Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím výskumníkov zo Stanfordovej univerzity a spoločnosti Google pustil do virtuálneho mesta 25 botov poháňaných umelou inteligenciou. Simulácia tak trochu pripomínala známu hru „The Sims“ s rozdielom, že do simulácie nezasahovali ľudia. Na tému upozornil portál The Futurism.

ChatGPT

Ako si si už určite sám všimol, umelá inteligencia v poslednom pol roku zaznamenala neuveriteľný rozmach. Svet pobláznila najmä revolučná platforma ChatGPT, o ktorú sa postaralo vývojové laboratórium OpenAI v spolupráci s Microsoftom.

Najnovšie správy dokonca naznačujú, že ešte koncom tohto roka by mal vyjsť nový jazykový modelov s označením GPT-5. Táto verzia sa dokonca má stať nerozoznateľná od ľudskej reči, čo vystrašilo odborníkov natoľko, že žiadajú pozastavenie vývoja.

GPT-5 má dokonca podľa vývojára Siqi Chen dokončiť svoju výuku už v decembri tohto roku a z umelej inteligencie (AI) sa má stať všeobecná umelá inteligencia (AGI), ktorá sa stane takmer nerozoznateľnou od človeka. Viac informácií o tejto problematike nájdeš v samostatnom článku.

Hra „The Sims“ s umelou inteligenciou

V novej štúdii dostupnej na predtlačovom serveri arXiv vedci na trénovanie botov, respektíve „generatívnych agentov“ použili práve umelú inteligenciu ChatGPT vo verzii GPT-3,5 turbo. Týmto spôsobom zabezpečili v podstate to, aby sa agenti správali podobne ako ľudia. Zdá sa však, že výsledok prekvapil aj samotných výskumníkov, pretože podľa ich vlastných slov títo boti pripomínali ľudské správania viac, než sa očakávalo.

ScreenShot/Joon Sung Park et al. /arXiv.

Generatívni agenti si dokonca varili raňajky, chodili do kaviarne, po práci chodili do baru či maľovali. Všetkých 25 botov „žilo“ v simulovanom mestečku s názvom „Smallville“, pričom sa ukázalo, že „agenti dokážu vytvárať až neuveriteľné individuálne a sociálne správanie“.

Príkladom môže byť agent, ktorý sa pokúsil usporiadať valentínsky večierok, na ktorých prostredníctvom pozvánky pozval ďalších 12 agentov. Za zmienku ale stojí aj fakt, že život v mestečku nebol úplne ideálny. Agent „Tom“ totiž nemal rád agenta, ktorý kandidoval na starostu.

„Aby som bol úprimný nemám rád (agenta) Sama Moora. Myslím si, že nie je v kontakte s komunitou a nerobí to, čo je v najlepšom záujme nás všetkých,“ uviedol agent Tom. Iní agenti sa naopak pokúšali ísť do baru po „záverečnej“.

Pozvánka na večierok. ScreenShot/Joon Sung Park et al. /arXiv.

Inými slovami, simulácie ukázali, že generatívni agenti založení na AI ChatGPT dokážu pomerne vierohodne simulovať ľudské správanie. Okrem iného, výskumníci opísali architektúru týchto generatívnych agentov, ktorá poskytla mechanizmus na kompletné ukladanie „skúsenosti“ jednotlivých agentov, uvádza sa v štúdii.

Nazdávajú sa tiež, že ich výskum naznačuje, že takýto generatívni agenti môžu hrať dôležitú rolu v mnohých interaktívnych aplikáciách, od rôznych nástrojov určených na navrhovanie systémov, až po oblasť informatiky, ktorá sa zaoberá prienikom sociálneho správania a výpočtových systémov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú