Medzinárodnému tímu vedcov pod vedením prestížnej univerzity MIT sa podarilo pomocou novej technológie prečítať zapečatený list zo 17. storočia bez toho, aby ho otvorili. Pomôcť im mal nový výpočtový algoritmus spolu s röntgenovým zariadením. Táto nová metóda „virtuálneho rozbaľovania“ listov je považovaná za prielom v štúdii historických dokumentov. O téme informoval web The Guardian.

Ako píše web ArsTechnica, 31. júla 1697 napísal Francúz menom Jacques Sennacques list svojmu bratrancovi Pierre Le Persovi so žiadosťou o overený úmrtný list pre muža menom Daniel Le Pers. Jacques Sennacques list zapečatil metódou známou ako „letterlocking“.

Letterlocking možno považovať za typ fyzickej kryptografie, pomocou ktorej v minulosti mnoho ľudí chránilo svoje listy pred nežiaducim otvorením. Vo svojej podstate odosielateľ zložitým spôsobom naskladá list tak, aby sa stal vlastnou obálkou a v prípade, že ho otvorí niekto, komu nebol určený, dôjde k roztrhaniu písma, papiera.

Tento list však k svojmu adresátový nikdy nedorazil. Namiesto toho skončil spolu s ďalšími 2600 listami, z ktorých 600 nebolo nikdy otvorených v poštárskom kufríku, ktorý kedysi vlastnili poštový úradníci Simon a Marie de Briennovci. Táto zbierka listov je v súčasností známa ako „zbierka Brienne“ (Brienne Collection). Ako však uvádzajú vedci v štúdii Nature Communication, tento viac než 300 rokov zapečatený list sa podarilo prečítať bez toho, aby bolo potrebné list akýmkoľvek spôsobom roztvoriť.

Ako prečítať zapečatený list bez otvorenia?

Vedci na prečítanie použili röntgenový mikrotomograf, pomocou ktorého vytvorili 3D obraz daného listu spolu s jeho vnútornou konfiguráciou. Mikrotomograf bol pôvodne určený na zisťovanie obsahu minerálov v zuboch, ale ukázalo sa, že rovnako dobre funguje aj na rozlišovanie niektorých druhov atramentu použitých na starých listoch. Následne pomocou novovyvinutého algoritmu identifikovali jednotlivé vrstvy a písmená a list následne virtuálne rozložili.

Zbierka Brienne. The Museum Voor Communicatie, the Hague/ Unlocking History Research Group archive

Autori štúdie zdôrazňujú, že je to vôbec prvýkrát, čo sa podarilo prečítať neotvorený list pochádzajúci z tohto obdobia bez toho, aby sa porušilo jeho zapečatenie.

Pre zaujímavosť, podobne zapečatený list (pochopiteľne s inou technikou) poslala aj škótska kráľovná Mária svojmu švagrovi, francúzskemu kráľovi Henrimu III. Vedcom trvalo celé desaťročie kým sa podarilo určiť akou technikou bol tento list zapečatený. Autori novej štúdie sa však domnievajú, že pomocou ich technológie by to bolo možné určiť už v priebehu niekoľkých dní, upozorňuje web NYTimes.

V súčasnosti experti pracujú na zdokonaľovaní tejto technológie a snažia sa o skrátenie časového rámca (z dňov na hodiny) potrebného na prečítanie listu

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom