S plánmi pre návrat človeka na Mesiac prichádzajú mnohé výzvy, a to nielen v oblasti dopravy, ale aj samotnej komunikácie na lunárnom povrchu. Vesmírna agentúra NASA však vybrala dodávateľa, ktorý jej pomôže na tomto prirodzenom zemskom satelite vybudovať 4G sieť. Nie, nie je to žiaden vtip, NASA skutočne zvolila Nokiu ako dodávateľa telekomunikačných technológií pre vybudovanie komunikačného systému na Mesiaci, informuje Mashable.

Prípravy na návrat človeka na Mesiac zahŕňajú množstvo plánov, od systémov pre dopravu astronautov, až po vybudovanie základne, v ktorej by mohli vykonávať rôzne experimenty. Detaily programu Artemis prednedávnom NASA ozrejmila v detailných bodoch, v ktorých popísala, ako plánuje dopraviť ľudí opäť na Mesiac a vybudovať tam miesto vhodné pre pobyt.

Nokia vybuduje na Mesiaci 4G sieť. Neskôr aj 5G

Okrem iného však chce agentúra zabezpečiť na Mesiaci aj spoľahlivú komunikáciu na dlhšie vzdialenosti. V tomto smere jej má pomôcť Nokia, jeden z popredných dodávateľov komunikačných technológií pre mobilné siete.

NASA si ju vybrala ako vôbec prvého dodávateľa pre 4G na Mesiaci. Hoci znie tento plán akokoľvek bláznivo, agentúra chce skutočne podľa nedávnych informácií zverejnených na blogu vybudovať na lunárnom povrchu komunikačnú infraštruktúru pre astronautov.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA (Úprava redakcie)

Momentálne nie je známe žiadne časové okno, kedy by sa tento projekt mal rozbehnúť, no NASA už Nokii schválila rozpočet na 14,1 miliónov dolárov, s ktorým má na Mesiaci vybudovať mobilnú 4G sieť. S jej pomocou by potom mohli astronauti navzájom komunikovať podobne ako na Zemi na veľké vzdialenosti. Zároveň by 4G umožnilo diaľkové ovládanie mesačných roverov alebo aj streamovanie videa.

Cieľom NASA je vybudovať základňu na Mesiaci už do roku 2028 a s nasadením 4G siete by teda mohla začať práve v čase usídľovania prvých astronautov na tomto satelite našej planéty. Podľa vyjadrení Bell Labs, vývojového centra Nokie, má byť neskôr po 4G na Mesiaci vybudovaná aj 5G sieť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom