Portál Wired informoval, že emeritný profesor fyziky vo Fullertone, Jim Woodward, prišiel so šialeným nápadom ako cestovať vesmírom takmer rýchlosťou svetla. Na svojom zariadení, ktoré by teoreticky tento druh cestovania mohlo umožniť, pracuje už vyše 30 rokov.

Jim Woodward patrí medzi uznávaných fyzikov, ktorý sa v preslávil najmä v rok 1990, keď navrhol hypotézu, ktorá predpovedá rad fyzikálnych efektov, podľa ktorých v akomkoľvek objekte, ktorý absorbuje vnútornú energiu a súčasne prechádza určitým zrýchlením, dochádza k prechodným výkyvom hmotnosti.

Zariadenie MEGA

Tento rad fyzikálnych efektov nazývaných tiež Woodwardov efekt teoreticky umožňujú zostrojenie zariadenia, ktoré nemusí využívať žiadne ťažké spaľovacie látky. Takéto zariadenie sa nazýva MEGA (Mach Effect Gravitational Assist) a na svoj chod mu bohate stačí elektrická energia.

MEGA sa namiesto spalovacích látok spolieha na elektrickú energiu, ktorú by vo vesmíre získaval zo solárnych panelov alebo malého jadrového reaktora. Woodward tiež využíva množstvo piezoelektrických kryštálov, ktoré dokážu uchovať malé množstvo energie a po privedení elektrickej energie sú schopné vibrovať až 10 000-krát za sekundu.

Niektoré z týchto vibračných frekvencií pri prechode zariadením MEGA sa harmonizujú a keď sa oscilácie zosynchronizujú tým správnym spôsobom, zariadenie sa dokáže pohnúť vpred.

Ako si sa už určite dovtípil, v prípade úspechu bude toto zariadenie akcelerovať len veľmi pomaly, no napokon (cca po niekoľkých desiatkach rokov) by malo dosiahnuť takmer rýchlosť svetla.

Pixabay

Princíp fungovania

Pohon MEGA sa opiera o Machov princíp, podľa ktorého je zotrvačnosť telesa spôsobená gravitačným pôsobením blízkej, ale i veľmi vzdialenej hmoty. Inými slovami podľa Machovho princípu je zotrvačnosť a gravitácia jedno a to isté. Tento princíp využil pri tvorbe všeobecnej teórie relativity aj samotný Albert Einstein.

Podľa Woodwarda je na základe tohto princípu možné vyvodiť, že ak sa energia objektu zmení, zmení sa aj samotná hmota a čas okolo neho, čo je zároveň veľmi kontroverzná interpretácia slávnej Einsteinovej rovnice E = m*c2, informoval portál Futurism.

V prípade zariadenia MEGA by to znamenalo, že ak časť piezoelektrických kryštálov dokáže súčasne meniť svoj hmotný a energetický stav, zariadenie akceleruje.

Woodwardovi, ktorý na tomto zariadení pracuje už 30 rokov, NASA v roku 2017 pridelila finančný grant v hodnote 125 000 dolárov. Zároveň išlo vôbec o prvú finančnú pomoc pre tohto emeritného profesora, ktorý do zariadenia zo svojho vrecka počas 30 rokov investoval 200 000 dolárov.

Zariadenie získalo aj ocenenie

V rámci tohto grantu mali Woodward a jeho kolega Fearn za úlohu zvýšiť výkon zariadenia MEGA a nájsť spôsob, ako ho prakticky využiť. Vedci preto navrhli koncept bezpilotnej kozmickej lode s názvom SSI Lambda, ktorá obsahuje celkovo 1500 týchto zariadení.

Neskôr v roku 2019 poskytla NASA Woodwardovi a Fearnovi grant v hodnote 500 000 dolárov, vďaka čomu dokázali mnohonásobne zvýšiť jeho ťah. V súčasnosti dokáže produkovať ťah o sile viac ako 100 mikronewtonov.

Mnoho vedcov je však voči MEGA veľmi skeptických a uvádzajú, že šanca na funkčnosť je 1:10 až 1:10 000.  Aktuálne Woodward a jeho kolega plánujú MEGA vyslať na obežnú dráhu a otestovať ho v praxi. Na podobnom motore pracuje aj inžinier z NASA, David Burns, ktorý ešte minulý rok prišiel s tvrdením, že jeho koncept motora dokáže dosiahnuť 99 % rýchlosti svetla bez toho, aby bolo potrebné bežné palivo. O tomto motore sa môžeš dozvedieť viac prostredníctvom tohto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú