Fotovoltika sa stáva čoraz dôležitejším zdrojom elektrickej energie, ktorý už vo veľkom využívajú rôzne krajiny. Fungujú či už vo forme obrovských solárnych fariem alebo na strechách budov, avšak stále sa nájdu kritici, medzi ktorých argumenty patrí napríklad degradácia fotovoltických panelov. Postupom času totiž strácajú svoj výkon, avšak ako upozorňuje portál Techspot, tento problém nie je až tak vážny, ako si niektorí myslia.

Tri dekády staré panely

Reč je o fotovoltických paneloch namontovaných vo Francúzsku, pričom ide o inštaláciu s výkonom len 1 kW. Do siete ich zapojila nezisková organizácia Hespul zaoberajúca sa práve obnoviteľnými zdrojmi energie, a to ešte v roku 1992. Po vyše 30 rokoch tieto solárne panely naďalej generujú elektrickú energiu a zachovávajú si v priemere až 79,5 % svojho pôvodného výkonu.

Testy prebehli v laboratórnych podmienkach po tom, čo technici tieto panely v minulom roku rozobrali. Je však tiež nutné dodať, že sa degradácia neskôr zrýchľovala a ešte v roku 2012 poskytovali tieto fotovoltické panely až 91,7 % pôvodného výkonu. Zároveň je nutné dodať aj to, že ide o staršiu technológiu a v posledných desaťročiach prešli solárne panely obrovským technologickým vývojom.

Rezolv Energy

Degradácia tak má byť pri novších paneloch nižšia a ich životnosť teda dlhšia. Merania zároveň potvrdzujú, že sú hodnoty, s ktorými experti pri rôznych výpočtoch pracujú správne a solárne panely zvládajú aj po niekoľkých desaťročiach poskytovať nezanedbateľné množstvo energie. Nové panely navyše poskytujú oveľa vyššiu efektivitu a teda aj vyšší výkon v prepočte na ich plochu.

Efektivitou lámu rekordy

Najviac zaujímavým parametrom pri vývoji je momentálne efektivita, v ktorej nové články neustále lámu rekordy. Nedávno sme informovali o úspechu čínskych vedcov dosiahnuť efektivitu až 33,9 %, pričom komerčne dostupné panely majú efektivitu niekde okolo 20 %. Niektoré experimentálne zloženia umožňujú efektivitu až cez 40 %, avšak vyžadujú materiály a štruktúry, kvôli ktorým nie sú vhodné pre komerčné uplatnenie.

Dokonalá kombinácia s recykláciou

Životnosť je dôležitá pri akomkoľvek produkte, avšak obzvlášť veľký dôraz sa na ňu kladie v prípade, že má byť produkt ekologický. To je pochopiteľne prípad fotovoltických panelov a ideálna je kombinácia dlhej životnosti s možnosťou recyklácie. Kým solárne panely je teoreticky možné recyklovať, v praxi je tento proces komplikovaný a naďalej prebieha intenzívny výskum a vývoj, aby bol možný v čo najväčšej miere.

Pexels

Ako informuje IEEE Spectrum, taliansky startup 9-Tech sa snaží riešiť problematiku recyklácie. Dnes totiž väčšina továrni na recykláciu solárnych panelov zahadzuje kremík spolu so striebrom a meďou, aj keď ide o tie najhodnotnejšie materiály v týchto komponentoch. Ich oddelenie je totiž náročné a cena materiálu, aj keď vysoká, nedokáže pokryť náklady na takýto proces.

Globálne ale už sú namontované panely s celkovým výkonom 1,2 TW, pričom ich množstvo intenzívne narastá a je tak samozrejmé, že bude nutné recyklovať ich oveľa efektívnejšie. Aj keď má recyklačný proces firmy 9-Tech nevýhody, ako je napríklad poriadny hluk, dokáže veľmi efektívne získať drahé materiály z fotovoltických panelov aj bez použitia nebezpečných a toxických chemikálií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú