Už nejaký ten piatok počúvame zo všetkých strán, ako 5G siete zmenia náš život. Na ich reálne využitie si však ešte hodnú chvíľu počkáme, no kravy z Anglicka ťažia z ich výhod už dnes.

Zatiaľ čo ľudia na reálne plošné nasadenie 5G sietí do prevádzky ešte stále čakajú, kravy z troch menších mestečiek v juhozápadnom Anglicku ich výhody už využívajú. Agentúra Reuters a portál The Verge informovali o testovacom programe sieťového giganta Cisco. V troch mestečkách v rámci juhozápadného Anglicka prebiehajú testy 5G konektivity na kravách.

Poľnohospodári sú za pomoci špeciálnych bezdrôtových zariadení schopní kontrolovať aj obrovské stáda kráv

Vysoké prenosové rýchlosti a schopnosť obsluhy vysokého počtu zariadení, spolu so spracovaním obrovského objemu dát, umožnia v rámci 5G doteraz nevídané možnosti zavedenia konektivity do rôznych odvetví. Platí to aj pre tie, ktoré v súčasnosti nie sú až tak závisle na technologických smart riešeniach. Príkladom je aj chov dobytka.

Vďaka využitie 5G technológií môžu anglickí poľnohospodári za pomoci špeciálnych obojkov a monitorovacích ušných štítkov kontrolovať zdravotný stav kráv na diaľku. Shepton Mallet je jedno z troch mestečiek v juhozápadnom Anglicku, kde na farme takto sledujú celkovo 180 kráv. Vďaka 5G vymoženostiam a sledovacím zariadeniam tak farmári môžu držať dohľad aj na oveľa väčšími stádami bez fyzickej kontroly, čo napríklad prispieva k lepším harmonogramom dojenia a podobne.

Inteligentný systém dojenia nevyžaduje žiadnu interakciu človeka

Inteligentné obojky totižto automatizujú celý proces dojenia pomocou bezdrôtovej komunikácie s robotickým systémom dojenia. Ten umožňuje krave priblížiť sa k dojacej stanici kedykoľvek bude sama chcieť. Prechodom cez brány systému sa krava môže pripojiť k dojaciemu robotovi úplne bez akéhokoľvek zásahu človeka. Budúcnosť je jednoducho úžasná a možno trochu divná zároveň. Každopádne poľnohospodári a ich kravy k nej už majú prístup a jej výhody si pochvaľujú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú