt z mobilu ale mobil z krytu. Na zadnej strane nájdeme ešte 13 MPx fotoaparát, blesk a tiež mriežku reproduktora. Ovládacie prvky sú jednotne umiestnené na pravej strane. Tlačidlá vystupujú len mierne a na ich stlačenie je potrebné trochu viac sily, vďaka čomu sa nemusíte báť nechceného zapínania v taškách, kabelkách či iných priestoroch, kde skladujeme svoje smartfóny. Keďže sú všetky ovládacie prvky napravo, ľavá strana ostala úplne čistá a môžeme to využiť pri pokladaní mobilu na rôzne predmety napríklad pri fotení.

MUS_3883

Vpredu nájdeme 3 kapacitné tlačidlá, ktoré síce nesvietia, no sú potlačené reflexnou vrstvou, ktorá odráža svetlo a tak aspoň trochu zvýrazňuje tieto tlačidlá. Táto vrstva však narozdiel od Mlais M52 Red Note je výraznejšia, no pôsobí lacnejším dojmom hlavne kvôli striebornej farbe. Zvyšku prednej strany dominuje 5″ HD displej. Nad ním je tradične umiestnená selfie kamera, slúchadlo a svetelný/proximity senzor.

Displej

Dobrý priemer medzi displejmi a 2,5D zakrivenie

MUS_3859

Keď smartfón prvý raz uvidíte, všimnete si netradične vyzerajúci displej, ktorý je tvorený sklom s 2,5D zakrivením. Tento príjemný efekt však narúša mierne vysoký rámik tohto displeja. Obraz je dostatočne ostrý a aj na napriek 5″  HD displeju hustota pixelov dosahuje príjemných 320 ppi. S farbami tento displej veľké problémy nemá, vie ich zobraziť celkom vierohodne a pozorovacie uhly sú pri cene okolo 100 € nielen dostačujúce, ale výborné. Farby je možné si ešte vyladiť podľa chuti vďaka nástroju MiraVision. Oplatí sa spomenúť červenú, ktorej mierne chýba sýtosť, ale dá sa to prežiť. Horšie je to s podaním čiernej, ktorá je pri maximálnom jase veľmi svetlá a vyzerá ako šedá. Doogee Valencia 2 sa svojou úrovňou maximálneho jasu zaraďuje medzi priemer, prípadne trochu vyšší priemer. Zároveň je však nedostatočný pre letné slnečné dni. Hodnota minimálneho jasu je celkom vysoká, čo vám ale dokáže vykompenzovať sčasti systém farebne ladený do tmavých farieb.

Výkon a pamäť

Dostatok pre bežné činnosti

MUS_3870

Na papieri to vyzerá so špecifikáciami veľmi zle. 4-jadrový procesor sa ešte dá prežiť, ale keď k tomu pridáme len 1 GHz takt, nastávajú kruté časy. Situáciu trochu zlepšuje 64-bit architektúra. Na papieri je to celkom strašidelné. V skutočnosti boli moje prvé dojmy z tohto smartfónu úplne opačné. Systém reaguje výborne a prehráva animácie až 2-krát rýchlejšie než na bežnom operačnom systéme Android. Doogee využil trik, ktorý si bližšie predstavíme v našom novom, pripravovanom seriáli, „Vylepšujeme si fóny z Číny“.

 

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf.

Aj napriek výsledkom benchmarkov je smartfón dostatočne výkonný aj na hranie náročnejších hier, ako je Asphalt 8, ktorý je možné rozbehať aj na najvyššej grafike. Valencia Y100 Pro používa grafický čip Mali-T720, ktorý sa radí medzi tie menej výkonnejšie.

S veľkým výkonom vždy prichádza aj prehrievanie. Aby sa obmedzilo neskoršie prehrievanie, procesor sa podtaktuje, čo má za následok zníženie celkového výkonu smartfónu. Pripravili sme si pre vás prehľadný graf zobrazujúci AnTuTu skóre v závislosti na počte 3-minútového testovania 3Dmark – Ice Storm Extreme. Výsledky sme dali do grafu rovnakého testu pri smartfóne UMi Zero, o ktorom je známe, že prehrievaním veľmi trpí.

 

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf.

Čo sa pamätí týka, Valencia Y100 Pro prichádza s už štandardnou 2 GB RAM pamäťou. Vnútorná pamäť má kapacitu 16 GB, pričom k dispozícii je aj slot pre microSD karty až do 128 GB.

Operačný systém

Svižný čistý Android na steroidoch

MUS_3852

Doogee Valencia 2 Y100 Pro prichádza s najnovším Androidom 5.1 Lollipop. Operačný systém je výborne vyladený pre beh na tomto zariadení. Nič neseká, prechody sú plynulé a multitasking je na výbornej úrovni. Nájdeme tu aj menšiu grafickú nadstavbu, ktorá prispôsobuje ikony a nastavenia.

