banner-asus-zenfone-3-deluxe
Len pred niečo vyše týždňom predstavila spoločnosť Asus na svetovom technologickom veľtrhu CES v Las Vegas svoj doteraz najvybavenejší smartfón Asus Zenofne AR. Ten okrem podpory virtuálnej reality Google DayDream a rozšírenej reality Google Tango obsahuje v najvyššej verzii aj masívnych 8 GB pamäte RAM. Táto hodnota je pritom častokrát využívaná vo výkonných počítačoch alebo herných konzolách, no potrebujeme ju aj v našich smartfónoch?

Pravdou je, že na túto pomerne jednoduchú otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Svetové technologické spoločnosti sa od nepamäti predháňajú vo výkonnostných špecifikáciách svojich ponúkaných produktov a túto zdravú súťaživosť im jednoducho nemožno zazlievať. Bez nej by sme totižto neboli v takej technologicky pokročilej dobe, v akej sa dnes nachádzame a pravdepodobne by dodnes bežali všetky počítače len na „bohatých“ 637 kB RAM pamäte podľa svetoznámeho výroku Billa Gatesa. Druhá vec je, kam nás až táto súťaživosť priviedla. Zrejme najlepším príkladom môžu byť procesory, ktoré pred pár rokmi zaznamenali podobný bleskový vývoj, aký môžeme teraz pozorovať pri veľkosti operačnej pamäte. V dnešnej dobe tak nie je problém zohnať smartfón so šesť, osem alebo dokonca 10-jadrovým procesorom.

Asus Zenfone 3 Deluxe môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

asus-zenfone-ar-oficialne1

Asus Zenfone AR

zdroj fotografie: Asus

Najlacnejší smartfón so 6 GB RAM na trhu!

Vo väčšine prípadov však vysoký počet jadier nejde ruka v ruke s nekompromisným výkonom, o ktorom rozhodujú aj iné dôležité faktory. Nepopierateľným dôkazom môže byť porovnanie vlajkového 10-jadrového procesora spoločnosti MediaTek s vlajkovým procesorom amerického Qualcommu. Napriek tomu, že má Snapdragon 821 „len“ 4 jadrá, poráža vyššie zmienenú konkurenciu s neuveriteľným náskokom. Niečo podobné platí aj pri vojne fotoaparátov, kde výrobcovia často využívajú snímače s až prehnaným počtom megapixelov, miesto vylepšenia iných a podstatne dôležitejších parametrov fotoaparátu. Rovnaký osud tak má pred sebou operačná pamäť RAM a to aj napriek tomu, že väčšina zariadení slúži majiteľom len na skrolovanie Facebooku či prezeranie videí na YouTube.

TIP: Asus ZenFone AR je prvý smartfón s neuveriteľnou 8 GB RAM pamäťou! Vo výbave nájdeme aj Snapdragon 821, 256 GB pamäť a špičkový fotoaparát

vivo-xplay-5-realne-foto-nahlad

Vivo XPlay 5

zdroj fotografie: Mobile.it.168

Jej enormné zvyšovanie sa naplno rozbehlo v roku 2012, kedy bol predstavený LG Optimus LTE2, čoby vôbec prvý smartfón obdarený 2 GB RAM pamäťou. Ďalšie 2 GB pridala spoločnosť Asus do svojej Zenfone 2-ky v apríli roku 2015. O menej ako rok na to bol predstavený aj Vivo XPlay 5 so 6 GB pamäťou RAM, ktorý bol zopár dní dozadu opäť pokorený smartfónom od spoločnosti Asus. Za krátke 2 roky sa tak veľkosť operačnej pamäte zdvojnásobila, pričom tento bleskový vývoj neutícha, a tak sa už budúci rok môžeme dočkať smartfónov s 10 alebo 12 GB pamäťou RAM. Najväčší podiel na tomto trende nesie enormné znižovanie cien za 1 GB operačnej pamäte. Za posledný rok klesla cena natoľko, že 1 GB vysokovýkonnej LPDDR4 RAM pamäte stojí len 5 eur a 70 centov.

Typical-RAM-prices-e1483662792425-768x474zdroj fotografie: AndroidAuthority

Náklady na implementáciu veľkej operačnej pamäte výrazne klesli aj vďaka čoraz častejšie používaným kombinovaným pamäťovým čipom. Na jedinom čipe sa tak nachádza pamäť flash (interné úložisko) a zároveň aj pamäť RAM. S využitím týchto kombinovaných čipov tak odpadá nutnosť zaobstarania dvojice samostatných, ktoré sú výrazne nákladnejšie. Vzhľadom na tento výrazný pokles cien výrobcovia radi siahajú po čoraz väčšej kapacite operačnej pamäte, na ktorú technologicky zdatní jedinci radi počúvajú. Aby toho nebolo málo, tak sa tieto kombinované pamäťové čipy, označované aj skratkou PoP (Package on Package), neustále zmenšujú a zároveň sú tak čoraz menej náročné na spotrebu batérie. Za príklad môže slúžiť 10 nm 6 GB pamäťový modul, ktorý minulý rok začala vyrábať spoločnosť Samsung a zároveň sa špekuluje o jeho použití v očakávanej Galaxy S8-čke.

TIP: Je toto naozaj Galaxy S8? Na videách od Samsungu sa vyníma neznáme zariadenie

sk-hynix-ramzdroj fotografie: SKhynix

Horšie však je, že drvivá väčšina v súčasnosti využívaných aplikácií nedokáže takto veľkú kapacitu pamäte RAM efektívne využiť. To by sa však mohlo v dohľadnej dobe zmeniť a do našich smartfónov by sa tak mali dostať náročnejšie hry nasledované čoraz kvalitnejšou virtuálnou realitou. Pre kvalitnejšie aplikácie však nie je potrebná len vysoká kapacita operačnej pamäte, ale aj jej vysoká výkonnosť. Tá je, našťastie, v dnešnej dobe realitou vďaka pokročilým pamätiam typu LPDDR4 a LPDDR4X, ktoré sú podporované od príchodu procesora Snapdragon 810. V súčasnosti už tieto pamäte podporujú všetky nastávajúce vlajkové čipsety, čo je rozhodne krok správnym smerom. Ak totižto smartfóny majú ponúknuť rovnakú veľkosť operačnej pamäte ako herné konzoly alebo výkonné počítače, tak by mala byť aj rovnako rýchla a efektívna a nemala by viac slúžiť len ako marketingový ťah zo strany výrobcu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP