Vedci z univerzity v Tel Avive ohlásili svoj úspech, pri ktorom sa im podarilo vytvoriť z tkaniva pacienta funkčné srdce, ktoré by bolo možné transplantovať bez vážnejších problémov. Revolučné 3D srdce z tlačiarne totiž využíva biologický materiál priamo od človeka, a tak by sa pacient mohol po transplantácii vyhnúť liekom a nemusel by sa báť, že orgán telo odmietne. Srdce totiž vzniklo na 3D tlačiarni a má plne funkčné bunky, krvné cievy, dutiny a komory, pričom je „kompatibilné“ s telom pacienta.

Výskumníci si ako základ zobrali tkanivo od pacienta, ktoré následne rozdelili na bunkové a nebunkové zložky. Z buniek potom mohli vytvoriť kmeňové bunky a tie premeniť na srdcové bunky, ktoré boli použité pri 3D tlači. Nebunkový materiál bol využitý vo forme gélu ako biologický toner pri tlači, informuje Bloomberg. Takýmto spôsobom mohli vedci vytvoriť 3D srdce, ktoré by bolo prijateľné pre telo pacienta.

Úspech, ktorý zmení budúcnosť medicíny

Pomocou tejto metódy tak môžu lekári využiť umelo vytlačené srdce s bunkami pacienta priamo pri celkovej transplantácii, alebo vďaka tomu môžu opraviť poškodené časti srdca a mohli tak vyliečiť rôzne choroby. Úspech izraelských vedcov bol publikovaný aj v časopise Advanced Science. Veľkosť prvého takto vytlačeného srdca by však človeku nevyhovovala, pretože má približne len 2,5 cm, a teda by bola vhodná skôr pre väčšieho hlodavca, prezradil Engadget.

Zobraziť celú galériu (2)
Tel Aviv University

Nenechaj si ujsť
Svet medicíny opäť posunul svoje hranice. Po prvýkrát implantovali pacientovi bezdrôtový kardiostimulátor

Tento počin však predstavuje veľký míľnik, s ktorým raz môžu lekári plnohodnotne nahradiť ľudské srdce umelým bez toho, aby nastali komplikácie. Postupným vývojom tak môžu dospieť aj k tlači ľudského srdca. Zatiaľ čo toto malé 2,5 cm veľké srdce potrebovalo na vytlačenie približne 3 hodiny a musí „dozrievať“ niekoľko mesiacov, na vytlačenie srdca človeka by bolo treba oveľa viac času a miliardy buniek, prezradil vedúci projektu, profesor Tal Dvir pre Bloomberg.

Reálnu transplantáciu tak skoro neuvidíme

Aktuálne budú takéto 3D srdcia slúžiť výskumníkom na to, aby sa s nimi naučili pracovať a vylepšili proces tlače. Neskôr sa môže dostať aj na prvé experimenty na zvieratách, no skutočná transplantácia do tela človeka môže prísť zrejme až o 10 rokov, prezradil profesor Dvir pre The Times of Israel. Predtým, než dôjde k transplantácii celého 3D srdca, môžu sa vedci odhodlať skôr k operáciám poškodených sŕdc, ktoré môžu „opraviť“ pomocou tohto revolučného spôsobu 3D tlače s materiálom od pacienta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom