Presne pred 20 rokmi sa svet filmu zmenil. V kinách po celom svete debutovali Harry Potter a Kameň mudrcov spolu s Pánom prsteňov: Spoločenstvom prsteňa, aby Hollywoodu aj divákom ukázali, ako môže vyzerať fantasy na veľkom plátne.

Ako Spoločenstvo, tak aj Kameň mudrcov, boli so svojimi zárobkami 880, respektíve 974 miliónov amerických dolárov, obrovskými hitmi pre štúdiá, no nestalo sa tak náhodou. Obidve diela vzišli z obsiahlych, už vtedy populárnych literárnych predlôh a okrem roku vydania ich spája aj čosi viac – relevantnosť do súčasnosti.

Dovtedy najambicióznejšie projekty fantasy žánru boli naplánované na niekoľko filmov dopredu a netrvalo dlho, aby sa ich názvy, postavy aj myšlienky dostali do bežnej reči. Zľudoveli.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Zatiaľ čo druhá časť o najznámejšom čarodejníkovi sa začala natáčať len pár dní po premiére Kameňa mudrcov, režisér Peter Jackson mal práva na natočenie celej trilógie Pána prsteňov hneď od začiatku.

Bez kníh J.R.R. Tolkiena a J.K. Rowlingovej by sme pravdepodobne nedostali filmové fenomény, ktoré hýbu svetom aj dve desiatky rokov od premiéry. A naopak, nebyť veľkolepých a nadčasových filmových spracovaní, pravdepodobne by sme dnes ani zďaleka neboli ovplyvnení týmito značkami v tak veľkej miere. Stručne a jasne: svet (nielen) filmu by v dnešnej dobe vyzeral úplne inak.

TMDB

Tvorcovia (príliš) neexperimentovali a držali sa kníh

Filmová adaptácia je len tak dobrá, ako je jej knižná predloha a v prípade Pána prsteňov a Harryho Pottera to platí do bodky. Tolkienova trilógia si podmaňovala fanúšikov fantasy žánru už od roku 1954, kedy začala vychádzať, na druhej strane Harry Potter si priaznivcov našiel až o vyše 40 rokov neskôr po prvom knižnom vydaní z roku 1997.

Filmy založené na knižnej fantasy predlohe sú odkázané na jej kvalitu, pretože vo veľkej miere čerpajú z obrovského vybudovaného sveta a príbehových liniek postáv.

Ani to ale nemusí nutne znamenať úspech. Ako kedysi Tolkien, tak aj relatívne nedávno Rowlingová predostreli čitateľom komplexný svet, ktorý so správnym prístupom filmových štúdií New Line Cinema a Warner Bros. poslúžil ako zdroj nekonečnej inšpirácie.

TMDB

A ako presvedčiť obrovskú fanúšikovskú základňu čitateľov, aby dali filmom šancu a boli s výsledkom spokojní? Prvým krokom k úspechu je držať sa predlohy. Niečo, čoho sa filmoví Pán prsteňov aj Harry Potter držali do veľkej miery od prvej do poslednej časti. Niekoľko väčších či menších zmien v scenári nemalo vplyv na kvalitu knižných príbehov, alebo aspoň nie význačnú.

Samozrejme, obsiahlosť kníh sa nedá vtesnať do niekoľkých hodín filmu, vtedy ale nastupujú na rad scenáristi s režisérmi, aby okresali menej významné časti a priniesli ucelený výsledok s dušou predlohy, čo sa v prípade dvojice fenoménov splnilo dokonale.

Len si spomeňme na seriál Hra o tróny – kým sa tvorcovia David Benioff a D.B. Weiss v kľúčových momentoch držali predlohy, diváci seriál milovali. Akonáhle začali byť skratkovití, vynechávali dôležité časti kníh a vydali sa vlastnou cestou (aj preto, že spisovateľ G.R.R. Martin ešte nedokončil knihy), spustila sa na seriál vlna oprávnenej kritiky.

New Line Cinema

S podobným problémom teraz zápasí aj seriál Zaklínač od Netflixu, ktorého druhá séria výrazne mení dejové linky postáv, predlohy sa drží len v najdôležitejších bodoch a fanúšikovia diel Andrzeja Sapkowského svoju nespokojnosť dávajú patrične najavo.

Možno je to dobou, možno rozmaznanosťou komunity a možno len príliš vysoko nastavenou latkou pred dvadsiatimi rokmi.

Veľké značky dovtedy neboli v móde…
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú