Orange pred pár dňami predstavil svoje plány na zavedenie 5G siete na Slovensku. Na konferencii sa čiastočne hovorilo aj o súčasných sieťach, ktorých dôležitosť s nástupom novej technológie klesne. Týka sa to najmä 3G sietí, ktoré sa budú postupne vypínať.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Aspoň také plány má najväčší telekomunikačný operátor na Slovensku. Zámery spoločnosti Orange objasnil zástupca generálneho riaditeľa, Ivan Golian, pre portál Živé.sk. Operátor oznámil budúce vypínanie 3G sietí ešte minulý rok, no plány sa odvtedy trošku zmenili. Do roku 2020 teda nenastane úplné vypnutie tejto technológie, ale dôjde k jej zredukovaniu.

orange konferencia

Dôvodom je situácia na trhu, kde je stále vysoký podiel mobilných zariadení, ktoré primárne podporujú siete tretej generácie. Po zredukovaní 3G však v nasledujúcich rokoch Orange pásmo definitívne vypne. Frekvencie tak operátor postupne presunie do iných technológií.

Postupne jej odzvoní

Pokrytie Orangeu 3G technológiou dnes dosahuje približne 95 % populácie a pokrýva takmer 140 miest a 1700 obcí. Rýchlosť internetu v tomto pásme dosahuje v priemere 15 MB/s. 3G sieť však má byť už v najbližšom období predmetom dohody dvoch slovenských operátorov. Konkrétne 4ka si má od Orangeu v rámci národného roamingu vypožičať časť frekvenčného pásma pre svojich zákazníkov. Najmladší operátor na Slovensku v súčastnosti pre klientov poskytuje služby v 2G a 4G sietiach.

Orange sa okrem príprav na 5G venuje už len rozširovaniu dostupnosti 4G. Siete 3. generácie už skôr začal vypínať Telekom, ale len v určitých lokalitách. O2 zatiaľ neplánuje začať s rovnakými krokmi. Je však jasné, že 3G sieťam postupne na Slovensku odzvoní.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
67%
Neznášam to
33%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]