Použitie tejto nadstavby nemôžem hodnotiť veľmi pozitívne. Nastavenia tvoria dojem polotovaru, lebo po vybratí nejakej položky z nastavení sa nastavenia vrátia do pôvodnej svetlej témy známej z čistého Androidu 5.0 a vyšší.

Doogee Valencia 2 Y100 pro od výroby prichádza aj s inteligentnými gestami, ba aj odomykacími znakmi. Vďaka ním môžete tromi prstami urobiť screenshot, otočením mobilu stíšiť hovor, bezdotykovo ovládať galériu a spúšťač, volať len priložením k uchu a veľmi veľa ďalších vecí.

Nepríjemnou vlastnosťou je prítomnosť predinštalovaného softvéru, v našom prípade Documents To Go, Go Keyboard, DG Xender. Zaujímavou z nich je aplikácia DG Xender od Doogee, ktorá slúži na zjednodušenie synchronizácie dát s PC alebo vaším iPhone. Pre komunikáciu sa využíva WiFi, kde sa môžete so svojim PC a mobilom pripojiť na rovnakú Wifi, alebo len jednoducho aplikácia urobí vlastný hotspot, na ktorý sa následne stačí pripojiť z PC. Následne aplikácia vygeneruje kombináciu ip adresy a portu, na ktorej beží webserver. Túto adresu len jednoducho zadáte do prehliadača v tvare napríklad http://192.168.43.1:33455.

Na mobile sa potom zobrazí správa, či chcete povoliť pripojenie. Po pripojení sa načíta ich webová aplikácia, cez ktorú môžete do mobilu odosielať súbory, inštalovať aplikácie, odinštalovať aplikácie alebo len sťahovať fotky z fotoaparátu. V dnešnej dobe existuje veľa aplikácií, čo vytvoria na prenos cez WiFi napríklad FTP server. Ten však neumožnuje inštalovanie aplikácií, ani také jednoduché rozdelenie podľa typu súborov. Výhodou je, že nemusíte do PC inštalovať žiadne aplikácie a vystačíte si len s prehliadačom.

Výdrž batérie

Keď smartfón čerpá energiu z vesmíru

MUS_3869

Paradox je, že do lacných smartfónov sa často dostávajú niektoré funkcie, ktoré nenájdeme ani medzi high-end smartfónmi. Nemyslím teraz na rýchle nabíjanie, hovorím o špeciálnej, menej známej funkcií, ktorá umožňuje nabiť batériu čírou energiou priamo z vesmíru. Tento jav ešte nie je úplne dobre zdokumentovaný, no nutnosť predĺžiť výdrž batérií našich každodenných miláčikov, núti výrobcov smartfónov aby uprednostňovali batérie s touto schopnosťou. Táto funkcia sa veľmi zle ovláda softvérovo, a z toho dôvodu existuje žiadna voľne dostupná aplikácia pre Android. Batérie túto schopnosť využívajú podľa svojho uváženia takmer náhodne. Prejavuje sa to napríklad tým, že počas používania sa batéria napojí na energiu z okolia, prevažne Wifi a vesmíru, pričom často dokáže poskytnúť dostatok energie aby spomalilo proces vybíjania, ba dokonca udržalo batériu náhodnom počte percent batérie. Ak táto situácia nastane počas zablokovaného smartfónu, môže sa batéria dokonca o pár percent nabiť. Znie to ako revolučný spôsob nabíjania, však? Problém je, že v súčasnosti to nie je úplne vyladené a nastávajú vedľajšie účinky, ako napríklad YoYo efekt. Aby nastala vo vesmíre rovnováha medzi temnou a normálnou hmotou, musí sa získaná energia časom vrátiť a v súčasnosti nie je možné predpovedať, kedy nastane samovoľné vrátenie. Ja som vrátenie energie zaznamenal uprostred dňa, keď som počas nepoužívania z 21% skočil na 1%. Predtým mobil energiu absorboval a z 10% sa samovoľne nabil na 21%. Ak ste o tejto funkcii nikdy nepočuli, tak verte, že nič také ako nabíjanie energiou z vesmíru neexistuje, toto bol len príklad na opísanie nie veľmi kvalitnej batérie v Doogee Y100 Pro.

Batéria má kapacitu len 2200 mAh, čo je však dosť na to, aby mobil vydržal od rána do večera a ešte sa aj trochu zvýši pri bežnom používaní. Výrobca uvádza rýchle nabíjanie, no v tomto prípade by ste ho hľadali márne, batériu je možné nabiť z 15% na 90% za 1 hodinu aj 50 minút.

Doogee_Y100_Pro_Screenshots_Screenshot_2015-09-06-19-21-48

Urobil som aj benchmark aplikáciou PCmark, ktorá testuje výdrž batérie na bežných každodenných akciách, ako je prehrávanie videa, úprava textu, fotografií, načítanie internetových stránok a podobne. Vybitie mobilu zo 100% na 0% by malo trvať 7 hodín aj 27 minút, čím sa Valencia 2 Y100 Pro zaraďuje medzi smartfóny s tou lepšou výdržou. Počas tohto testu je mobil nastavený na minimálny jas a wifi vypnuté. Keď si bližšie pozriete graf, medzi 15. až 25. testom je možné vidieť, že v tomto mieste stav batérie mierne zamrzol, no mobil fungoval normálne ďalej. Tento jav naznačuje nie veľmi dobrú batériu, ktorá sa môže správať tak, ako som už spomenul vyššie.

Údaje sme pre vás vložili do prehľadného grafu, kde ho porovnávame s podobnými smartfónmi a poslednou testovanou vlajkovou loďou, OnePlus 2.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou ponad graf.

Fotoaparát

Čím viac svetla, tým lepšie fotky

MUS_3879

Doogee obsahuje 13 MPx fotoaparát, ktorý síce neohúri kvalitou videa, ale kvalita fotiek je dostatočná na zachytenie každého momentu. HDR možno trochu príliš stráca kontrast, ale tiež zvýrazní skryté detaily. Za dobrých svetelných podmienok sú fotografie bez šumu, ostré a s dobrým podaním farieb. Aplikácia fotoaparátu je rovnaká, ako ju môžeme poznať z väčšiny čínskych smartfónov. Ponúka základné nastavenia, 6 farebných filtrov a nahrávanie videa v HD rozlíšení.

Fotky za zníženého osvetlenia:

Fotografie z prednej kamery

Ešte viac fotografií a v plnom rozlíšení nájdete tu.

Testovacie video

Testovacie video za zníženého osvetlenia

Multimedia
Veľmi hlasný reproduktor

Zadný stereo reproduktor je veľmi hlasný a jeho kvalita je priemerná. Vzhľadom na jeho cenu je to výborný zvuk. Rovnako dobre je na tom aj zvukový výstup do slúchadiel, ktorý je pre nenáročného používateľa dostatočný. Vstavaný prehrávač zvuku ponúka ekavalizér aj priestorové efekty.

Konektivita

Výborný partner pre vaše outdoorové aktivity

 

Hlavnou výhodou tohto smartfónu je podpora všetkých, na Slovensku používaných, LTE frekvencií. Okrem toho mu nerobí problém ani príjem ostatných signálov, ktorý je na výbornej úrovni. Výnimkou nie je ani GPS, ktorá dosahuje nadpriemerné vlastnosti.

GPS signál rýchlo fixuje, drží pozíciu s dobrou presnosťou a časom nepadá. Rovnako dobre uspel aj v teste cez aplikáciu Moje Trasy, kde bol smartfón voľne položený a zaznamenával polohu 30 minút. Počas 30 minút prešiel len 15 metrov a to len hneď počas fixu, následne držal pevne pozíciu celých 30 minút. Rovnako dobre sa smartfón držal aj pri zázname dlhej trasy na bicykli. Smartfón trasu úplne presne kopíroval. Celých 74 km zaznamenanej trasy nájdete tu.

Záver

Nečakané prekvapenie za 103€

MUS_3866

Doogee Valencia 2 Y100 Pro je určite veľmi zaujímavá voľba. Poskytuje plnú LTE podporu a veľmi svižný systém. Okrem toho tiež netradičnú konštrukciu a zadný kryt, na ktorom sa nezachytávajú odtlačky prstov ani iné nečistoty. Tou najhlavnejšou výhodou tohto smartfónu je veľmi nízka cena, len 103 € u nášho partnera Gearbest.com.

Doogee Valencia 2 Y100 Pro najlacnejšie zakúpite v e-shope Gearbest.com!

+Plusy -Mínusy
+Obsah balenia -Nestabilná batéria
+Svižný systém -2 predinštalované aplikácie navyše
+Skvelý príjem GPS signálu -Krehký zadný kryt
+Nízka cena
+Aplikácia DG Xender

Fotografie v recenzii boli vytvorené fotoaparátom Nikon D7100.

O Nikon D7100

Nikon D7100 je digitálna zrkadlovka určená najmä pre poloprofesionálov a profesionálov. Nikon D7100 dokáže fotografovať v maximálnom rozlíšení 24,1 MPx, disponuje profesionálnym systémom automatického zaostrovania, výkonným hľadáčikom, LCD displejom s vysokým rozlíšením, odolné telo s krytmi zo zliatiny horčíka, dvomi slotmi pre pamäťové SD karty či možnosťou pripojiť si externý mikrofón, slúchadlá či blesk. Zrkadlovka toho dokáže naozaj veľa a vytvára nádherné profesionálne fotografie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP