Vedci z univerzity v Tel Avive ohlásili svoj úspech, pri ktorom sa im podarilo vytvoriť z tkaniva pacienta funkčné srdce, ktoré by bolo možné transplantovať bez vážnejších problémov. Revolučné 3D srdce z tlačiarne totiž využíva biologický materiál priamo od človeka, a tak by sa pacient mohol po transplantácii vyhnúť liekom a nemusel by sa báť, že orgán telo odmietne. Srdce totiž vzniklo na 3D tlačiarni a má plne funkčné bunky, krvné cievy, dutiny a komory, pričom je „kompatibilné“ s telom pacienta.
Výskumníci si ako základ zobrali tkanivo od pacienta, ktoré následne rozdelili na bunkové a nebunkové zložky. Z buniek potom mohli vytvoriť kmeňové bunky a tie premeniť na srdcové bunky, ktoré boli použité pri 3D tlači. Nebunkový materiál bol využitý vo forme gélu ako biologický toner pri tlači, informuje Bloomberg. Takýmto spôsobom mohli vedci vytvoriť 3D srdce, ktoré by bolo prijateľné pre telo pacienta.
Úspech, ktorý zmení budúcnosť medicíny
Pomocou tejto metódy tak môžu lekári využiť umelo vytlačené srdce s bunkami pacienta priamo pri celkovej transplantácii, alebo vďaka tomu môžu opraviť poškodené časti srdca a mohli tak vyliečiť rôzne choroby. Úspech izraelských vedcov bol publikovaný aj v časopise Advanced Science. Veľkosť prvého takto vytlačeného srdca by však človeku nevyhovovala, pretože má približne len 2,5 cm, a teda by bola vhodná skôr pre väčšieho hlodavca, prezradil Engadget.

Nenechaj si ujsť
Svet medicíny opäť posunul svoje hranice. Po prvýkrát implantovali pacientovi bezdrôtový kardiostimulátor
Tento počin však predstavuje veľký míľnik, s ktorým raz môžu lekári plnohodnotne nahradiť ľudské srdce umelým bez toho, aby nastali komplikácie. Postupným vývojom tak môžu dospieť aj k tlači ľudského srdca. Zatiaľ čo toto malé 2,5 cm veľké srdce potrebovalo na vytlačenie približne 3 hodiny a musí „dozrievať“ niekoľko mesiacov, na vytlačenie srdca človeka by bolo treba oveľa viac času a miliardy buniek, prezradil vedúci projektu, profesor Tal Dvir pre Bloomberg.
Reálnu transplantáciu tak skoro neuvidíme
Aktuálne budú takéto 3D srdcia slúžiť výskumníkom na to, aby sa s nimi naučili pracovať a vylepšili proces tlače. Neskôr sa môže dostať aj na prvé experimenty na zvieratách, no skutočná transplantácia do tela človeka môže prísť zrejme až o 10 rokov, prezradil profesor Dvir pre The Times of Israel. Predtým, než dôjde k transplantácii celého 3D srdca, môžu sa vedci odhodlať skôr k operáciám poškodených sŕdc, ktoré môžu „opraviť“ pomocou tohto revolučného spôsobu 3D tlače s materiálom od pacienta.
Teraz čítajú

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

911-ka padne z trónu. Porsche Taycan smeruje na vrchol rebríčka predajov automobilky

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Absurdnosť a scény popierajúce zákony fyziky. Toto je 10 najhlúpejších momentov filmovej série Rýchlo a zbesilo

Mladá Slovenka sa živí sociálnymi sieťami: Za účtom Plačkovej je veľa práce a driny (ROZHOVOR)

Zažila traumatizujúce prepadnutie a nechala si vynosiť deti. Kim Kardashian je oficiálne miliardárkou, zarobila si sama
