Orange pred pár dňami predstavil svoje plány na zavedenie 5G siete na Slovensku. Na konferencii sa čiastočne hovorilo aj o súčasných sieťach, ktorých dôležitosť s nástupom novej technológie klesne. Týka sa to najmä 3G sietí, ktoré sa budú postupne vypínať.

Aspoň také plány má najväčší telekomunikačný operátor na Slovensku. Zámery spoločnosti Orange objasnil zástupca generálneho riaditeľa, Ivan Golian, pre portál Živé.sk. Operátor oznámil budúce vypínanie 3G sietí ešte minulý rok, no plány sa odvtedy trošku zmenili. Do roku 2020 teda nenastane úplné vypnutie tejto technológie, ale dôjde k jej zredukovaniu.

orange konferencia
Zobraziť celú galériu (2)
FonTech / Pavol Lupták

Dôvodom je situácia na trhu, kde je stále vysoký podiel mobilných zariadení, ktoré primárne podporujú siete tretej generácie. Po zredukovaní 3G však v nasledujúcich rokoch Orange pásmo definitívne vypne. Frekvencie tak operátor postupne presunie do iných technológií.

Postupne jej odzvoní

Pokrytie Orangeu 3G technológiou dnes dosahuje približne 95 % populácie a pokrýva takmer 140 miest a 1700 obcí. Rýchlosť internetu v tomto pásme dosahuje v priemere 15 MB/s. 3G sieť však má byť už v najbližšom období predmetom dohody dvoch slovenských operátorov. Konkrétne 4ka si má od Orangeu v rámci národného roamingu vypožičať časť frekvenčného pásma pre svojich zákazníkov. Najmladší operátor na Slovensku v súčastnosti pre klientov poskytuje služby v 2G a 4G sietiach.

Zobraziť celú galériu (2)
Dostupnosť 3G siete Orangee na Slovensku. (Orange)

Orange sa okrem príprav na 5G venuje už len rozširovaniu dostupnosti 4G. Siete 3. generácie už skôr začal vypínať Telekom, ale len v určitých lokalitách. O2 zatiaľ neplánuje začať s rovnakými krokmi. Je však jasné, že 3G sieťam postupne na Slovensku odzvoní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom