Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slnečná sústava je plná vesmírnych hornín, ktoré v mnohých prípadoch križujú dráhu Zeme, a preto sú pre našu planétu nesmierne nebezpečné. Obzvlášť nebezpečné sú asteroidy väčšie ako 1 kilometer, ktoré by dokázali bez problémov zničiť veľké mesto.

Dráhu Zeme križuje mnoho asteroidov

Odborníci odhadujú, že exituje približne 940 takýchto telies, pričom do súčasnosti bolo objavených približne 95 % z nich. Okrem týchto „gigantov“ sa v blízkosti Zeme pohybujú aj oveľa menšie objekty.

Ako píše portál IFLScience, podľa novej štúdie publikovanej v periodiku Communications Earth and Environment má minimálne jeden z nich nesmierne zaujímavý pôvod.

Addy Graham/University of Arizona

Ide o kvázi-satelit, čo znamená, že sa jedná o objekt s dráhovou rezonanciou 1:1, pričom zostáva v blízkosti planéty po dobu niekoľkých obehov okolo Slnka. Kvázi-satelitom trvá cesta okolo Slnka rovnakú dobu ako planéte, majú však rozdielnu excentricitu.

Tento vesmírny kus horniny, ktorý sa od Zeme nedostane nikdy na vzdialenosť väčšiu ako 100-násobok vzdialenosti Mesiaca s názvom Kamo`oalewa, pôvodne známy ako 2016 HO3, bol kedysi vyvrhnutý z nášho jediného prirodzeného satelitu. Jeho vyvrhnutie mala spôsobiť kolízia s asteroidom.

Jedinečný asteroid

Vesmírna skala Kamo`oalewa bola objavená prostredníctvom teleskopu PanSTARRS na Havaji ešte v roku 2016. Ako píše portál Space, jeho ďalšie pozorovania ukázali, že tento asteroid so šírkou iba 40 metrov sa vo svojom najbližšom bode dostane k Zemi na vzdialenosť 40-násobku vzdialenosti Mesiaca.

Analýza jeho orbitálnej dráhy prezradila, že Kamo`oalewa sa v blízkosti Zeme nachádza už najmenej 100 rokov, pričom ešte aspoň ďalších 300 nikam neodíde. Podľa vedcov ide o naozaj zaujímavé zistenie, pretože väčšina známych kvázi-satelitov má len veľmi krátku životnosť. Zväčša vydržia len pár mesiacov, nanajvýš niekoľko rokov, objasňuje spoluautor štúdie Vishnu Reddy.

Oveľa viac však autorov zaujalo zistenie, že Kamo`oalewa sa nepodobá na žiadny iný známy asteroid.

Vzhľadom na to, že Kamo`oalewa je na svojej obežnej dráhe viditeľný len krátku dobu a to vždy v apríli, ale taktiež to, že je pre niektoré teleskopy príliš malý a vzdialený, vedci sa rozhodli študovať ho prostredníctvom Veľkého binokulárneho ďalekohľadu, jeden z najväčších optických teleskopov v Amerike, a infračerveného Lowell Discovery teleskopu.

Aby odborníci zistili z čoho je táto vesmírna skala vytvorená, zamerali sa na to, ako tento kvázi-satelit odráža svetlo. V štúdii je jasne zdôraznené, že existuje iba jeden známy objekt s rovnakým spektrom a tým nie je nik iný ako samotný Mesiac.

Autori samozrejme nevyvracajú možnosť, že existujú asteroidy s takým spektrom ako má Kamo`oalewa, avšak doposiaľ sme žiadny taký neobjavili. Na prvý pohľad sa asteroid podobal na bežné silikátové asteroidy, avšak dlhšie a detailnejšie pozorovania odhalili, že jeho spektrálny gradient (miera závislosti odrazivosti od vlnovej dĺžky) sa posúva k červenej časti spektra.

Akonáhle vylúčili, že ide o asteroid bohatý na železo, jedinú zhodu ktorú dokázali nájsť sa nachádzala na jedinom astronomickom telese, na ktoré, okrem Zeme, ľudská noha vkročila.

Autori tiež priznávajú, že Kamo`oalewe sme zatiaľ nedokázali preskúmať tak, aby sme so 100 % istotou mohli tvrdiť odkiaľ presne pochádza, avšak najnovšie pozorovania a jeho obežná dráha sú v súlade s teóriou o vyvrhnutí z Mesiaca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú